Kontinuitet koji donosi rezultate, izgledajte i osećajte se odlično: Kako redovno vežbanje menja vaš život
Kako da vežbanje postane stil života
Vežbanje je ključni element zdravog načina života koji donosi brojne koristi za telo i um. Redovna fizička aktivnost ne samo da poboljšava fizičku kondiciju, već i jača imunološki sistem, smanjuje stres i poboljšava raspoloženje. Kada se bavimo vežbama kao što je trening na Power Plate spravi, Jovana Vukobrad i Zorica Dubroja ispred fitnes studia FITTY koji inače radi sa pomenutim spravama, ističu u daljem razgovoru da možemo očekivati brže rezultate zahvaljujući vibracijama koje stimulišu mišiće da se kontrahuju više puta u kratkom vremenskom periodu.
Vežbanje vam može pomoći da izgradite samopouzdanje
Ova metoda ne samo da poboljšava snagu i tonus mišića, već može ubrzati i proces nekog oporavka. Ipak, ključno je naglasiti važnost rutine i kontinuiranosti u vežbanju; samo doslednost može doneti dugoročne rezultate i pomoći nam da postignemo ciljeve koje smo postavili. Ulaganje u sebe kroz redovno vežbanje predstavlja put ka boljitku, kako fizički, tako i psihički. Koliko je zapravo sve ovo važno za naše celokupno zdravlje na pitanja u vezi sa vežbanjem, redovnošću i treninzima odgovorile su nam profesionalne intruktorke iz studia FITTY.
Kako da razvijemo redovan plan vežbanja koji će nam pomoći da postignemo svoje ciljeve?
– Važan je plan, ali pošto ovde pričamo o rekreativnom vežbanju, najvažnije je da odradite trening, da ga ne propustite, jer imamo utisak da danas rekreativci mnogo vremena izgube na neke planove koje posle ne mogu da ispune pa tako i odustaju brzo od vežbanja. Najbolje bi bilo da se priključite grupi vežbača koju usmerava i nadgleda iskusan instruktor ili da krenete na individualne treninge. Sve zavisi od toga šta više preferirate. Takođe, danas je dostupan i veliki broj online programa, tako da imate i tu opciju. Ukoliko još uz trening pripazimo šta, kada i koliko jedemo, ciljevi će biti ostvareni.
Koliko često treba da treniramo nedeljno za optimalne rezultate?
– Cilj je da imate 3 treninga nedeljno, uključujući da ste aktivni i mimo toga. Pod tim podrazumevamo da ponekad kola zamenite šetnjom, odete na plivanje ili npr. planinarenje. Ne zaboravite da telo sve pamti i sabira sve naše aktivnosti.
Koje vrste vežbi su najučinkovitije za gubitak kilograma?
– Ne postoji baš precizan odgovor na ovo pitanje i večita je dilema mnogih vežbača. Naš savet bi bio kombinacija treninga snage i kardio vežbi, kako u jednom treningu tako i zasebno.
Kako da kombinujemo ishranu i vežbanje za najbolje rezultate u gubitku kilograma?
– Ne treba nikako kretati sa rigoroznim dijetama i previše napornim treninzima istovremeno. Prvo treba da znamo da je to proces i da nakon nedelju ili mesec dana ne mogu da se dese čuda. Trening treba prilagoditi trenutnom stanju kao i potrebu za ugljenim hidratima, proteinima, mastima i vlaknima. Ukoliko ne znate sami da to odredite, obratite se stručnom licu. To vam je najbolji put.
Da li su intervalni treninzi efikasni za sagorevanje masti?
– Intervalni trening nije više efikasan za sagorevanje masti od klasičnog treninga snage i kardio treninga. To mišljenje je proisteklo od nekih istraživanja koja dokazuju da se na samom treningu potroši do 20% više kalorija nego na gore pomenuta dva tipa treninga. Svakako savetujemo da u svoje aktivnosti uvrstite i intervalni trening jer je svakako izazovan za naše telo a može biti i veoma interesantan.
– Kako funkcioniše Power Plate i koje su njegove prednosti?
– Power Plate platforma vibrira. Vibracije ne narušavaju ravnotežu našeg tela već mikro ravnotežu naših mišića. Dok se izvodi vežba mišići se angažuju više nego kada se izvode vežbe van platforme. Prednosti su mnoge ali mi bi akcenat stavili na vreme. Potrebno je duplo manje vremena da se vide rezultati u odnosu na klasičan trening. Trening na Power Plate spravi traje 30 minuta.
Koje vežbe su najefikasnije kada se koriste Power Plate?
– Posebno bi izdvojili izdržaje u čučnju, skleku ili iskoraku. Vibracije veoma angažuju mišiće dok stojimo u ovim položajima a mogu da ih izvode kako vežbači u rehabilitacione svrhe tako i iskusni vežbači, kao i vežbači u trećoj dobi.
Da li postoje rizici ili kontraindikacije prilikom korišćenja Power Plate-a?
– Trening na Power Plate spravi se ne preporučuje trudnicama, osobama sa ugrađenim pejsmejkerom, ukoliko imate veštačke zglobove, kao i osobama sa dubokom venskom trombozom.
Koliko dugo treba da traje kardio trening da bi se videli rezultati?
– Mera treninga zapravo leži u spremnosti vežbača i veoma je različita od osobe do osobe. Možemo reći ukoliko je kardio trening visokog intenziteta da uglavnom traje oko 30 minuta a kardio trening umerenog do niskog intenziteta treba da traje 40-50 minuta.
Koje su najbolje vrste kardio vežbi za sagorevanje masti?
– Preskakanje konopca, poznata vijača kao i popularni tabata protokol treninga.
Kako da uključimo kardio trening u svoj režim vežbanja bez preopterećenja?
– Ako uzmemo u obzir da se radi o početniku, krećete sa šetnjom, vožnjom bicikla ili vežbama niskog intenziteta i slušate svoj organizam, iz treninga u trening sigurno će vam dozvoliti da povećate intenzitet. Posle treninga nikako ne treba da se osećate beživotno i preumorno, naprotiv, treba da se umorite ali tako da vam trening da energije da nastavite dalje kroz dan.
Kako treba pravilno da izvodimo osnovne vežbe sa tegovima da bismo izbegli povrede?
– Prvo, potrebno je da vam stručnjak pokaže kako da izvodite vežbe, a da bez ikakvog naprezanja naučite šemu kretanja. Zatim, iz treninga u trening, povećavamo težinu za nekoliko procenata. Ovo je najsigurniji način da se izbegnu povrede. Kao i početak svakog treninga laganim vežbama ili vežbama za zagrevanje tela.
Koliko često treba da radimo treninge snage i koje mišićne grupe treba da treniramo?
– Moramo podjednako da treniramo sve mišićne grupe da se ne bi pogoršala neravnoteža jer bi to dovelo do lošeg držanja i povreda. Trening snage je poželjno raditi tri puta nedeljno ili svaki drugi dan.
Da li vremenom treba da povećavamo težinu i kako to učiniti bez rizika?
– Obavezno, jer inače nema pomaka. Ako to radimo dozirano, dižemo pola kg do 5 kg više (u zavisnosti od mišićne grupe) svake ili svake druge nedelje, rizika gotovo da nema. Isto tako, kada napravite pauzu od treninga zbog bolesti ili odmora, trebalo bi da se vratite na početnu težinu, a ne tamo gde ste stali, što je čest uzrok povreda usled neopreznog vežbanja.
Kako da ostanem motivisan/a tokom dugog procesa mršavljenja i vežbanja?
– Svima motiv treba da bude zdravlje! Svedoci smo da to često nije dovoljno, tako da svako treba da nađe sebi šta ga motiviše, vrlo smo različiti tako da su nam i motivi isto takvi, i to je u redu. Kada određeni motiv “prestane da radi”, nikako ne odustajte nego iznova tražite nove.
Kako da postavimo realne ciljeve u vezi sa fitnesom?
– Treba da se osvrnete unazad i da analizirate koliko dugo traju vaše navike koje su vas dovele tu gde ste sada. Da ne očekujete ništa instant i prebrzo, a uvereni smo da je telo svakom ko se potrudio oko ishrane i treninga vratilo veoma brzo.
Za neke osobe ciljevi mogu da budu i opasni, jer šta kada ih dostignemo?
– Preporuka od srca je da svi postavimo ciljeve doživotne fizičke aktivnosti i dobre ishrane.