

Srbija vs. Hrvatska: Ko je bolji u privlačenju investicija?
Strani investitori već neko vreme gledaju preko Zagreba fiksirajući Beograd,a zašto je Srbija danas zanimljivija i zahvalnija za strana ulaganja od svog suseda, bavi se Deutsche Welle u novom tekstu.
Hrvatska je imala svoju šansu kao „Eldorado“ za inostrana ulaganja. Predrecesijski investicioni bum završio se mršavim uspehom. Mahom su pokupovani tržišni udeli u kompanijama, preuzet je finansijski i turistički potencijal zemlje. U proizvodne delatnosti, s druge strane, ulagao se, pesnički rečeno – kikiriki, piše DW.
Danas, kao članica Europske unije, s visokom cenom rada i demotivišućim poreskim sistemom i administracijom, između ostalog, i zbog zakonodavnog usklađivanja sa Briselom, Hrvatska uživa višegodišnju stagnaciju koja je smešta na ekonomsko dno EU članica.
Srbija pak prolazi isti karmički ciklus koji je Hrvatska odradila pre desetak godina i čini se da je odlučila zaigrati na nešto inteligentnije karte. DW pominje da Vučićeva vlada podstiče nova zapošljavanja sa 10 000, ponegde i 20 000 evra po radnom mestu. Fiat je otvorio svoje postrojenje u Kragujevcu, Ujedinjeni arapski emirati ulažu tri milijarde evra u projekt Beograd na vodi, tu je i nemački Bosch koji će u svoje postrojenje nedaleko Beograda uložiti 70 miliona evra. Čak je i Microsoft odlučio preseliti regionalnu centralu iz Zagreba u Beograd, piše DW.
Međutim, iako je struktura ulaganja u Srbiju bolja nego što je bila u Hrvatskoj, ekonomista Miroslav Zdravković predviđa kraj srpske investicione bajke:
„Usporiće se ekonomski rast jer će država kroz približavanje Evropskoj uniji morati usvojiti birokratske procedure i standarde koji će poskupiti poslovanje i učiniti ga nekonkurentnim.“
Hrvatski ekonomist Žarko Primorac sa druge strane vidi ključne prednosti srpskog tržišta, između ostalog, i u politici plivajućeg kursa i boljoj geografskoj pozicioniranosti prema kojoj gravitiraju Crna Gora i Makedonija, a Srbija, kaže, raspolaže i ozbiljnim potencijalima u energetskom sektoru, obojenim metalima.
„Agilniji su u upravljanju ekonomijom, otvorili su se prema Kini, pokušavaju održati relaciju jednako prema Rusiji i EU. Sve to ih čini interesantnima“, kaže Primorac i dodaje.
Damir Novotny, ekonomista iz Zagreba, kaže da je investicioni desant na Srbiju stvar više manje kratkoročnih istorijskih okolnosti i zapravo se svodi na pitanje – a šta kada presuši? Odgovor je, u obliku novog pitanja, ponudio Novotny, misleći pre svega na Hrvatsku.
„Zašto skupa Austrija privlači strana ulaganja? Recimo, pokrajina Koruška ih je prošle godine imala u obimu od 2 milijarde evra. Zato što privlače tehnološke firme, one koje mogu platiti visokokvalifikovanu radnu snagu, a ne automobilsku ili obućarsku industriju. Koruška ima barem sto kompanija koje se bave novim tehnologijama, poput solarne energije, a takve se stvari finansijski podstiču u Uniji“, kaže Novotny za DW.
Izvor: DW, Business.hr
Foto: Bizlife