

Čoka: Ko će odgovarati za trovanje ždralova pesticidima?
Vest o uginuću jata sivih ždralova u ataru opštine Čoka, beleška je nažalost još jednog ekološkog incidenta najverovatnije izazvanog pesticidima. Nadležne institucije i javnost animirali su članovi Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, koji i pored sporadičnih slučajeva trovanja ptica i životinja, ovakve slike ne pamte.
U ataru opštine Čoka, na državnoj parceli izdatoj u zakup, Jožef Gergelj , predsednik Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije je prilikom terenskog obilaska naišao na tužan prizor 19 uginulih, po svemu sudeći, otrovanih sivih ždralova.
Pretpostavka je da se jato ždralova hranilo semenom kukuruza tretiranih pesticidom Furadanom.
Iako postoji osnovana sumnja da je načinjeno krivično delo uništavanja zaštićenih prirodnih dobara, praksa pokazuje da se konkretna krivica teško dokazuje.
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije obratilo se nadležnim pokrajinskim inspekcijskim organima i službama da hitno ispitaju masovno trovanje sivih ždralova i pokrenu potsupak protiv počinilaca.
25. april 2014. 19:20
Na parceli tek zasejanoj kukuruzom u ataru između Čoke i Crne Bare, kod svinjogojske farme Arenda, članovi Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, juče su pronašli 19 primeraka uginulih ždralova. Ptice su otrovane zabranjenim insekticidom furadanom, kojim je tretirano seme kukuruza.
„Na velikoj parceli gde upravo niče kukuruz našli smo 19 jedinki otrovanih ždralova, koji su se hranili na njivi zasejanoj zrnevljem kukuruza tretiranim Furadanom. Dve ptice su već raskomadale grabljivice, lisice ili šakali“, kaže predsednik Društva Jožef Gergelj.
On podseća da je ovo izuzetno otrovno sredstvo za toplokrvne organizme zabranjeno za tretiranje semena, ali da ga nesavesni poljoprivrednici i pored zabrane koriste prilikom setve šećerne repe, kukuruza ili suncokreta.
Odlukom Uprave za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede, ukinuta je dozvola za promet insekticida Furadan u Srbiji, ali on se na tržištu može naći do kraja juna od kada će njegovo korišćenje biti kažnjivo.
„Nažalost u trgovinama hemijskih sredstava i poljoprivrednim apotekama lako se nabavlja i Furadan, od čega svakog proleće prilikom setve strada puno divljači, naročito fazana i divljih pataka. Ovoga puta stradali su ždralovi, koji su zakonom zaštićeni, a među uginulim nalazi se i jedan odrasli prstenovani primerak iz Finske“, rekao je predsednik Društva za proučavanje i zaštitu ptica Srbije Jožef Gergelj.
„Furadan je sistemični insekticid koji sadrži izuzetno toksični karbofuran i spada u prvu grupu otrova, a prema uputstvu mogu ga primenjivati samo organizacije koje, u pogledu kadrova, opreme i uređaja, ispunjavaju uslove za rad sa otrovima prve grupe. Od ovog insekticida nedavno je otrovano 20 jedinki strogo zaštićenog orla belorepana i veliki broj drugih zaštićenih ptica“, kaže Jožef Gergelj.
Izvor: Blic
Foto: Sipa