
Arheolozi u čudu: Pronađen oklop od kostiju iz Bronzanog doba
Savršeno očuvan oklop iz Bronzanog doba, potpuno napravljen od kostiju, otkriven je u Sibiru pošto je bio zakopan 3.500-3.900 godina. Arheolozi pretpostavljaju da je reč o ratnom trofeju, budući da nije sahranjen zajedno sa pripadnikom „elitne“ vojske za koga je napravljen.
Oklop je najverovatnije izrađen od kostiju losa, jelena i konja, ali će se to sigurno znati tek nakon ispitivanja.
“Možda je reč o poklonu ili objektu razmene, a možda i o ratnom plenu”, navodi “Sajbirijan tajms”.
Arheolog Boris Konikov ističe da su “takvi oklopi bili veoma cenjeni i da su bili dragoceniji i od samog života, jer su spasavali život”.
Veličanstvena borbena uniforma, nađena u Omsku u okviru iskopavanja koja su prethodila izgradnji hotela sa pet zvezdica, sada će biti očišćen i restauriran. Stručnjaci se spore oko toga zašto je tako dragoceni predmet zakopan. Jurij Gerasimov sa Instituta za arheologiju i etnografiju u Omsku veruje da je na mestu na kome je nađen bilo svetilište, mada za to ne postoje dokazi.
“Oklopi su imali ogromnu materijalnu vrednost. Ne postoji logično objašnjenje zašto bi ga neko zakopao u zemlju ili dugo skrivao, zato što bi spojevi i kosti propali. Takvi oklopi zahtevaju neprekidno održavanje”, kaže Gerasimov.
“Zbog toga u ovom trenutku možemo samo da nagađamo ko ga je zakopao i zašto. Da li je reč o nekakvom obredu, ili žrtvovanju? Za sada to ne možemo da kažemo”, dodaje on.
On je, međutim, siguran da je oklop pripadao “junaku”, pripadniku “elitnih jedinica koji je poznavao specijalnu tehniku ratovanja”.
Oklop je mogao da “pruži zaštitu od oružja korišćenog u to vreme – strela sa vrhovima od kosti i kamena, noževa sa sečivima od bronze, kopalja s bronzanim vrhom i sekira od bronze.
Izvor: Blic
Foto: Siberian times