
Naredne subote otvaranje izložbe „Jugoslovenska umetnost od 1900. do 1945“
Od subote 29. marta u 13.00 sati sto reprezentativnih dela iz zbirki Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, grupisanih pod nazivom „Jugoslovenska umetnost od 1900. do 1945” biće pred publikom posle mnogo godina, za neka od njih bolje reći decenija.
Muzej istorije Jugoslavije ustupio je svoj prostor – Muzej „25. maj”, kako bismo se podsetili ove bogate kolekcije, bazične identitetske karte svakog muzeja, čija je stalna postavka suspendovana otkad je zgrada na Ušću zatvorena (2007), a u kojoj se nalaze radovi Đorđa Andrejevića Kuna, Jovana Bijelića, Marka Čelebonovića, Petra Dobrovića, Krste Hegedušića, Ignjata Joba, Frana Kršinića, Riharda Jakopiča, Milene Pavlović Barili, Ivana Tabakovića, Eduarda Stepančiča i mnogobrojnih velikana s prostora bivše Jugoslavije.
Izbor iz fundusa, čiji je koncepcijski autor Dejan Sretenović a kustos postavke Mišela Blanuša, podrazumeva slike, grafike, crteže, skulpture i fotografije i reč je o samo prvoj u nizu izložbi. Nakon ovog segmenta, istorijski najudaljenijeg, biće prikazan deo zbirke novijeg datuma, nakon Drugog svetskog rata.
„Cilj je da afirmišemo našu zbirku i da i mlađe generacije, koje, nažalost, mnoga dela nikada nisu videle, upoznamo sa ključnim i karakterističnim pojavama koje su obeležile ovo razdoblje jugoslovenskog i srpskog modernizma. Osim toga, pokušavamo da skrenemo pažnju na to kakvo blago posedujemo, a još nemamo obnovljenu zgradu da ga u njoj pokažemo“, rekao je Vladislav Šćepanović, vršilac dužnosti direktora MSUB.
Postavku će pratiti obiman katalog, a kako dodaje Mišela Blanuša, posle raspada Jugoslavije u MSUB su ostala najznačajnija dela hrvatskog, slovenačkog i makedonskog modernizma koja bi možda trebalo nanovo čitati, za šta će ovo biti izuzetna prilika.
Do 18. maja, do kada traje izložba, biće organizovan bogat prateći vikend program, koji obuhvata predavanja i tematska vođenja, ali i edukativne radionice.
Izvor i foto: Politika