svet

april 8, 2014 22:00

By

Rezultati DNK: U grobnici dva tela kosovskih Albanaca

tužilaštvo

DNK analiza potvrdila da posmrtni ostaci pronađeni sredinom decembra u Rudnici kod Raške pripadaju kosovskim Albancima ubijenim tokom rata na Kosovu, saopštio je šef beogradske delegacije u Radnoj grupi za nestala lica Veljko Odalović, prenosi Slobodna Evropa.

„Nakon što smo odmah posmrtne ostatke predali Medunarodnoj komisiji za nestala lica, dobili smo potvrdu identiteta da su to tela kosovskih Albanaca koja su nestala u sukobima na prostoru Kosova“, rekao je Odalović juče u Prištini.

On je najavio da će predstavnicima porodica biti omogućeno da lokaciju posete kada iskažu želju i potrebu.

Odalović je dodao i da Tužilaštvo Srbije za ratne zločine istražuje i navode o masovnoj grobnici s telima kosovskih Albanaca u Boru.

U Prištini je juče, pod pokroviteljstvom Komiteta međunarodnog Crvenog Krsta, održan 36. sastanak delegacija Kosova i Srbije, a u cilju postizanja dogovora o nastavku rada na masovnoj grobnici, koji će zvanično početi u četvrtak.

Nakon višemesecne pauze, radne grupe Prištine i Beograda dogovorile su se da nastave radove na toj lokaciji.

Sredinom decembra srpske vlasti zajedno sa ekspertima Euleksa, kao i s forenzickim ekspertima iz kosovskog Odeljenja za sudsku medicinu, tokom ispitivanja u kamenolomu Rudnica u opštini Raška otkrili su posmrtne ostatke na mestu gde se sumnja da se nalazi masovna grobnica s telima kosovskih Albanaca koji su ubijeni tokom rata na Kosovu.

Tada je to mesto bilo konzervirano a rad pauziran.

Slobodna Evropa podseća da je Tužilaštvo za ratne zlocine Srbije u maju 2010. otkrilo „potencijalnu masovnu grobnicu“ na lokaciji Rudnica kod Raške na jugu Srbije sa telima kosovskih Albanaca ubijenih u periodu izmedu 1998. do 1999. godine.

Na Kosovu se inače oko 1.700 lica vodi kao nestalo, od kojih 537 iz srpske zajednice.

Tužilaštvo za ratne zločine Srbije i Komisija Vlade Srbije za nestala lica počeli su, početkom decembra 2013. godine iskopavanje u Rudnici, u opštini Raška, na mestu na kojem se pretpostavlja da su tajno zakopana tela oko 250 ljudi.

Slučaj „Rudnica“ pokrenuo je zaštićeni svedok koji je Euleksu u Prištini rekao da su 1999. u stari kamenolom dovezena tela pobijenih Albanaca i da je kasnije teren posut zemljom i delimično asfaltiran.

Delovi kamenoloma Rudnica prvi put su bili istraživani 2007. godine, a posle toga 2010. i 2011. godine, ali ništa nije pronađeno.

Izvor: Tanjug
Foto: Tužilaštvo za ratne zločine