svet

jul 12, 2011 07:51

By

Tviteraši rade u tri smene!

U Srbiji nalog na društvenoj mreži Tviter ima oko 200.000 ljudi. Domaći tviteraši dobro su povezani, a često širom Srbije organizuju i Tvit ap žurke. Da mreža u Srbiji nikada ne bi mirovala, kao po nekom nepisanom pravilu zna se ko već od pet ujutro tvituje, a ko je za to zadužen u sitne sate, pa sve do zore.
Na Tviter su se navukli i Novak Đoković i Janko Tipsarević, svoj nalog imaju i političari kao što su Oliver Dulić i Slavica Đukić-Dejanović, dok su na beogradskim Tvit ap druženjima redovni gosti bivša ministarka Jasna Matić, Branko Radujko, generalni direktor Telekoma Srbija, i Veselin Jevrosimović, vlasnik kompanije „Komtrejd“.

„Trudimo se da što češće organizujemo Tvit ap kao bi se mreža što više širila. Na tim druženjima se upoznajemo i opuštamo, ali mogu da se organizuju i neke prezentacije“, kaže u izjavi za „24 sata“ Miloš Đajić, predsednik Drušva Srbije za odnose s javnošću. Đajić kaže da je dobro da tviteraš među ljudima koje prati ima konektore, tj. ljude koji imaju veliki socijalni kapital, pa se i informacije lako prenose. Tako i može da se sazna za predstojeće Tvit ap žurke. Državna sekretarka za digitalnu agendu Jasna Matić nekoliko puta dnevno ode na Tviter.

“Primera radi, pratim šta tvituje Neli Kruz, potpredsednica Evropske komisije i komesarka za digitalnu agendu. Takođe, volim da odem na Tvit ap okupljanja. Veoma je zanimljivo jer tamo upoznate ljude koje znate virtuelno i delite iste stavove, a ne znate kako fizički izgledaju. Nakon toga često i nastavimo da se privatno družimo”, objašnjava Matićeva. Branko Radujko kaže da mu Tviter omogućava brzu komunikaciju s ljudima.

“Često putem Tvitera dobijam pitanja u vezi s kompanijom, uslugama i novim servisima koje tek treba da uvedemo, a trudim se da svima odgovorim. Posao mi ne dozvoljava da redovno posećujem Tvit ap druženja, ali sam bio na nekoliko. Ponekad se dese i spontani mini Tvit ap događaji, iz kojih redovno proizilaze dobre inicijative”, zaključuje Radujko. Veselin Jevrosimović kaže da Tviter koriste fanovi da bi videli šta njihovi idoli rade, a neki ovu mrežu koriste za komunikaciju i informisanje. “Tokom sastanka ruske i ukrajinske privredne delegacije na Kopaoniku preko Tvitera sam se spremio za sastanak i pretragom saznao veliki broj informacija o privrednim odnosima ove dve zemlje”, objašnjava Jevrosimović.

Među tviterašima postoji par ljudi koji nisu previše poznati javnosti, a imaju status legendi ove mreže. Jedan njih je Deda Bor, profesor iz Bora. Tu su i Nebojša Radović alijas Eniac, Istok Pavlović, čuveni bloger, Zoran Torbica, koji radi treću smenu na Tviteru. Torbica je veoma zaslužan za popularizaciju Tvitera da je čak uveden hašhtag, kojim se označava da je javna ličnost na Tviteru prava i da je aktivna u komunikaciji.
 

Izvor: „24sata“