svet

septembar 28, 2014 22:45

By

Beogradski Prajd 2014. je pobeda ljudskih prava

UCESNICI

22:50

Organizacija Amnesti internešenel ocenila je večeras da danas održana Parada ponosa u Beogradu predstavlja pobedu za LGBT populaciju u Srbiji i za njihove simpatizere koji su se više godina na miran način borili da na miran način izraze svoje pravo na okupljanje i izražavanje mišljenja.

Amnesti je pozdravio srpske vlasti zbog držanja pod kontrolom svih kontramitinga i privođenja nekoliko izgrednika.

Ipak, kako upozorava međunarodna organizacija za ljudska prava, srpske vlasti sada moraju da obrate pažnju na „vrlo vidljivu diskriminaciju i nasilje“ protiv LGBT osoba u društvu.

Beograd, smatra Amnesti, mora da se ozbiljno koncentriše na borbu sa zločinima iz mržnje protiv LGBT populacije i na zaštitu branilaca ljudskih prava u Srbiji.

Ovogodišnjoj Paradi je prisustvovala i delegacija Amnestija, koja je zajedno sa LGBT osobama danas šetala ulicama srpske prestonice, navodi se u saopštenju.

Amnesti podseća da je, ipak, ovogodišnji „Prajd“ obeležilo nekoliko demonstracija protiv LGBT populacije, koje su se dogodile pre i posle Parade.

Kako se navodi u saopštenju, iako sama Parada ove godine nije protekla u znaku nasilja, nekoliko incidenata se dogodilo u drugim delovima Beograda, među kojima je, kako se podseća bio i napad na televiziju B92 i paljenje autobusa na liniji 46.

INCIDENT U BEOGRADSKOJ ULICI

22:00

Grupice sastavljene od po najviše petorice huligana lutale su oko podneva besciljno gradom sa flašama alkoholnog pića u rukama, vidno opijeni, tražeći način da priđu učesnicima Parade ponosa. Prisustvo jakih policijskih snaga, međutim, uticalo je da oni, u većini slučajeva, ni ne pokušavaju da izazovu incidente. Reporteri Danasa bili su prisutni u situacijama u kojima su te grupice legitimisane i potiskivane u okolne ulice, ali i njihovog tihog prolaska pored kordona bez ikakve intervencije.

Neorganizovani, sa obesmišljenim ciljem, sedeli su po klupama blizu kordona policije. Njihov broj bio je zanemarljiv u odnosu na obične građane koji su prolazili pored kordona policije, u obavljanju svakodnevnih nedeljnih aktivnosti.

Kod Crkve Svetog Marka je protestovalo desetak sveštenih lica. Oni su se molili ispred kordona policije. Svega tridesetak građana stajalo je oko njih, od kojih su čak polovina bili predstavnici medija, uspinjući se na prste ne bi li videli i fotografisali Paradu ponosa iz daljine.

„Policijo, čuvaj leđa“, uzviknuo je pop usred molitve. To je izazvalo gromoglasan smeh vernika koji su do tog trenutka bili pognute glave, držeći krst ili ikone u rukama.

Par mlađih maloletnika u neverici je vrtelo glavom: „Pa, kako smete da šetate…“

Iz Crkve Svetog Marka izašli su svatovi, mlada u venčanici stala je pored policije da se fotografiše za uspomenu. Učesnica Parade ponosa u ekstravagantnoj žutoj haljini išetala je iz kolone i zašla među okupljene građane iz kordona. Niko nije ni zucnuo, niti je iko popreko pogledao.

„Lepo uzmeš bombu, zamahneš i baciš tamo na njih, i niko ti ništa ne može“, komentarisala su dvojica sredovečnih muškaraca. Smireni, prekrštenih ruku, nezainteresovano i pomalo umorno od polusatnog stajanja na jednom mestu.

Kako se šetnja učesnika privodila kraju, osvrtanje u iščekivanju horde huligana bilo je sve češće. Međutim, prazni kolovozi i ulice, Tašmajdanski park pun dece, govorili su da se to neće dogoditi i da je strah od incidenata potpuno neopravdan.

Parada ponosa se još nije ni okončala, a policijske snage su se već povukle sa Slavije i drugih poprečnih ulica. Reporteri Danasa, spremni da reaguju na svaki jači zvuk, konstatovali su da nisu čak ni petardu čuli.

Sporadični incidenti

U prestonici je tokom dana zabeleženo nekoliko manjih incidenata. Policija je dva puta intervenisala u blizini trga Slavija, gde je uhapšeno pet mladića. Saobraćaj je bio usporen na auto-putu kod Arene, jer su u jednoj traci ka gradu zapaljene gume. Na Banjici je grupa huligana oštetila gradski autobus broj 46, ali niko nije povređen. Grupa od pedesetak ljudi se okupila ispred Hrama Svetog Save, ali je i taj skup prošao bez incidenata. Foto-reporter Blica Dušan Milenković je lakše povređen kada je na Slaviji pogođen kamenom u glavu. Policija je privela dvojicu muškaraca u Ulici Svetozara Markovića, posle desetominutnih pregovora, pošto je jedan od njih policiji pretio automatskom puškom. Prema pisanju medija, policija je privela oko 50 osoba, od kojih je 13 odvedeno pred istražnog sudiju.

Helikopter, borna kola i cepelin

Za to da ovogodišnja Parada ponosa prođe bez većih incidenata najzaslužniji su, svakako, pripadnici policije kojih je bilo oko 7.000 na ulicama. Kordoni Žandarmerije su zatvorili glavne saobraćajnice i na taj način izolovali njene učesnike. Pored velikog broja policajaca, na ulicama su mogla da se vide i oklopna vozila, vodeni topovi, dok je nebom sve vreme patrolirao policijski helikopter. Iznad centra je sve vreme bio i jedan cepelin, za koji se pretpostavlja da je snimao dešavanja „na zemlji“.

Žandarmi pretukli Andreja Vučića

Premijer Srbije Aleksandar Vučić potvrdio je juče da su pripadnici Žandarmerije pretukli njegovog brata Andreja Vučića i dva pripadnika obezbeđenja i da su sva trojica pretrpela ozbiljne povrede. „Za mene je ovo bio najteži dan u svakom pogledu, ali ja nisam ovde kao brat. Brata volim najviše na svetu. On i dvojica pripadnika mog obezbeđenja su izašli krvavih glava i imaju ozbiljne povrede“, rekao je Vučić. On je naveo i da je došlo do prekoračenja ovlašćenja, da su se izvinili i da ni njegov brat ni dvojica pripadnika obezbeđenja neće goniti pripadnike Žandarmerije koji su ih pretukli.

Vučić je istakao i da razume pripadnike Žandarmerije koji su to uradili, da su verovatno bili nervozni jer su danas radili. „Ja razumem tu nervozu, radili su nešto protiv svojih uverenja“, rekao je premijer. On je dodao i da je njegov brat „hrabar i snažan“, da je to dobro podneo i da neće goniti državu.

Prema nezvaničnim izvorima, Andrej je, zajedno sa obezbeđenjem, na Slaviji pokušao da prođe kroz policijski kordon, a žandarmi su nasrnuli na njega i telohranitelje. „Pustite me da prođem, nemam nameru nikoga da ugrožavam“, rekao je navodno Andrej, ali žandarmi su počeli da ih udaraju. Hitno su prebačeni na VMA.

Dva policajca povređena kod RTV B92

Grupa od tridesetak huligana je oko 14 sati pokušala da uđe u zgradu RTV B92 u Bulevaru Zorana Đinđića, u čemu su ih sprečili pripadnici policije. Tom prilikom su dva policajca povređena i oni su prevezeni na VMA.

Izvor: Danas

1465269-bakica-01-foto-aleksandar-dimitrijevic

20:50

„Ja sam uvek na strani manjina i u poslednjem popisu građana izjasnila sam se kao Romkinja iako to nisam“, kaže Ljiljana Lukić (73), koja je danas bila jedna od najstarijih građana na Paradi ponosa.

Ona kaže da su joj mnogi govorili da ne ide na Prajd.

„Većina mojih prijatelja i rodbine su mi govorili da ne idem, jer je to suviše opasno, ali ja se nisam dvoumila i ne želim da budem kao ostatak Beograđana, još samo jedna kukavica. Ovde sam zato što smatram da svako ima pravo na slobodu ličnosti i seksualnog opredeljenja. Šta se koga tiče ko sa kim spava“, kaže Ljiljana.

Ova simpatična bakica je veterinarski tehničar u penziji i kaže da se pre određenog vremena razvela od svog supruga.

„Sa sobom sam ponela korpu za pijacu, kako me usput niko ne bi napao, jer sam ponela i ove zastavice koje ću da zabodem u svoje cveće na terasi“, kaže simpatična Ljiljana, koja je bila na gotovo svim proteklim skupovima, a koja su se ticala prava manjine.

Izvor: 24 sata
Foto: Aleksandar Dimitrijević

UCESNICI PARADE PONOSA

19:10

Na Paradi ponosa danas se desio i jedan incident ispred zgrade Vlade Srbije, kada je LGBT aktivistima koji su držali transparente s likovima patrijarha Irineja i mitropolita Amfilohija prišao nepoznati muškarac i bacio jedan od transparenata na zemlju.

U jednom trenutku akterima je prišao predstavnik organizatora Prajda kako bi smirio strasti.

SETNJA

18:30

Britanski Forin ofis čestitao je danas Srbiji na uspešnoj Paradi ponosa u Beogradu, a Vladi Srbije na stvaranju odgovarajućih uslova za održavanje prve takve manifestacije od 2010. godine.

„Vlada Srbije zaslužuje priznanje što je, nakon što je u protekle tri godine Parada bila zabranjena iz bezbednosnih razloga, stvorila uslove da se Parada održi, i nije ustuknula pred pretnjama netolerantne manjine“, saopštio je Lidington.

„To je pozitivan signal za Srbiju uoči otvaranja Poglavlja 23 u pregovorima o pristupanju Evropskoj uniji, koji ukazuje da je posvećena vrednostima članstva u EU“, ocenio je britanski ministar.

U saopštenju Forin ofisa se podseća da je u Beogradu danas održana prva Parada ponosa otkako su tokom Prajda 2010. izbili žestoki sukobi između krajnje desničarskih grupa i policije, kao i da je srpska vlada iz bezbednosnih razloga zabranila planirane parade između 2011. i 2013. godine.

17:55 – VIDEO: Vesela atmosfera na Paradi ponosa

17:20

Oko 500 građana okupilo se u Hramu Svetog Save gde je počeo moleban, u organizaciji pokreta „Dveri“. Moleban je organizovan kako bi kako bi „duhovno očistili grad“ posle održane Parade ponosa.

Reporter „Blica“ javlja da molebanu ima oko 1.000 ljudi, a da je među njima i vođa pokreta Dveri Vladan Glišić.

Protojerej stavrofor Drago Ubiparipović je u besedi tokom molebana poručio da su vrata crkve otvorena za sve učesnike Parade ponosa i one koji „podržavaju tu manifestaciju kako bi se duhovno izlečili“.

On je rekao da je crkva zabrinuta za srpski narod, s obzirom na to da je prosek starosti stanovništva oko 43 godine i što se svake godine smanji broj stanovništva za oko 35.000 ljudi.

Ubiparipović je ukazao da ima puno muškaraca i žena koji žive sami u Srbiji i da se jedna trećina dece rađa vanbračno.
On je poručio da se, umesto da se povećava natalitet u Srbiji organizuje Parada ponosa, i da crkva tu, kako je rekao, pošast ne može da prihvati „zarad šake dolara“.

„Sveti Savo pomozi da deo našeg naroda koji je zastranio povratimo i da se ti ljudi duhovno izleče“, poručio je Ubiparopović tokom molebana.

„Pokazaćemo kakvo je pravo lice većinske Srbije“, rekao je novinarima predstavnik Dveri Danilo Tvrdišić, dodavši da je planirano da se šetnja završi ispred Doma Narodne skupštine.

Tvrdišić je naveo i da taj Pokret nije bio za nasilje izrazivši zadovoljstvo što su prepodnevna dešavanja tokom Prajda protekla bez „razbijenih glava, gubitka ljudskih života i uništavanja imovine“.

Tvrdišić je u tom kontekstu pozitivno ocenio stav premijera Aleksandra Vučića da je dobro što je Prajd protekao bez većih incidenata naglasivši istovremeno da ta manifestacija nikako nije smela biti održana.

„Vučić je okrenuo leđa većinskoj volji građana Srbije i ovo je početak kraja (održavanje Prajda) isto kao što je bio i početak kraja režima Borisa Tadića koji je 2010.godine dozvolio Prajd“, rekao je Tvrdišić.

Reporter Blica javlja da je ispred hrama zatekao i bivšeg košarkaša Dejana Tomaševića.

Litija je krenula nešto posle 17 sati. Napred su išli krstovi i crkvene zastave. Planirano je da šetnja ide kuda i Parada ponosa danas, s tim što će biti završena u Sabornoj crkvi gde će biti organizovan još jedan moleban.

16:30

Ispred Hrama Svetog Save ima oko 100 predstavnika Dveri, koji treba da krenu u pravcu centra grada.

„Danas smo pre podne prisustvovali šetnji koja slavi smrt, a danas ćemo da prošetamo da predstavimo Srbiju koja slavi život“, rekao je Danilo Tvrdišić iz pokreta „Dveri“.

vucic tanjug

15:40

„Srbija je pokazala da su njeni građani pristojni ljudi, a da Ustav i zakon važe i to jednako za sve“, rekao je premijer Aleksandra Vučić povodom danas održanog Prajda.

Želeo bih da se zahvalim građanima Srbije, Beograđanima pre svega, koji su ljubavlju prema svojoj zemlji, pokazali da odlično razumeju poziciju u kojoj se Srbija nalazi, a i one koji su različiti, rekao je premijer.

„Završila se Parada ponosa, a da nijedno staklo u Beogradu nije polomljeno“, rekao je premijer. Zahvalnost dugujemo i većinskom delu Srbije, koji su pokazali odgovornost, koji su se uglavnom sklonili sa ulica Beograda, i nisu hteli da učestvuju ni u jednom incidentu, kaže on.

„Mi nismo ovo uradili zbog EU, već zbog Ustava, zakona i poštovanja prava svih, naš posao je da zakone i Ustav sprovodimo, ma koliko ne bilo lako i to dolazilo u koliziju sa našim uverenjima“, rekao je on.

„Danas smo pokazali da je država u stanju da sprovodi pravila i to ono osnovno pravo – pravo okupljanja“, kazao je.

„Srbija je slobodna država, juče su se gradom šetali pripadnici desničarskih organizacija, a danas gej populacije i ništa se nije dogodilo“, podvukao je.

„Posebno ističem da je mlada generacija ljudi u Beogradu, što smo videli kroz bezbednosne provere, ogroman broj ljudi koji se protivio paradi, u desetinama hiljada, i što su oni ostali kod svojih kuća, a i oni koji nisu, uzdržavali su se od nemira i nereda, poštujući svoj grad, vodeći brigu o budućnosti“, kaže premijer.

„Do sada ne postoji nijedna krivična prijava, sem više prekršaja koji su izvršeni, ja mislim da je to nešto što treba da nam služi na čast“, rekao je Vučić i dodao da je to najniži broj krivičnih dela u Beogradu u ovakvim situacijama, posle dugog niza godina.

„Za mene, nisam krio od početka, postojale su važnije teme – kako će ljudi u Srbiji da žive. Hoću građanima da kažem da neće biti lako“, kaže on. On je novinarima u Vladi Srbije rekao da će Srbija napraviti nekoliko važnih izmena u bliskoj budućnosti, kojima će se unaprediti proizvodnja u našoj zemlji. O tome čitajte u našoj vesti na BIZ strani.

„Srbija je pokazala da postaje pravna država u pravom smislu te reči“, dodao je premijer. On je napomenuo da je našu zemlju ove godine svašta zadesilo, osvrćući se na poplave, i dodao da, s tim u vezi, neće biti restrikcija niti poskupljenja struje. Premijer je zatražio razumevanje za sve što postoji, ali i strpljenje.

„Zahvalan sam ljudima iz tužilaštva i sudijama i advokatima koji su pristali da rade, zahvalan sam policiji i vojsci, ali pre svega Beograđanima, koji su čuvali svoj grad, koji su vodili računa o imidžu svog grada, koji nisu poslali slike razbijenih tramvaja u svet“, rekao je premijer.

Na pitanje novinara koliko je bezbednosnih snaga bilo angažovano, jer je grad praktično bio pod opsadom, rekao je:

„Ne bih voleo da se bavim procenama, ne mislim da je grad bio pod opsadom i mislim da je policija uradila posao kako je trebalo, a da li nas je to skupo koštalo – skupo nas je koštalo“, rekao je premijer.

„Sedam vozila ste mogli da vidite (oklopnih vozila), naravno da je moglo da se reaguje, ali ljudi su pokazali visok stepen odgovornosti i nije bilo potrebe“, kazao je.

Na pitanje novinara ima li informacije o tome ko je napao zgradu B92, premijer je rekao da policija ima snimke, da radi na tome i da će taj posao završiti.

Pripadnici Žandarmerije pretukli su brata premijera Aleksandra Vučića i trojicu pripadnika obezbeđenja, potvrđeno je za B92.

Premijer Vučić je, upitan o tom incidentu, potvrdio da je njegov brat povređen u sukobu sa pripadnicima Žandarmerije, ali je rekao da je ta priča završena.

SETNJA

15:00

Novosadska pevačica Nataša Šavija podržala je današnju Paradu ponosa.

Ona je na svom fejsbuk profilu napisala: „Šta fali gej paradi?! Ja sam ZA! ‪#‎StopNasilju‬“, nakon čega su usledili brojni komentari, kako pozitivni, tako i oni negativni.

natasa gej parada

14:50

Policija se polako povlači iz centra grada, a saobraćaj se normalizuje.

14:20

Parada ponosa završena je šetnjom pripadnika LGBT populacije i građana koji ih podržavaju i obraćanjem organizatora i učesnika, a predstavnici stranih ambasada poručili su da je ovo istorijski dan i da Srbija šalje snažnu, pozitivnu poruku da se u zemlji poštuju ljudska prava i da nema mesta za govor mržnje.

Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport je, obraćajući se učesnicima Parade ponosa ispred Skupštine grada Beograda, rekao da šetnja u okviru Parade ponosa predstavlja bitan korak u zaštiti osnovnih ljudskih prava u Srbiji.

„Reč je o osnovnim pravima u kojima bi trebalo da uživaju svi građani, uključujući i LGBT zajednicu“, rekao je Devenport i dodao da mu je drago što je došlo do ove, kako je naglasio, sjajne šetnje.

On je naveo da je održavanja šetnje snažna poruka svima, pa i onima koji žele da koriste govor mržnje ili prete nasiljem da to nije prihvatljivo u Srbiji.

„Ovo je novi početak kad je reč o efikasnoj borbi protiv diskriminacije“, istakao je Devenport, koji je zahvalio ministru unutrašnjih poslova Nebojši Stefanoviću na tome što je obezbeđeno održavanje parade bez incidenata.

MAJKL DEVENPORT

 

Prisutnima se obratio i ambasador Norveške Ragnar Kamsvag koji je poručio da je ovo dobar dan za različitost, demokratiju, toleranciju i za Srbiju.

Istakavši da je važno što su podršku održavanju Parade pružile i parlamentarne stranke, a vlada omogućila da se ona dogodi, Devenport je čestitao pripadnicima LGBT populacije na uspešnoj šetnji.

Ambasador Holandije Loren Stokvis poručio je da njegova država uvek podržava LGBT zajednicu u Srbiji, istakavši da će im Holandija biti partner u budućnosti.

„Ovo je dobar dan za toleranciju, demokratiju i budućnost. Prajd-normalno“, rekao je ambasador, ističući ovogodišnji slogan Parade ponosa.

Okupljenima su se obratili i ambasadorka UN u Srbiji Irena Vojackova-Solorano i član nemačkog parlamenta Volker Bek.

Nakon obraćanja ostalih gostiju, Parada ponosa će i zvanično biti završena, a u štenji su, osim predstavnika stranih ambasada, učestvovali i ministri vlade Jadranka Joksimović, Kori Udovički, Ivan Tasovac i šefica pregovaračkog tima Srbije u pregovorima sa EU Tanja Miščević, gradonačelnik Beograda Siniša Mali, kao i predstavnici javnog i kulturnog života poput Biljane Srbljanović i Srđana Dragojevića.

Podršku su pružili i predstavnici političkih partija DS i LDP Borislav Stefanović, Balša Božović, Gordana Čomić, Goran Ješić, Čedomir Jovanović…

Jedan od organizatora Boban Stojanović na bini je poljubio svog dugogodišnjeg dečka, poručivši da je to normalno.

SETNJA

Prajd bez većih incidenata

Parada ponosa ponosa protekla je bez većih incidenata. Čarki i manjih sukoba s policijom bilo je samo na rubnim delovima centra Beograda, koji su obezbeđivali pripadnici policije.

Šetnja je trajala oko pola sata, učesnici su sve vreme zviždali, nosili zastave duginih boja, transparente na kojima je između ostalog pisalo „Pravda za sve žrtve nasilja u Srbiji“, a čula se i truba.

U trenutku kada je povorka prolazila pored Vaznesenjske crkve oglasila su se i crkvena zvona, u vreme koje nije uobičajeno da se oglase, a Srpska pravoslavna crkva bila je među onima koji su se protivili Prajdu.

Centar Beograda je od ranih jutarnjih sati bio zatvoren za saobraćaj.

Pre početka šetnje učesnika Prajda i tokom šetnje dogodilo se nekoliko manjih incidenata ili je policija u više navrata legitimisala građane.

UCESNICI PARADE PONOSA

Incident koji je privukao najveću pažnju javnosti dogodio se na Slaviji gde su pripadnici žandarmerije pretukli Andreja Vučića, brata premijera Aleksandra Vučića, i trojicu pripadnika obezbeđenja, što je potvrđeno Tanjugu u dva nezavisna izvora.

Prema nezvaničnim izvorima, Andrej je, zajedno sa obezbeđenjem, na Slaviji pokušao da prođe kroz policijski kordon, a žandarmi su nasrnuli na njega i pretukli i njega i telohranitelje.

Na raskrsnici Beogradske ulice i Njegoševe oko pedesetak mladića koji su nosili četnička obeležja pokušalo je iz Beogradske da prođe do Slavije, pri čemu su se kamenicama obušili na policiju koja ih je zaustavila.

Beogradska policija privela je dvojicu muškaraca u ulici Svetozara Markovića, posle desetominutnih pregovora, pošto je jedan od njih policiji pretio automatskom puškom.

UCESNICI PARADE PONOSA

Petorica mladića privedena su oko 11 sati na Slaviji.

Pokret „1389“ u međuvremenu je pozvao sve koji se protive održavanju Parade ponosa da ne pribegavaju nasilju, već da na dostojanstven i miran način pokažu da su protiv te manifestacije.

Premijer Aleksandar Vučić izjavio je ranije danas u Tekiji da u našoj zemlji postoje prava i slobode koje su zagarantovane Ustavom i ta prava moraju da se poštuju, dodajući da nije faciniran niti paradom ponosa, niti skupom koji je organizovan protiv te parade.

„Ne mogu to više da komentarišem“, rekao je Vučić.

Kako je dodao stvarno ga ne interesuje sadržaj te šetnje, da država mora poštovati ustav, te da pripadnici LGBT imaju pravo da šetaju, a protivnici – „ne smeju da ih ugrožavaju“.

UCESNICI PARADE PONOSA

Zapadni mediji su izvestili da je u Beogradu, prvi put posle 2010. godine, održana Parada ponosa, uz masovno policijsko obezbeđenje, i ocenili da je Srbija, kandidat za članstvo u EU, želela da pokaže da poštuje prava svih građana.

Rojters je naveo da su ulice kojima su prolazili učesnici Parade bile zatvorene za saobraćaj i da nije bilo prolaznika.

Hiljade policajaca sa štitovima, oklopnim vozilima i vodenim topovima blokirali su ulice, uz nadletanje helikoptera, kako bi sprečili tvrdokorne nacionaliste, ekstremiste i huligane da napadnu povorku tokom kratke šetnje od zgrade Vlade do Skupštine, prenele su agencije.

SETNJA

Agencija Frans pres (AFP) napomenula je da je marš protekao bez incidenata, u opuštenoj atmosferi i uz glasnu muziku, a da su u obezbeđenu zonu mogli da uđu samo akreditovani novinari, organizatori i učesnici, sa specijalnim narukvicama.

AFP je ocenio je da se današnji Prajd smatra „ključnim testom“ za posvećenost Srbije, kandidata za članstvo u EU, da zaštiti prava manjina.

„Beograd je bio pod pritiskom da poboljša zaštitu prava manjina, uključujući LGBT zajednicu, od početka pristupnih pregovora sa EU“, navedeno je u izveštaju francuske agencije.

„Homofobija je raširena u Srbiji i drugim konzervativnim društvima na Balkanu; poglavar Srpske pravoslavne crkve prošle sedmice je uporedio homoseksualnost s pedofilijom i incestom. Ali, pošto Srbija pregovara o pristupanju EU blok je jasno poručio da smatra Prajd glavnim ispitom posvećenosti zemlje da štiti ljudska prava svih“, preneo je Rojters.

SETNJA

Sličnu ocenu izneo je i Bi-Bi-Si (BBC), ocenivši da je glavni motiv za odluku da se dozvoli održavanje Prajda nesumnjivo bila želja Srbije da pokaže Briselu toleranciju, a i AP se slaže da Srbija, kandidat za članstvo u EU, „pokušava da pokaže da poštuje ljudska prava svih građana“.

Zapadne agencije podsetile su, u izveštajima iz Beograda, da je Parada ponosa bila zabranjena u protekle tri godine „iz bezbednosnih razloga“, pošto su ultranacionalisti napali učesnike šetnje i sukobili se sa policijom na prvoj manfiestaciji te vrste koja je održana 2010. godine, tokom koje je povređeno 150 ljudi.

U paradi su učestvovale stotine ljudi, među kojima i nekoliko ministara Vlade Srbije i gradonačelnik Beograda, a Rojters i BBC napominju da je premijer Aleksandar Vučić u četvrtak poručio da ne namerava da se priključi maršu.

UCESNICI PARADE PONOSA

„Vučić je izjavio da neće učestvovati u tom događaju zbog ranije ugovorenih obaveza, ali da ne bi išao ni da je slobodan. Naš dopisnik kaže da to odražava rašireno osećanje u Srbiji“, naveo je BBC, dodavši da je anketa sprovedena pre četiri godine pokazala da dve trećine ispitanika smatraju homoseksualnost bolešću.

„Ipak, uticaj ekstremne desnice je opao proteklih godina, kaže naš dopisnik, a nekoliko ministara u Vladi javno je podržalo marš.“

I AFP je ukazao na homofobiju u Srbiji i drugim balkanskim zemljama, i podsetio da je patrijarh Irinej osudio paradu kao „nemoralnu“ i pitao: „Ako je gej seksualno opredeljenje opravdano i treba ga propagirati, na osnovu čega to isto ne važi i za pedofiliju, masovno raširenu u zapadnom svetu, incest…“

MAJKL DEVENPORT

BBC, takođe, podseća da je u septembru u Beogradu pretučen nemački aktivista za prava LGBT zajednice, posle čega je ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović poručio da takvo ponašanje neće proći nekažnjeno.

Radio Slobodna Evropa ističe da je premijer Vučić danas upozorio da prilikom održavanja Parade ponosa ne sme da bude nasilja, jer se u Srbiji poštuju Ustav i zakoni.

Agencije su navele i da se sinoć oko 500 članova ultranacionalističke grupe „Dveri“ sukobilo sa policijom kada su pokušali da dođu do zgrade Skupštine u znak protesta zbog planirane gej parade.

I RSE i Dojče vele preneli su da je sinoć na skupu protivnika Prajda bilo i sveštenih lica.

Dojče vele navodi i da je Viši prekršajni sud u Beogradu danas ukazao da se „sva lica koja policija bude privela dežurnom sudiji Prekršajnog suda, mogu nadati da će biti procesuirana po hitnom postupku“.

RSE je podsetio i da je pre pet godina, nekoliko dana pred najavljenu Paradu ponosa, koja je u međuvremenu zabranjena, na smrt pretučen dvadesetosmogodišnji Francuz Bris Taton, koji je u Beograd došao da podrži svoj sportski klub.

UCESNICI PARADE PONOSA

14:00

Parada ponosa je bezbedno stigla do Skupštine Srbije. Bilo je manjih incidenata, privedeno je više od 50 ljudi. U međuvremenu je javljeno da je Žandarmerija pretukla brata Aleksandra Vučića. Koškanja se nastavljaju, a policijske marice su krenule da prevezu učesnike Prajda.

Tokom šetnje nije bilo incidenata, a reporteri javljaju da je povorka zastala u 13 časova, kada su se oglasila crkvena zvona i da su se tada čuli zvižduci.

„Osećam se bezbedno, naravno ne i slobodno kada ima ovoliko policije. Mi ovim skrećemo pažnju da ljudi u preostalih 364 dana u godini žive bez ovakvog obezbeđenja i ne osećaju se bezbedno. A zamislite kako je ljudima koji žive u manjim sredinama. Upravo ovom šetnjom skrećemo pažnju na te probleme. U celom svetu je šetnja zabava, a mi smo na samom začetku i zahtevamo samo dve stvari – da ne bude nasilja i diskriminacije. Naš cilj je da pokažemo da ovi ljudi nemaju rogove i repove i da su to normalni građani Srbije. Vremenom će biti i manje policije i više ljudi i ova manifestacija će postajati sve bolja“, rekao je danas Goran Miletić iz organizacionog odbora Prajda.

STEFANOVIC, COMIC, JESIC, TODORIC

MAJKL DEVENPORT

MALI, KIRBI, MISCEVIC

SETNJA

UCESNICI PARADE PONOSA

13:45

Grupa navijača zapalila je danas oko 13.40 autobus u Južnom bulevaru, a u incidentu nije bilo povređenih.

Kako je Tanjugu rečeno u MUP-u, grupa navijača ubacila je desetak baklji u autobus koji saobraća na liniji 46.

Vatrogasci su na terenu, a policija traga za počiniocima.

Za sad nema informacija o tome da li je neko priveden.

13:19

Pripadnici žandarmerije pretukli su Andreja Vučića, brata premijera Aleksandra Vučića, i trojicu pripadnika obezbeđenja, potvrđeno je Tanjugu u dva nezavisna izvora.

UCESNICI

13:16

Na raskrsnici Beogradske ulice i Njegoševe oko pedesetak mladića koji su nosili četnička obeležja došlo je Beogradskom ulicom iz pravca Pravnog fakulteta, želeći da prođu do Slavije, ali ih je policijski kordon zaustavio na uglu sa Njegoševom ulicom.

2

12:47

Gradska javna komunalna preduzeća iz preventivnih razloga su u višem stepenu pripravnosti zbog održavanja Prajda, a svoje kapacitete stavili su na raspolaganje Ministarstvu unutrašnjih poslova.

12:30

Povorka učesnika Prajda krenula isped Vlade Srbije. Podršku učesnicima pružili su ministarka bez portfelja Jadranka Joksimović, državne uprave i lokalne uprave Kori Udovički, šefica pregovaračkog tima Srbije sa EU Tanja Miščević, šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport, ambasador SAD u Srbiji Majkl Kirbi, poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić, gradonačelnik Beograda Siniša Mali, a predstavnici Demokratske stranke – Borislav Stefavnović, Gordana Čomić i Balša Božović, lider LDP-a Čedomir Jovanović, Biljana Srbljanović, Srđana Dragojević…

1

3

4

6

7

8

12

16

17

9

10

13

14

12:29

Protivnici Parade kod Hrama Svetog Save.

5

11

12:25

Kompletan program Parade ponosa trebalo bi da se završi oko 14 časova.

„Očekujemo oko 2.000 ljudi. Nas iz organizacije, volontera i gostiju iz zemlje i sveta ima oko 1.000, a ostalo će biti građani koji će nam se pridružiti“, kaže Goran Miletić iz organizacionog odbora Prajda.

U koloni će biti predstavnici diplomatskog kora, nekoliko ministara Vlade Srbije, gradonačelnik Beograda i ljudi iz javnog i političkog života Srbije.

Na Prajdu su šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Davenport, ambasador SAD Majkl Kirbi, predstavnici brojnih ambasada. Dolazak su najavili i gradonačelnik Beograda Siniša Mali, do sada je stigao lider LDP Čedomir Jovanović sa suprugom, Gordana Čomić, Borislav Stefanović (DS)…

„Svi smo ljudi, bili Srbi ili Amerikanci. Ovo je pitanje poštovanja ljudskih prava“, rekao je Kirbi novinarima ispred zgrade Vlade Srbije, odakle će uskoro šetnja učesnika Parade ponosa.

UCESNICI

Siniša Mali je rekao da imamo šansu sada i da treba da pokažemo da je Beograd otvoren grad, da danas treba da pošaljemo jasnu i važnu poruku da smo otvoreni za sve, da poštujemo i prepoznajemo ravnopravnost i različitost.

Zajedno s pripadnicima LGBT populacije danas će prošetati i ministri Kori Udovički, Ivan Tasovac, Jadranka Joksimović i šefica pregovaračkog tima Srbije za EU Tanja Miščević.

Potpredsednik DS Borislav Stefanović, koji prisustvuje Paradi ponosa, rekao je da je njeno održavanje značajno, jer Ustav i zakoni propisuju slobodu okupljanja i različitosti, te da je Beograd pokazao da postoje različitosti i da ih prihvata.

12:25

Pokret „1389“ pozvao je sve koji se protive održavanju Parade ponosa da ne pribegavaju nasilju, već da na dostojanstven i miran način pokažu da su protiv te manifestacije.

ZANDARMERIJA

12:15

Policija je privela dvojicu muškaraca u ulici Svetozara Markovića, posle desetominutnih pregovora, pošto je jedan od njih policiji pretio automatskom puškom.

12:00

Jedan muškarac je povređen oko 11.40 sati, oko 15 pripadnika policije izvelo je sredovečnog muškarca okrvavljene glave iz zgrade u ulici Svetozara Markovića 56, a još nije poznato ko mu je naneo povrede niti da li to ima veze sa paradom.

ZANDARMERIJA

11:57

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država Majkl Kirbi izjavio je da je na Paradu ponosa došao kako bi pružio podršku zaštiti ljudskih prava i posebno pripadnike LGBT populacije.

ULICA KNEZA MILOSA

11:55

Potpredsednik DS Borislav Stefanović, koji prisustvuje Paradi ponosa, rekao je da je njeno održavanje značajno, jer Ustav i zakoni propisuju slobodu okupljanja i različitosti, te da je Beograd pokazao da postoje različitosti i da ih prihvata.

ULICA KNEZA MILOSA

11:35

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali, koji će učestvovati na današnjoj Paradi ponosa, pozvao je sve građane da pokažu da srpska prestonica poštuje različitost i da je kosmopolitski i svetski grad. Mali je rekao da je uveren da će sve proći bez incidenata i apelovao je na sve da pokažu da je Beograd grad koji poštuje različitost i da su svi ravnopravni i dobrodošli. Gradonačelnik je dodao i da su gradska javna komunalna preduzeća iz preventivnih razloga u višem stepenu pripravnosti te da su svoje kapacitete stavili na raspolaganje Ministarstvu unutrašnjih poslova.

21080039275427d0bb299b9788898839_v4 big

11:25

Kako javljaju reporteri, na ulicama je potpuno mirno, građani se okupljaju, a jake policijske snage obezbeđuju širi centar grada.

Šetnja bi trebalo da počne u 12:30, sat vremena kasnije od ranije najavljivanog termina.

Očekuje se da kolona oko 13:30 stigne do platoa ispred Gradske skupštine gde će se okupljenima obratiti strani zvaničnici i LGBT aktivisti iz regiona i Srbije. Kompletan prograb bi trebalo da se završi oko 14 časova.

Od ranih jutarnjih časova, glavne ulice u centru grada kojima treba da prođe povorka zatvorene su za saobraćaj a očigledno je pojačano prisustvo policije.

Tu su borbena kola, veliki broj pripadnika žandarmerije, a helikopteri nadleću grad.

ULICA KNEZA MILOSA

11:10

Petorica mladića privedena su oko 11 sati na Slaviji.

10:45

Vozila javnog gradskog prevoza koja idu centralnim gradskim ulicama, saobraćaju izmenjenom trasom zbog Parade ponosa, a u GSP očekuju da će se saobraćaj normalizovati oko 16 sati.

14742268145427d0bcb7669907810841_v4 big

10:00

Ministarstvo zdravlja Srbije donelo je odluku da sve bolnice i domovi zdravlja danas u Beogradu rade jer će prema najavama, mnoge ulice će biti zatvorene za saobraćaj i biće izmenjene pojedine linije gradskog saobraćaja.

Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić poručio je da prilikom održavanja Parade Ponosa u Beogradu ne sme da bude nasilja jer se u Srbiji poštuje Ustav i zakon.

21138191425427cec632ce3489465340_v4 big

9:30

Šetnja u okviru Parade ponosa, centralnim gradskim ulicama biće danas održana kako je i planirano, saopštili su organizatori. Zatvorene ulice u centru Beograda.

Od ranih jutarnjih časova, glavne ulice u centru grada, kojima, prema planu treba da prođe povorka, zatvorene su za saobraćaj a primetno je pojačano prisustvo policije.

Član organizaciong odbora Prajda Goran Miletić rekao je sinoć da taj odbor tokom večeri nije dobio informaciju da je na sednici Biroa za koordinaciju službi bezbednosti zabranjeno održavanje Prajda.

ZANDARMERIJA

„Po zakonu u ponoć je istekao rok kada smo trebali da budemo obavešteni o zabrani, a pošto se to nije desilo Prajd će biti održan kako je i najavljeno“, rekao je on.

Miletić je objasnio i da u slučaju zabrane organizatori moraju biti pozvani da im se uruči rešenje o zabrani, i dodao da se to nije dogodilo.

Organizatori Prajda su najavili okupljanje u 11.30 ispred zgrade Vlade Srbije u Nemanjinoj, a učesnici će moći da dođu iz tri pravca – iz pravca Slavije, iz pravca Kneza Miloša od Londona i iz pravca Železničke stanice gde će biti i ulaz za novinare.

parada ponosa tanjug 2

Povorka treba da se kreće ulicom Kneza Miloša, do Skupštine Srbije gde će skrenuti na Trg Nikole Pašića, a kod Gradske skupštine biće završeno okupljanje.

Predstavnik „Dveri“ Bosko Obradović rekao je da su prošle noći posle protesta protiv Prajda, pozvali ljude da se raziđu i da se okupe danas u 16 časova ispred hrama Svetog Save odakle će organizovati litiiju centralnim gradskim ulicama.

Taj pokret sinoć je organizovao protest u centru Beograda koji su obezbeđivale jake policijske snage.

Tokom protesta nije bilo većih incidenata, a zbog prekršaja, odnosno pokušaja održavanja neprijavljenog skupa, priveden je jedan monah.

Prekršajni apelacioni sud od petka popodne do ponedeljka ujutro je u stanju pripravnosti, dok je Prekršajni sud znatno povećao broj dežurnih sudija zbog mogućih manifestacija građana označenih kao visoko rizične.

Stanje pripravnosti je počelo u petak u 15:30, a trajaće do ponedeljka do 07:30, saopštio je prošle noći Prekršajni sud u Beogradu.

parada ponosa tanjug 3

Sva lica koje policija bude privela dežurnom sudiji Prekršajnog suda biće procesuirana po hitnom postupku na osnovu člana 308 Zakona o prekršajima.

„Zakon o prekršajima u tom članu je vrlo jasan i svako lice koje je okrivljeno za teži prekršaj iz oblasti javnog reda i mira, ugrožavanja života i zdravlja gradjana ili ako to zahtevaju interesi opšte bezbednosti, a postoji osnovana sumnja da će okrivljeni ponoviti prekršaj, dežurni sudija će u presudi odrediti da okrivljeni i pre pravnosnažnosti pristupi izvršenju kazne“, rekao je portparol Prekršajnog apelacionog suda Aleksandar Ilić.

Izvor: Tanjug, B92, Blic
Foto: Tanjug, Twitter