svet

septembar 15, 2014 21:20

By

Ko je, šta je i da li je znao: Taksisti svedoče o „slučaju kantrimen”

bigstock-taxi-cab-sign-on-top-of-the-ve-25269263

Nekoliko taksista udruženja „Pink taksi” biće sledeći koji će svedočiti pred zamenikom trećeg osnovnog tužioca Siniše Zorića u postupku protiv Marka Milićeva i još dvojice osumnjičenih za nesreću na Brankovom mostu u kojoj je Luka Jovanović zadobio teške povrede od kojih je kasnije preminuo, saznaje „Politika”. Taksisti će, kako saznajemo, biti ispitivani o tome da li su 25. jula, kada se nesreće dogodila, preko radio-veze koju koriste u svojim vozilima, čuli da se „nešto” dogodilo na Brankovom mostu.

Član udruženja „Pink taksi” je i osumnjičeni taksista Saša Jovanović kome je, odlukom suda, u petak produžen pritvor kako ne bi uticao na svedoke. Posle prekjučerašnje sudske verifikacije sporazuma o priznanju krivičnog dela s petoro osumnjičenih, istraga će biti nastavljena u odnosu na Milićeva, njegovog kuma Branislava Vesovića i taksistu Sašu Jankovića. Milićevu se na teret stavlja teško delo protiv bezbednosti saobraćaja i nepružanje pomoći povređenom u saobraćajnoj nesreći, dok se Vesović i Janković sumnjiče za krivično delo pomoć učiniocu posle učinjenog dela.

Posle potpisivanja sporazuma o priznanju krivičnog dela, mnogo je onih koji se pitaju da li su kazne koje su pomenutim dokumentom izrečene okrivljenima (kućni zatvor u trajanju od četiri do deset meseci) adekvatne.

„Iako ima mnogo onih koji smatraju da su kazne blage, ne mogu da se složim s tim. Kazne koje su izrečene su „maksimum maksimuma”. Zbog iskaza ovih petoro okrivljenih, tužilaštvo ima elemenata za podizanje jedne čvrste i utemeljene optužbe, a i postupak će mnogo kraće trajati s obzirom na to da će se, kako za sada stoje stvari, voditi protiv troje osumnjičenih. Smanjen je broj učesnika u postupku, a samim tim i mogućnost za različite vrste opstrukcija“, objašnjava „Politikin” sagovornik.

Prema njegovim rečima, do stupanja na snagu novog Zakona o krivičnom postupku oktobra prošle godine, tužilaštvo je imalo problem dokazivanja krivičnog dela teško delo protiv bezbednosti saobraćaja jer je to sada istražni sudija naredbom imenovao veštaka. Sada su se, kaže naš sagovornik, promenile i tužilaštvo preuzima odgovornost i imenuje veštake.

„Činjenica je da je većina predmeta sa smrtnom posledicom bila „upropašćena” zbog neadekvatnog rada veštaka, naročito saobraćajne struke s obzirom na to da je praksa sudije da kao krucijalni dokaz uzima nalaz veštaka“, navodi sagovornik.

Podsetimo, zaključenim sporazumom Dana Manevski, Nikola Lepen, Bojana Petrović, Milica Novaković i Tamara Bogdanović priznali su da su počinili krivično delo neotklanjanja opasnosti, a ne pomoć učiniocu posle izvršenog dela za šta su prvobitno bili osumnjičeni. Prema sporazumu s tužilaštvom o priznanju krivičnog dela, Tamara Bogdanović će dobiti 10 meseci kućnog zatvora, Milica Novaković osam, Bojana Petrović četiri meseca, a Nikola Lepen i Dana Manevski po šest meseci kućnog zatvora.

Prema odluci suda, oni će kaznu služiti u svojim stanovima gde će im biti stavljene elektronske narukvice oko noge, preko kojih će se kontrolisati da li poštuju zabranu napuštanja stana.

Iako je bilo planirano, Milićev se u petak nije pred tužiocem Zorićem izjasnio o krivici, s obzirom na to da nije želeo da iznosi odbranu bez svog izabranog advokata Dejana Ćasića. Kada će on biti saslušan, zavisi od toga koliko će trajati obustava rada advokata u Beogradu.

Izvor: Politika
Foto: Ilustracija