
Gorski udar u Zenici: Povređeno 11 rudara, dvojica u teškom stanju
Jedanaest rudara povređeno je noćas u gorskom udaru u jami Raspotočje rudnika Zenica u BiH. Kako prenose sarajevski mediji dvojica rudara zadobila su teže povrede.
U udaru koji se dogodio na dubini od oko 900 metara, u jedan sat posle ponoći, još devetorica rudara zadobila su lakše povrede i oni su pušteni na kućno lečenje. Iz Urgentnog odeljenja Kantonalne bolnice u Zenici potvrđeno je da je jedan od dva teško povređena rudara, Ćazim Rizvić, prebačen na Kliniku urgentne medicine u Sarajevu, dok je Samir Dizdarević ostao na lečenju u Zenici.
Gorski udar je iznenadno i nekontrolisano urušavanje velikih količina stena u podzemnim prostorijama rudnika, a uzrokovan je otkopavanjem rude i čest je uzrok rudarskih nesreća. Ovo nije prva nesreća u jami „Raspotočje“ Rudnika mrkog uglja „Zenica“. Gorski udari dešavali su se i ranije u tom rudniku.
Izvor: klix.ba
Foto: Ilustracija