

Švajcarska: Posetite najstariju fabriku čokolade!
Verovatno ste kao dete maštali o odlasku u fabriku čokolade? Čak i odrasle osobe ne bi želele da odbiju mogućnost da otputuju i posete najstarijeg prizvođača čokolade u Švajcarskoj, zemlji koja se uz Belgiju smatra prestonicom ove poslastice.
Brok je mestašce s nešto više od dve hiljade stanovnika u regiji Grijere (Gruyere), poznatoj upravo po gastronomskim specijalitetima.
Bajkovita priča počinje 1821. godine kada je Fransoa Luis Kailer otputovao u Italiju i proveo tamo četiri godine proučavajući tehnike proizvodnje čokolade.
Nakon povratka, otvorio je fabriku „Chenauxu“ koja se nalazi nedaleko od Lusijane u Ženevi. To je bila prva švajcarska fabrika čokolade.
Kasnije se Kailer širio pa je 1875.godine nastala prva mlečna čokolada.
Danas se u Broku i dalje marljivo proizvode brojne poznate Kailerove marke, a posebna atrakcija kompleksu je Muzej čokolade, najpoznatiji takav objekat u Švajcarskoj.
Razgledaćete ga uz vodiča i to na nekoliko stranih jezika. Što više jezika znate, manje ćete čekati. Kada kupujete karte, recite koji jezik(e) želite slušati, pa će vam i prodavač(ica) reći kada biste mogli doći na red. Čekanje možete skratiti razgledanjem zida na kojem je prikazana kratka hronologija (Caillerovog) razvoja kroz vreme.
Program razgledanja započinje upoznavanjem istorije kakaoa i čokolade.
Nakon toga, stiže se u sobu gde su u velikim vrećema naslagani sastojci od kojih se prave čokolade – zrna različitih vrsta kakaoa, bademi, orasi itd. Iznad njih nalaze se i edukativne ploče s raznim zanimljivim i poučnim informacijama.
Nakon te sobe sledi hodnik u kojem se kroz staklo vidi završna faza procesa proizvodnje, gde sa trake silaze sveže upakovane čokoladice. Slobodno ih možete probati i uzeti neku za preostali deo šetnje. No, imajte na umu da ubrzo stižete u sobu za degustiranje, gde će vas dočekati mnogo više proizvoda.
U sobi za degustiranje možete isprobavati po principu ‘jedi koliko možeš’, no to je obično mnogo manje nego što biste mogli pomisliti.
Na putu do muzeja nalazi se i Nestleovoutlet, gde se po sniženim cenama mogu kupiti Kailerovi proizvodi, ali i druge marke iz Nestleove ponude.
Izvor: putovnica.net