
Veran Matić: Tužbom protiv Brankice Stanković, Luka Bojović joj ponovo crta metu na leđima!
Povodom informacije koju je Brankica Stanković otkrila na konferenciji „Pro Femina“ – da ju je Luka Bojović, osumnjičen za najteža krivična dela, tužio zbog toga što je u svojoj knjizi otkrila da je on naručio njeno ubistvo, oglasio se Veran Matić, izdavač knjige „Insajder – moja priča“ i glavni i odgovorni urednik informativnog programa B92.
Saopštenje prenosimo u celosti.
– Luka Bojović je podneo tužbu za naknadu štete protiv Brankice Stanković, autorke emisije „Insajder“ i knjige: „Insajder, moja priča“. Istom tužbom Bojović je obuhvatio i Samizdat d.o.o. i Verana Matića, kao izdavača ove knjige.
Tužba protiv Brankice Stanković i Samizdata je podneta zbog navodne povrede časti i ugleda Luke Bojovića nastale usled objavljivanja određenih tvrdnji o njemu u knjizi „Insajder, moja priča“. Tvrdnje su, kako piše u tužbi, “navodno potkrepljene” službenim beleškama Ministarstva unutrašnjih poslova i Tužilaštva za organizovani kriminal, koje čak i da postoje, po Bojoviću, predstavljaju tajne podatke. On je tužbom zahtevao naknadu nematerijalne štete u iznosu od 250.000,00 rsd.
Nije sporno da Luka Bojović, kao i svako drugo lice koje smatra da su mu prava povređena, ima mogućnost da podnese tužbu za naknadu štete. Međutim, kada se govori o osnovanosti tužbe, treba imati u vidu to da se u konkretnom slučaju radi o novinarki koja je u knjizi objavila zvanične podatke, na osnovu kojih je iznela svoje mišljenje o okolnostima u kojima se našla od momenta kada joj je, nakon izvršene bezbednosne procene, dodeljeno dvadesetčetvoročasnovno policijsko obezbeđenje. Takođe, vrlo je važno napomenuti i to da od momenta objavljivanja knjige do današnjeg dana nijedan državni organ nije osporio sadržinu dokumenata na koje se Brankica Stanković pozvala u svojoj knjizi, što ukazuje na to da je ova tužba, očigledno, upućena na pogrešnu adresu.
Ta dokumenta su autentična i potiču od zvaničnih institucija zaduženih za bezbednost, dakle svako osporavanje sadržaja i autentičnosti mora da bude usmereno na one koji su sačinili te akte, na osnovu kojih su isti ti organi doneli zaključke da je život novinarke Brankice Stanković ugrožen, tj. da postoji velika verovatnoća pokušaja njene likvidacije. Posebno je apsurdna tvrdnja iz tužbe da ta dokumenta imaju oznaku službene tajne, i da ih se nije smelo objavljivati javno. Saznanja zvaničnih institucija o tome da je organizovana likvidacija bilo koga naročito novinara, javnog lica, nikako ne smeju ostati tajna, već upravo obrnuto – javnost o tome mora biti na vreme obaveštena.
Pošto se u tužbi gotovo i ne osporava ono što piše u službenim beleškama, zvaničnim dokumentima, i pošto nije bilo pokušaja osporavanja činjenica iz beleške, ovu tužbu shvatamo kao direktnu poruku Brankici Stanković i meni kao izdavaču, svojevrsnu fatvu. U poslednjih nekoliko meseci i dana desio se niz ubistava u Srbiji i Crnoj Gori koji se dovode u vezu sa akterom tužbe, njegovim prijateljima i suparnicima. Zbog toga, ovu poruku shvatamo kao još jedno potencijalno crtanje mete na leđima ili čelu autorke Insajdera zbog čega mislim da je potrebna dodatna profesionalna solidarnost i da se novinari svih redakcija konačno probude jer sutra to može da se desi i njima.
Ironično je to što je prva jača reakcija na knjigu koja govori o opasnosti u kojoj se nalazi novinar koji profesionalno obavlja svoj posao i nesumnjivo podiže standarde u istraživačkom novinarstvu, baš ova tužba, a ne podrška profesije koja je u slučaju jedne tako drastične situacije koja je opisana u knjizi Brankice Stanković skoro izostala.
Mislim da je veoma važno da se o nizu problema sa kojima se novinari suočavaju u našoj zemlji, a o čemu se govori u knjizi Insajder, moja priča Brankice Stanković otvori debata i da iza najugroženijih novinara stane profesija sa nedvosmislenim zahtevom nadležnim institucijama da se što pre otklone uzroci zbog kojih više od pet godina niz novinara u Srbiji mora da čuva policija, čime se, na veoma drastičan način, ograničava sloboda kretanja, a samim tim i nesmetano obavljanje novinarskog posla.
3. april, 18:00
Luka Bojović, koji u ekstradicionom pritvoru u Španiji čeka izručenje Srbiji, tužio novinarku B92 Brankicu Stanković za uvredu zbog, kako tvrdi, neistina koje je iznela u svojoj knjizi objavljenoj pre šest meseci, a drugom tužbom zatražio je i da mu zbog toga naknadi štetu.
Bojovićev advokat Dragoslav Ognjanović rekao je Tanjugu da su i privatna tužba za krivično delo uvrede i građanska tužba za naknadu materijalne i nematerijalne štete podnete Prvom osnovnom sudu u Beogradu.
On je precizirao da su postupci pokrenuti jer njegov klijent smatra da su neistiniti svi navodi izneti u knjizi „Insajder – moja priča“ i da želi da se to utvrdi na sudu.
„Visina štete koju traži je simbolična njega ne interesuje odšteta već da se stane na put iznošenju lažnih informacija o njemu“, naglasio je Bojovićev advokat.
Stankovićeva je u knjizi iznela detalje iz svog života, zato je dobila policijsko obezbeđenje i kako je u jednom trenutku morala da se skloni iz Beograda.
U knjizi je između ostalog objavila službene beleške, koje su zavedene u MUP-u i drugima nadležnim institucijama, a u kojima se navodi da je kupljen snajper za njenu likvidaciju i da iza toga stoji Luka Bojović.
O tome je danas Brankica govorila i na konferenciji „Pro-Femine“ koju je organizovao magazin „Lepota i zdravlje“. „U Srbiji je sve normalno, pa čak i to da neko kupi pušku da me ubije i da to može da se desi svakom novinaru koji reši da se bavi svojim poslom. Tužio me je Luka Bojović zato što se u mojoj knjizi, prema zvaničnim policijskim beleškama, nalazi kao jedan od naručilaca mog ubistva. On me je tužio zato što službene beleške ne smeju da se objavljuju. Jedan od razloga zašto sam napisala knjigu i sve obelodanim je što niko nije znao šta se zaista dešava, pa ni moji najbliži“, rekla je Brankica.
Luka Bojović uhapšen je 9. februara 2012. godine u Valensiji po srpskoj poternici zbog optužbi da je učestvovao i naručio više ubistava, i pokušaja ubistava.
Više od dve godine u ekstradicionom pritvoru čeka izručenje Srbiji.
Izvor: Tanjug
Foto: Life Content