
Zalaganje i doprinos u promociji japanske kulture: Priznanje ambasadora Japana Draganu Milenkoviću
Na svečanom otvaranju izložbe „Tohoku-očima japanskih fotografa“, u ponedeljak 10. novembra, u 18 časova u prostorijama Galerije Progres (Knez Mihajlova 27), Njegova Ekselencija gospodin Masafumi Kuroki, ambasador Japana u Republici Srbiji uručiće i „Priznanje ambasadora Japana“ za 2014. godinu Draganu Milenkoviću, za zalaganje i doprinos u promociji japanske kulture i japanskog jezika širom Srbije.
Dragan Milenković, bivši stipendista Vlade Japana, dugogodišnji je saradnik većine dnevnih listova, nedeljnika i mesečnika u kojima je najviše pisao o temama u vezi sa Japanom. Bio je dopisnik Tanjuga, trenutno na funkciji direktora Izdavačkog preduzeća „Prosveta“. Često drži predavanja o Japanu u domovima kulture, gradskim bibliotekama i kulturnim centrima. Autor je više knjiga i prevodilac, suosnivač i predsednik Srpsko-japanskog društva „Beograd-Tokio“. Objavio oko 10 hiljada tekstova, reportaža i feljtona o Japanu u najvećem broju jugoslovenskih listova. Samo tokom četiri godine dok je radio kao stalni dopisnik iz Tokija objavljeno mu je preko 4 hiljade tekstova sa temama iz Japana. Autor je sajta japanorama.org.rs na kome piše o Japanu, preko koga se svakodnevno trudi da Japan učini bližim građanima Srbije.
– Tohoku se nalazi u severoistočnom delu ostrva Honšu, najvećem u Japanskom arhipelagu, i sastoji se od šest prefektura: Aomori, Ivate, Akita, Jamagata, Mijagi i Fukušima. Iako hladne klime, obiluje bogatom i prelepom prirodom, morima, rekama i šumama. Tohoku regija poznata je i kao središte Đomon (Jomon) kulture, koju su razvili prvi starosedeoci Japana. Karakteriše je grnčarija u obliku plamena koja je bila na vrhuncu pre 15.000 do 30.000 godina. Kada se centar političke i kulturne moći premestio u Naru i Kjoto u zapadnom Japanu, Tohoku je bio pod vlašću centralizovane Vlade, i smatran je za unazađenu i primitivnu regiju. Ta marginalizacija doprinela je očuvanju vitalne duhovne kulture i autentičnosti Đomon duha. Zemljotres jačine 9 stepeni Rihterove skale 11. marta 2011. godine pogodio je Japan, a najveću štetu pretrpela je upravo Tohoku regija. Udar je bio razoran. Oko 20.000 ljudi je stradalo ili se vode kao nestali, a posledica je i akcident bez presedana u nuklearnoj elektrani „Fukušima broj 1“. Medijski izveštaji upoznali su javnost sa imenima gradova i prefektura u Tohoku regiji, ali malobrojni su imali priliku da upoznaju i druge aspekte: klimu, prirodnu i kulturnu sredinu, istoriju, način života i ljude. Izložba koja je pred Vama sastoji se od fotografija Tohoku regije koje je napravilo devet fotografa i jedna grupa. Teisuke Ćiba Ićiro Kođima fotografisali su ’50-tih i ‘60-tih godina. Hideo Haga, Masatoši Naito i Masaru Tacuki ovekovečili su festivale i narodne religijske rituale u čitavoj regiji. Hiroši Ošima i Naoja Hatakejama kombinovali su svoju prošlost sa pajzažima zavičajnih prefektura. Meiki Lin usmerio je svoj aparat ka predivnim prirodnim pejzažima. Nao Cuda tragao je za izvorom japanskog duha u predmetima Đomon perioda. Grupa fotografa, predvođena Toruom Itoom stvorila je “Sendai” kolekciju, seriju fotografija “anonimnih” slika iz grada Sendaija, prefektura Mijagi.Ova izložba predstavlja više lica Tohokua. Nadamo se da će vam ovi brilijantni umetnički izrazi sjajnih japanskih fotografa približiti ovu relativno nepoznatu regiju – kaže kustos izložbe i fotografski kritičar Kotaro Izava.
Autor: Life Content