

Francuska oštra po pitanju romskih emigranata
U Francuskoj počinje suđenje grupi od dvadeset sedam Roma iz Hrvatske jer su optuženi da su primoravali svoju decu na pljačku u Belgiji, Francuskoj i Nemačkoj.
Francuska istovremeno nije saglasna sa odlukom Brisela da se građanima Rumunije i Bugarske omogući slobodan ulazak u šengensku zonu bez pasoša, zbog zabrinutosti za bezbednost granica, ponovio je danas francuski ministar spoljnih poslova Loran Fabijus.
Samo nekoliko dana nakon što je francuski ministar unutrašnjih poslova Manuel Vals javno izjavio da većina Roma treba da bude izbačena iz Francuske zbog njihovog „drugačijeg načina života“, počinje proces protiv hrvatskih Roma, koji bi trebalo da traje 15 dana. Ukoliko optuženi budu proglašeni krivima, mogli bi da budu osuđeni i na po 10 godina zatvora.
Romi su optuženi za organizovanje kriminalne grupe i učestvovanje u stotinak pljački koje su tokom 2011. godine počinila njihova deca. Neki od optuženih terete se i za trgovinu ljudima, pošto je istraga pokazala da su porodice jedna drugoj „pozajmljivale“ decu i to naplaćivale gotovo 100.000 evra. Prema navodima tužilaštva, svako dete prihodovalo je i do 5.000 evra mesečno, a ukupna njihova „zarada“ je iznosila više miliona evra.
Advokat jednog od optuženih Alen Ber rekao je agenciji Frans pres: „Nadam se da neće biti sudskog žigosanja kao što u ovom trenutku postoji političko žigosanje Roma.“
Ipak, zamenik tužioca Gregori Veil tvrdi da su „decu od njihovih najmlađih dana obučavali isključivo za krađu, pa oni za drugu školu i ne znaju.“
Kao potvrda prvog slučaja, pre nedelju dana je francuski ministar unutrašnjih poslova Manuel Vals kritikovao i „način života Roma“, koji je suprotan životnom stilu Francuza, i predložio da se pripadnici romske zajednice vrate u Rumuniju ili Bugarsku, „odakle su došli“.
„Ukoliko ne dođe do promene uslova, mi se nećemo složiti. Ljudi koji dolaze izvan Evrope mogu da uđu u Rumuniju i Bugarsku, a zatim da se slobodno kreću po ostatku Evrope. To je problem. Moramo da budemo sigurni da Bugarska i Rumunija imaju način za kontrolu. U ovom trenutku čini mi se da ti uslovi nisu ispunjeni“, upozorio je Fabijus u trenutku žestoke debate koja se vodi u vladajućoj francuskoj koaliciji o tretmanu romske populacije, prenela je agencija Rojters.
Britanska agencija je navela kao glavni problem to što oko 20.000 romskih imigranata iz Rumunije i Bugarske žive u improvizovanim kampovima na periferijama francuskih gradova, gde su Romi sporno pitanje u odnosima sa lokalnim vlastima uoči lokalnih izbora iduće godine u Francuskoj.
Podsetimo da svaka zemlja EU ima pravo da stavi veto na prijem država članica u šengensku zonu, a glasanje o tome se očekuje pre kraja ove godine.
Izvor: B92
Foto: Tanjug/AP