
Novosađane muči nesanica: Gradu prete tužbom vrednom više desetina miliona dinara
Stotinak Novosađana angažovalo je advokatsku kancelariju Vojnović kako bi pokrenuli tužbu protiv Novog Sada nezadovoljni time što i posle više godina nije rešen problem sa radom ugostiteljskih objekata u centru.
Građani koji žive u ovom delu grada su odlučili da preko suda Grad nateraju da reaguje i reši problem sa bukom, prekoračenjem rada vremena lokala i drugim problemima koji nastaju zbog rada ugostitelja.
U advokatskoj kancelariji kažu za 021.rs da su već krajem maja uputili Gradskom javnom pravobranilaštvu predlog za mirno rešavanje spora zbog grubog narušavanja Zakona o javnom redu i miru, ali i prava na mirno stanovanje i miran život, te Ustavom zagarantovana prava na mirno uživanje svojine i na zdravu životnu sredinu. Advokat Miodrag Vojnović kaže da su iz grada poslali poziv na razgovor za četvrtak, ali da nisu uvereni da će biti pomaka.
„Nisam optimista da će razgovori dati rezultata, zbog toga što je ta „ugostiteljska mafija“ jaka i drži pod kontorlom policiju, inspekciju, gradsku upravu. Svi znaju za problem, a njima se i dalje dozvoljava da tako rade“, kaže ovaj advokat za 021.
Prema njegovim rečima, u centru ima kršenja odredbi Zakona o javnom redu i miru, ustavom zagarantovanih prava na mirno i nesmetano korišćenje svojine, kršenja Zakona o zaštiti od buke, Zakona o osnovama svojinsko pravnih odnosa, pa i Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i drugih odredaba. Vojnović dodaje da ljudi koji žive u centru praktično ne mogu mirno da uživaju svoje pravo na mirno stanovanje, da im je usled svega uskraćen miran život, a mnogima je poremećeno zdravlje za šta postoje i relevantna medicinska uverenja, a imaju i problema sa snom.
„Među ljudima koji žive u centru, ima i onih koji su nervno oboleli, kojima je mentalno zdravlje narušeno zbog višegodišnjeg nedostatka sna i svi oni koji imaju tu medicinsku dokumentaciju, mogu da imaju više milionske odštetne zahteve“, objašnjava Vojnović. Advokat kaže da još nisu precizirani odštetni zahtevi, ali da je procena da će u slučaju dobijanja spora grad morati građanima, kojih sada ima oko stotinu, a očekuje se da još njih pridruži tužbi, isplati desetine miliona dinara za naknadu štete.
„Građani će podnositi odštetne zahteve zavisno do procene, od nekoliko stotina hiljada, do verovatno i nekoliko miliona dinara. Kada te sume pomnožite sa oko stotinu ljudi, vidite da odštetni zahtev vredi više desetina miliona dinara“, navodi ovaj advokat za 021. Pravni zastupnik više stotina stanara centra grada kaže i da Grad tužbu može da izbegne samo u slučaju da krene da rešava probleme.
Izvor: 021.rs
Foto: Tanjug