

Prekopavanje Rudnice: Danas nastavak potrage za nestalima
U mestu Rudnica kod Raške počinju iskopavanja na mestu na kome se sumnja da je masovna grobnica Albanaca stradalih tokom sukoba na Kosovu i Metohiji.
„Naredba da iskopavanja počnu u 12 sati je napisana „, rečeno je Tanjugu u Odeljenju za ratne zločine Višeg suda u Beogradu.
Prethodno je sa te lokacije, na kojoj su ranije pronađeni posmrtni ostaci tela dva Albanca, što je utvrđeno DNK analizom, uklonjena zgrada.
Predsednik Radne grupe Vlade Srbije za nestala lica Veljko Odalović je 18. aprila istakao da je ta „lokacija je spremna i da su uklonjeni objekti koji su bili potencijalna smetnja“.
On je tada za RTS rekao da će na toj lokaciji od 23. aprila biti angažovano više desetina strucnjaka, arheologa, topologa, forenzičara, patologa, tehničara „i onih struka koje ovaj proces mogu da urade na valjan način“.
Na lokalitetu su tokom iskopavanja u decembru pronadjeni posmrtni ostaci dve osobe za koje je DNK analizom utvrdjeno da su kosovski Albanci.
Početkom aprila, u Prištini je pod pokroviteljstvom Komiteta medjunarodnog Crvenog Krsta, održan 36. sastanak delegacija Beograda i Prištine „na temu grobnice u Rudnici nedaleko od Raške“, saopštio je 7. aprila Medjunarodni komitet Crvenog Krsta (MKCK)
Odalović je naveo na sastanku da je DNK analiza potvrdila da posmrtni ostaci pronadjeni sredinom decembra u Rudnici pripadaju kosovskim Albancima ubijenim tokom rata na Kosovu.
U saopštenju MKCK je tada navedeno i da će „tim beogradskih patologa, pod nadležnošću sudije Višeg suda u Beogradu, biti zaduženi za prikupljanje, autopsiju, identifikaciju i predaju posmrtnih ostataka porodicama, kao i za procenu još jedne lokacije na istom području“.
Ukazano je i da „forenzički stručnjaci kosovskog Odeljenja za sudsku medicinu , Euleks, Medjunarodna komisija za nestala lica i MKCK uživaju status posmatrača u toku celokupnog procesa“.
Tužilaštvo za ratne zločine Srbije i Komisija Vlade Srbije za nestala lica počeli su, početkom decembra 2013. godine nova iskopavanje u Rudnici, u opštini Raška, na mestu na kojem se pretpostavlja da su tajno zakopana tela oko 250 ljudi.
Slučaj „Rudnica“ pokrenuo je zaštićeni svedok koji je Euleksu u Prištini rekao da su 1999. u stari kamenolom dovezena tela pobijenih Albanaca i da je kasnije teren posut zemljom i delimično asfaltiran.
Delovi kamenoloma Rudnica prvi put su bili istraživani 2007. godine, a posle toga 2010. i 2011. godine, ali ništa nije pronađeno.
Izvor: Tanjug
Foto: Tanjug