svet

april 12, 2014 20:24

By

„Romeo i Julija“ i glumački velikani spajaju Beograd i Prištinu

1

Umetnici iz Beograda i Prištine započeli su rad na predstavi „Romeo i Julija“ Viljema Šekspira u režiji Mikija Manojlovića, a nosioci projekta su Radionica integracije iz Beograda i Qendra multimedia iz Prištine.

Detalje projekta predstavili su danas na konferenciji za novinare srpski dramski umetnik Miki Manojlović i albanski dramski autor Jeton Neziraj, kao i glumci Anita Mančić i Goran Jevtić, dok najavljeni glumac Enver Petrovci nije mogao da dođe zbog obaveza na snimanju.

Manojlović je podsetio da je reč o staroj ideji istaknutog makedonskog reditelja Ljubiše Georgijevskog, koji je ušao u politiku pa je nije ostvario. Zato je on sada poželeo da realizuje poznati Šekspirov komad sa glumcima iz dve sredine.

„U Prištini su već obavljeni susreti sa glumcima, a prijavio se 71 umetnik iz tog grada, Peći, severne i južne Kosovske Mitrovice, Skoplja, što govori o dobrom prijemu ove ideje. Održali smo i konferenciju za medije i imala je veliki odjek“, rekao je Manojlović.

On je istakao da stvaranje ansambla i druge pripreme treba da se završe do juna, kako bi 10. septembra počele probe. Premijera je u planu do kraja godine u oba grada, a usledila bi izvođenja u celom regionu.

„Igraće se na dva jezika – srpskom i albanskom u isto vreme, plus na engleskom. Prva tema je ozbiljno istraživanje mržnje, druga – njena suprotnost, ljubav, a treća, jednako važna, komunikacija, odnosno jezik kao zid, ali i kao mogućnost za susret“, najavio je Manojlović.

Neziraj je izrazio zadovoljstvo što se projekat predstavlja u Beogradu i dodao da je u Prištini interesovanje veliko i u medijima i među umetnicima.

„Postoji volja i pozitivan pristup, zato se nadam dobrom projektu. Za neke ranije programe naše saradnje nije bilo toliko optimizma, ali verujem da su ti projekti u pozorištu i književnosti, počev od 2007. godine, bili oni mali koraci koji su omogućili da dođemo do ovog trenutka“, rekao je on.

Napominjući da je pristup pozitivan pre svega zbog Manojlovića, koji je u Prištini veoma cenjen, dodao je da očekuje da predstava bude umetničko delo, ali i da ljudi u njoj nađu i politički kontekst.

2

Kompletna glumačka podela sa 22 lica još nije utvrđena. Naslovne uloge verovatno će igrati Albin Ukaj i Milica Janevski, a u podeli su i mlada Gresa Palaska i poznati glumci Uliks Fehmiu, Irfan Mensur, Nebojša Glogovac. Radnja se dešava u naše vreme, ali u Veroni, bez lokalnog prizvuka.

Anita Mančić, koja će igrati dadilju, rekla je da joj ta uloga nije inspirativna i da je ne bi prihvatila da nije reč o ovakvom konceptu.

„Privukla me je činjenica da pričamo o mržnji, jeziku, ljubavi, o tome koliko se ne razumemo. Poželela sam da sa ovim ljudima razgovaram preko scene, odakle imam jedino dejstvo, da izađemo iz apatične tišine koja vlada ovim prostorima. To je teško, ali se radujem komunikaciji na sceni“, izjavila je ona.

Goran Jevtić je ocenio da je ova saradnja prirodna jer se Radionica integracije i Qendra multimedia, svaka u svojoj sredini, trude da bitne pojave i probleme učine vidljivim.

„Potreba za saradnjom umetnika postoji, ona je obostrana. Bilo je do sada sporadičnih kontakata, pojedinačnih gostovanja, ali je ovaj projekat odraz ljudske potrebe da zajednički ispričamo jednu važnu priču“, rekao je on.

Jevtić je primetio da se „zavađene porodice Kapulet i Montegi nikad ne sretnu i zato se sve završi tragično, a mi imamo potrebu da kroz Šekspira govorimo o našem problemu, da ne ćutimo nego da stvari rešavamo kroz komunikaciju“.

Na pitanje o budžetu, Manojlović je odgovorio da još nije obezbeđen, ali da „politička volja postoji, što je važno i ohrabrujuće“.

„Imali smo za pripreme. Prvu donaciju dao je Fond za otvoreno društvo – kancelarija u Prištini. Potreban nam je novac za nastavak, jer je ovo složen projekat. Možemo da igramo na livadi, ali to ovoga puta nije cilj, ova vrsta projekta zahteva da bude mejnstrim“, naglasio je on.

3

Izvor i foto: Tanjug