

Od šale do stvarnosti: Proročanstva dr Neleta Karajlića koja su se obistinila
Na Facebook zidovima i Twitter profilima korisnika društvenih mreža s prostora Zapadnog Balkana sve češće se mogu videti skečevi legendarnih Nadrealista uz poruku: “Oni su sve znali”. Kreator ovih emisija dr Nele Karajlić je zaista imao proročkih moći, jer su se neke stvari sa kojima se on šalio godinama kasnije obistinile.
1) Članovi sarajevske humorističke serije “Top lista nadrealista” predvideli su krajem osamdesetih godina prošlog veka u jednom svom skeču da će Safet Sušić odvesti svoju reprezentaciju na Svetsko prvenstvo.
Popularni “Pape” Sušić je u utorak sa selekcijom BiH izborio po prvi put u istoriji plasman na SP. Popularni “Zmajevi” igraće ove godine u Brazilu. Sušić je igrao za Jugoslaviju na SP 1990. godine, a “Nadrealisti” su na zanimljiv način poželeli sreću fudbalerima na čelu sa tadašnjim selektorom Ivicom Osimom. “Ko je na tom spisku bog, ko će u finalu dati gol? Pape, Pape, Pape Sušić”, pevali su “Nadrealisti”.
Sušić je 23 godine kasnije kao selektor odveo BiH na SP u Brazil.
2) U jednom skeču prikazano je kako poslastičar Albanac (Ševćet Haljimi) u Sarajevu zapošljava dvojicu Šveđana da prodaju sladoled (“To su čisti momci, to nema dljaka da padne…”), navodeći da je to učinio “jer ga je teško potresla kriza u Švedskoj”. Trideset godina kasnije u švedskim medijima se pojavila vest “Ako se nekom ne sviđa u Švedskoj, neka ide u Norvešku”, neko će tako možda stići uskoro i do Bosne.
3) Skeč u kojem je pre nego što je rat u eks Ju i počeo, najavljeno da je mir u bivšoj Jugoslaviji zaključen 12. novembra 1995. godine .
U stvarnosti, Dejtonski sporazum je parafiran devet dana kasnije, 21. novembra, dakle, a Nele Karajlić je u jednom intervjuu rekao da je i ova neznatna greška posledica nepažnje u prekucavanju scenarija prvobitno napisanog na kutijama cigareta i kafanskim računima, odnosno činjenice da su tom prilikom jedinica i dvojka zamenile mesta pa je 21 permutacijom postalo 12; kao što se i 6 zna da se pretvori u 9.
http://youtu.be/QiRuxjwOOyQ
4) Priču o ratu koji u stanu međusobno vode članovi jedne porodice u Sarajevu i gde kroz stan prolaze granice i koridori. Rat u Sarajevu dogodio se znatno kasnije.
5) Skeč u kom „nadrealistička vizija” po kojoj Evropa ne mogavši nikako da zaustavi jugoslovenski građanski rat, celi prostor SFRJ ogradi visokim zidom i bodljikavom žicom, što traje sve dok rat ne završi, odnosno dok ne preostane samo jedan jedini preživeli.
Njega tada primaju u „zajednicu evropskih naroda”, međutim, u trenutku svečanog prijema, pokolju se „stari Evropljani” pa uglađena bogata Evropa započne svoju verziju bratoubilačkog rata, a naš preživeli Jugosloven brže-bolje krene put juga, na Balkan, kući.
U skeču , u kafani gde izbije tuča predstavnika EU, na stolu s kariranim stolnjakom, nezainteresirano prisustvuje jedan Amerikanac koji telefonira i ne dozvoljava da ga prekidaju, te im s vremena na vreme kaže da prekinu ili nastave razgovor, što i danas jeste pozicija supersile Amerike u odnosu na Evropu i njenu politiku.
Ono što se desilo u stvarnosti je sledeće, dve decenije nakon rata, u EU ušli tek građani Slovenije i Hrvatska, dok su daleko od “elitnog društva” EU, Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija i Kosovo. Mnoge članice EU su u ekonomskim problemima, pa analitičari procenjuju da postoji mogućnost da se ubija u skoroj budućnosti zaista i raspadne.
Izvor: Blic
Foto: moj lični pečat video screen shot