svet

jun 18, 2014 20:09

By

U Srbiji se „život odgađa“: Suddeutsche Zeitung pita kako Srbi preživljavaju bez plata

prolaznici

U Srbiji se teško živi, prenosi minhenski dnevnik Suddeutsche Zeitung čiji je novinar Florian Hassel otputovao u tu zemlju i razgovarao sa njenim stanovnicima, a svoje utiske izneo je u reportaži pod naslovom „Život se odgađa“.

Reportaža počinje pričom o tome kako je lekar Ivan Prodanović iz Gornjeg Milanovca sredinom marta rešio da stupi u štrajk glađu zbog toga što ne dobija platu od jeseni 2012. godine.

Nakon što su vest o tome preneli i mediji, u Milanovac je otputovao jedan državni sekretar iz Ministarstva zdravlja i razgovarao sa Prodanovićem, direktorkom njegove klinike i gradonačelnikom.

Ovaj je obećao da će grad ubuduće isplaćivati lekarima plate na vreme, kao i da će lično da kontroliše taj proces. Posle toga se u suštini promenilo vrlo malo, Prodanović i njegove kolege su u maju dobili plate za jul 2013, a ovaj lekar je nemačkom novinaru rekao da još nije dobio deset poslednjih plata, jer za to navodno nema novca.

U reportaži se dalje navodi da je novi premijer Srbije Aleksandar Vučić na izborima „ostvario ubedljivu pobedu pre svega zahvaljujući obećanju da će biti novih radnih mesta, a to je Srbiji, kandidatu za prijem u EU sa stopom nezaposlenosti od 29,5 odsto, preko potrebno.

I Vučić je priznao da nezaposlenost i siromaštvo u Srbiji spadaju u najveće u Evropi. Suddeutsche Zeitung prenosi dalje Vučićeve reči da su opsežne reforme i modernizacija privrede i državnog aparata centralni zadatak njegove vlade.

Ali, dok se reforme ne sprovedu i počnu da deluju, moraće da, u najboljem slučaju, prođe nekoliko godina, pa se postavlja pitanje „kako preživeti“.

Minhenski dnevnik piše da i oni koji imaju posao u Srbiji često mesecima čekaju na plate, što je pretnja za egzistenciju sa kakvom su suočeni i mnogi Bosanci i Hrvati, Albanci i Grci.

Zaostatak isplata je u Srbiji uobičajen jer su preduzeća u krizi ili vlasti u prenaduvanom državnom aparatu nisu dobile obećani novac. Ili zato što šefovi firmi ili organa uprave zadržavaju novac i koriste ga za svoje potrebe, umesto da ga isplate radnicima i službenicima.

Novine pišu samo još o drastičnim slučajevima, navodeći da svaki peti Srbin koji uopšte ima posao dobija svoju platu sa zakašnjenjem ili je uopšte ne dobija, što je procena Nezavisnih sindikata Srbije.

Posle pada jugoslovenskog komunizma, preduzeća su platila cenu zakasnelih investicija. Konkurencija zapadnih firmi ih je dovela u nezgodnu situaciju, posrnula su pod ekonomskim sankcijama protiv Miloševićevog režima, neke firme su u bombardovanju NATO sravnjene sa zemljom.

Ili su privatizovane, a novi vlasnici koji su često bili bliski sa vlašću, doveli su ih do bankrota. Novinar Suddeutsche Zeitunga u nastavku postavlja pitanje: Kako Srbi preživljavaju bez plata?

I kao odgovore navodi primer porodice koja sastavlja kraj sa krajem prodajom voća koje sama gaji i radom na crno (na gradilištima).

Sam Ivan Prodanović kaže za nemački dnevnik da sa 32 godine ne zna da li će posle rada moći da kupi sebi nešto hrane, a normalno bi bilo da u tim godinama već ima porodicu i napreduje u poslu.

Izvor: DW
Foto: Bizzlife