svet

april 28, 2014 18:34

By

Glavni motiv privatizacije Telekoma taj što gubi konkurentnost među operaterima

tlkm

Smanjenje plata u javnom sektoru od 10 odsto biće korisno samo ako tu meru budu pratile reforme i ostale mere za rast privredne aktivnosti, kaže Zoran Grubišić.

U suprotonom će smanjenje plata u javnom sektoru doprineti smanjenju agregatne tražnje odnosno deflatornoj tendenciji koja uvodi privredu u recesiju, izjavio je profesor Beogradske bankarske akademije Zoran Grubišić.

Govoreći o ekspozeu premijera Aleksandra Vučića, Grubišić je kazao da smanjenje plata u javnom sektoru treba da prati i smanjenje zaposlenih javnom sektoru, najavljeno restrukturiranje javnih preduzeća, jačanje privatnog sektora i drugo, što bi sve trebalo da doprinese stabilnom povećanju aktivnosti privrede.

„Čini mi se da su ključni motivi kod privatizacija preduzeća, koje su ranije bile budžetski motivisane – da bi se popunjavale rupe, dok je po pitanju Telekoma sada ključno da se mora pratiti konkurencija“, naglasio je Grubišić.

„Vlada kao većinski vlasnik Telekoma, prema njegovim rečima, ne može da isprati potrebne investicione cikluse u Telekomu i jasno se vidi da je motiv drugačije prirode – da se održi strateška pozicija Telekoma na tržištu operatera i u mobilnoj i fiksnoj telefoniji. Treba pažljivo razmotriti šta onda uraditi sa tim vanrednim prihodom koji će se pojaviti od privatizacije, ali nikako ne bi smelo da se ponovo uđe u sferu budžetske potrošnje već da se tim novcem dodatno podstakne privredna aktivnost i jačanje privatnog sektora“, dodao je Grubišić.

Grubišić je kazao da je za početak 2015. najavljen preokret trenda, a već u 2016. stabilan privredni rast, koji treba da omogući jačanje plata u javnom sektoru, nakon ovog početnog smanjenja.

Prema njegovim rečima, uvek može da se desi nešto neplanirano i van kontrole i da se zato, prema programu vlade, očekuje da ta „strategija kupovine vremena“ dovede do blagog povećanja javnog duga, ali onda i njegove stabilizacije do 2016. i smanjenja duga.

Jačanje privatnog sektora jedino može da doprinese stabilnosti privredne aktivnosti, naglasio je Grubišić dodajući da je dobro što je upravo to vlada stavila u „epicentar“ svog ekonomskog programa, čiji su glavni pravci reforme.

„Tempo smanjenja zaposlenih u javnom sektoru treba da prati prelazak u privatni sektor i njegovo jačanje, jer taj sektor zapravo puni državnu kasu“, naveo je on.

Najavljeno je, kako je rekao Grubišić, da će do kraja ove godine biti zaokružen set reformskih zakona, koji treba da omogući jačanje privatnog sektora, zatim podsticaji i subvencionisani krediti i sve ono što treba da omogući dugoročno održivu ekonomsku politiku.

On je kazao da do kraja godine prvo treba da se zaokruži taj institucionalni okvir, a u 2015. da počne privatizacija Telekoma i da se taj proces privatizacije realizuje u roku od šest meseci, kao i da se u 2016. godini privatizuje EPS sa manjinskim partnerom.

Izvor: Tanjug

Foto: Fonet