svet

septembar 4, 2013 23:18

By

Eurobasket: Domaćini teško do trijumfa nad Češkom, Italijani šokirali Ruse, senzacionalna pobeda Nemačke

Slovenia Basketball Eurobasket

Domaćin Evropskog prvenstva Slovenija krenula je takmičenje pobedom, ali veoma tesnom, pošto je savladala selekciju Češke sa 62:60 (21:19, 15:13, 15:14, 11:14)

U svakoj četvrtini odvijala se velika borba gde su „zmajčeki“ uspeli da prevagnu u svoju korist. Menjale su se formacije u odbrani čeških košarkaša koji su time zbunjivali objektivno jačeg protivnika.

Ipak, Slovenci su slavili na premijeri iako nisu imali recept za bivšeg igrača Partizana Jana Veselog koji je ubacio 17 poena i upisao šest skokova.

Veseli nije bio dovoljan protiv jakog kolektiva domaće reprezentacije koji su vodili Jure Balažič sa 11 poena, Jaka Blažič, Gasper Vidmar i Bostjan Nahbar sa po devet postignutih koševa.

Evgeny Voronov, Pietro Aradori

Selekcija Rusije uverila se već na startu Evropskog prvenstva da će imati mnogo muka zbog izostanaka glavnih igrača, a veliki šamar priredila im je Italija koja ih je u grupi D savladala sa 74:69 (25:18, 17:11, 14:13, 18:27).

Kompaktni „azuri“ dokazali su da im je potrebna samo jedna zvezda koja će da ih vuče ka dobrim rezultatima i uspesima. Marko Belineli do poluvremena je imao 11 poena i dve asistencije, a njegovo ime mnogo znači saigračima kako bi se ohrabrili u daljim iskušenjima.

Ipak, najveći „mučitelj“ Rusa bio je Luiđi Datome koji je u prve dve deonice dao 12 koševa, dok je na kraju popravio statistiku postigavši 23 poena uz osam skokova i dve asistencije.

Ruska selekcija imala je oružja da ugrozi koš protivnika, ali nije imala sredstva da zaštiti svoj obruč. Najbolje se kod Rusa pokazao starosedelac u reprezentaciji Aleksej Šved sa 17 poena, dok je Fridzon dodao 12 koševa, ali nedovoljno da se utišaju glasine da Rusija nije među glavnim favoritima na prvenstvu Evrope.

Heiko Schaffartzik, Antoine Diot, Alexis Ajinca

Po svim parametrima najveći favorit za osvajanje Evropskog prvenstva, reprezentacija Francuske tokom celog susreta gubila je od selekcije Nemačke, pa su „trikolori“ zasluženo i šokantno pretrpeli prvi poraz od „pancera“ na takmičenju u Sloveniji 80:74 (27:14, 16:25, 14:17, 23:18).

Iako su Francuzi imali raspoloženog Tonija Parkera i Nikolasa Batuma, nisu uspeli da savladaju razigrani kolektiv nemačke selekcije.

Francuski košarkaši nisu znali kako da zaustave raspoloženog Heika Šafarcika koji je upisao dabl-dabli postigavši 12 poena uz 11 asistencija. Najviše poena ubacio je Benzing, čak 19, dok su Štaiger i Gifi ubacili po 13 koševa.

Igrač Partizana Žofri Lovernj dodao je ekipi četiri poena i četiri skoka, ali su Francuzi propustili priliku da na pravi način daju znak ostalima da su zaista najveći favoriti.

Ovako, ekipa većinom sastavljena od NBA zvezda moraće da traži drugu priliku da se iskupi za poraz. Kada se pogleda prva petorka Francuske sastavljena od Parkera, Batuma, Dijaoa, Želabala i Pijetrusa, stekne se utisak da retko koja ekipa može da parira takvom kolektivu, ali su to Šafarcik, Pleis, Benzing, Gifi i Štaiger spustili na zemlju „trikolore“ i pokazali da se košarka igra srcem, a ne poznatim imenima.

Izvor: Blic
Foto: Tanjug/AP