Podmlatite lice za tili čas: Pomoću ovih 7 saveta koža će vam blistati i izgledaćete znatno mlađe
Kako se podmladiti više nije tajna
Kako godine odmiču, mnogi postavljaju pitanje kako se podmladiti i da li je to uopšte moguće bez estetske hirurgije. Moguće je. Ključ je zapravo u antioksidansima, koji se skrivaju u voću i povrću koje bi trebalo uvrstiti u ishranu.
Ćelijama treba kiseonik za pokretanje hemijskih reakcija koje održavaju život. Zbog toga dišemo. Ali, dok dišemo, oslobađaju se slobodni radikali, jedinjenja koja napadaju proteine, ćelijske opne i genetski materijal. Da bi se poništilo dejstvo slobodnih radikala, telo luči antioksidantne enzime. Međutim, ako su imune sposobnosti oslabljene, dolazi do oksidativnog stresa, koji uvećava rizik od razvoja bolesti vezanih za starenje, kao što su staračka demencija i arterioskleroza, ali i drugih oboljenja poput dijabetesa i kancera. Srećom, postoje namirnice bogate antioksidansima koje staju na put oksidativnom stresu.
Kako se podmladiti pomoću ishrane
U nastavku vam donosimo spisak antioksidanasa koji su se pokazali kao delotvorni – svi su dostupni i u obliku suplemenata, ali najbolje je da ih unosite u organizam kroz uravnoteženu ishranu, budući da vam uzimanje suplemenata bez konsultacije sa lekarom ili nutricionistom definitivno može doneti više štete nego koristi. A evo najmoćnijih saveznika u očuvanju zdravlja, mladosti i lepote.
VITAMIN E
Štiti ćelijske opne i sprečava oksidaciju lošeg holesterola, koja slabi kompletan kardiovaskularni sistem.
IZVORI: ekstradevičanska biljna ulja (suncokretovo, susamovo, sojino, maslinovo), avokado, koštunjavo voće i semenke.
VITAMIN C
Smatra se prvom linijom odbrane od bolesti. Pored toga što jača imunološki sistem, neophodan je za proizvodnju kolagena, koji nam je potreban za zdravlje kostiju, hrskavica, tetiva i ligamenata, a ulazi i u sastav kože.
IZVORI: citrusno voće, kivi, -papaja, crvene paprike.
Podmladite se i sačuvajte zdravlje
VITAMIN A
Radi se o karotenoidu koji jača imuni sistem i štiti ćelijske opne. Pored toga, čuva vid, usporava starenje, smanjuje rizik od osteoporoze…
IZVORI: batat (slatki krompir), mango, šargarepa i kajsije.
LIKOPEN
Preporučuje se kao zaštitnik od srčanih oboljenja i nekih oblika kancera, naročito kancera prostate.
IZVORI: paradajz, crno grožđe, lubenica, papaja. Inače, likopen se oslobađa kuvanjem, pa je zato kuvani paradajz mnogo bolji izbor od svežeg.
LUTEIN I ZEAKSANTIN
Ova dva karotenoida deluju poput štita za retinu, što znači da su značajni u prevenciji katarakte i degeneracije makule.
IZVORI: spanać, kelj, karfiol.
INDOLI I SULFURANI
Sprečavaju razvoj tumora i u dovoljnim dozama štite od infarkta i rađanja s poremećajima nervnog sistema.
IZVORI: kupusnjače (kupus, karfiol, brokoli, repa, potočarka)
Biljke od izuzetnog značaja
KVERCETIN
Deluje preventivno protiv kancera dojke, kože, jajnika, pluća i bešike. Takođe umanjuje rizik od kardiovaskularnih oboljenja, štiti od alergija i ublažava simptome astme.
IZVORI: jabuka (nemojte je ljuštiti), brokoli, trešnja, grožđe, crveni kupus i crni luk.
EGCG
Ovo je jedan od najmoćnijih prirodnih antioksidanasa, koji je najpoznatiji po tome što je delotvoran u prevenciji karcinoma, ali i usporavanju njegovog razvoja ukoliko je dijagnoza već postavljena.
IZVORI: zeleni čaj
KURKUMIN
Sprovode se naučna istraživanja o dejtsvu kurkumina u lečenju od multiplog mijeloma, raka pankreasa i debelog creva, psorijaze i Alchajmerove bolesti. Takođe, kurkumin je odličan i u terapiji upalnih procesa i može se koristiti svakog dana.
IZVORI: kurkuma, ali i indijska začinska mešavina poznata kao kari. Inače, da bi se postigao najbolji rezultat, kurkumu treba unositi zajedno s crnim biberom i maslinovim uljem, jer se tako apsorpcija kurkumina pospešuje i do 20 puta.