
Od Amadeusa do Morisona: 10 kultnih igranih filmova o poznatim muzičarima
Filmske priče o slavnim muzičarima često prikazuju njihove dramatične životne sudbine i daju gledaocima mogućnost da saznaju nešto više o umetnicima koji su im interesantni. Od biografskih filmova se očekuje veliki stepen verodostojnosti, ali scenaristi često izvrću događaje kako bi ih prikazali dramatičnije. Bez obzira na količinu fikcije, igrani filmovi o životima poznatih muzičara najčešće ostavljuju pozitivne utiske i smatraju se relevantnim obeležjem njihovog rada. Ova ostvarenja vrlo lako nalaze svoj put do publike širom sveta i gotovo neizostavno odlično prolaze na tržištu.
10. Gainsbourg: A Heroic Life (2010) – Serž Gejnzbur
Film „A Heroic Life“ je zasnovan na istoimenom romanu scenariste i reditelja Džoana Sfara. Zahvaljujući neprikosnovenom talentu, kontraverznoj ličnosti i velikoj harizmi, francuski pevač Serž Gejnsbur dobio je titulu ikone francuskog popa. U filmu je prikazano njegovo odrastanje u okupiranoj Francuskoj tokom Drugog svetskog rata, veza sa Brižit Bardo i Džejn Birkin, uspon na sceni ali i borba sa porocima kojih nije mogao da se oslobodi.
Francuski predsednik Fransoa Miteran ga je opisao sledećim rečima: „Bio je naš Bodler, naš Apoliner. Podigao je pesmu na mnogo viši umetički nivo“.
class=“aligncenter size-full wp-image-560986″ />
9. Sid and Nancy (1986) – Sid Višiz
„Sid and Nancy“ je priča o kontroverznoj vezi između basiste kultnog pank benda Sex Pistols, Sida Višiza i njegove devojke Nensi Spandžen. Scenario nije u potpunosti zasnovan na istorijskim činjenicama. Tu tvrdnju je potvrdio i pevač pistolsa Džoni Lajdon/Roten koji je oštro osudio scenaristu Aleksa Koksa tvrdeći da je veći deo priče izmišljen. Film je nazvao „najnižom formom umetnosti koja veliča heroin“. Ipak, zahvaljujući izvanrednoj interpetaciji Gerija Oldmana i Kloi Veb, pažljivo prenetim fokusom sa njihovog života na muziku benda, ali i sjajnoj fotografiji,film „Sid and Nancy“ je na kraju postigao veliki uspeh.
8. The Doors (1991) – Džim Morison
Film reditelja Olivera Stouna o rok bendu The Doors u središte radnje stavlja pevača, pesnika i pisca Džima Morisona. U filmu „The Doors“ prikazano je Morisonovo detinjstvo, studentski dani u Los Anđelesu, muzički procvat i smrt u Parizu 1971. godine. Prvi izbor za ulogu Morisona bio je Jan Estberi, pevač grupe The Cult. Estberi je odbio saradnju i uloga je ipak pripala Valu Kilmeru koji je bio toliko uverljiv da članovi benda The Doors nisu mogli da razaznaju njegov glas od Morisonovog. Lik Džimove devojke, Pamele Kurson, tumači Meg Rajan.
Pored osvrta na Morisonov život, film „The Doors“ donosi prethodno neobjavljenje snimke slavnog američkog benda i pruža uvid u revolucionarni uticaj njihove muzike.
7. Nowhere Boy (2006) – Džon Lenon
„Nowhere Boy“ je film o tinejdžerskim godinama Džona Lenona. Priča prati dešavanja u Lenonovom životu u periodu od 1944. godine pa do Bitlmanije koja je zahvatila celu planetu. Ljubitelji popularne britanske grupe kroz ovaj film neće imati priliku da slušaju klasike Bitlsa, ali će saznati nešto više o Lenonu, njegovim uzorima i idealima kao i šta je prethodilo formiranju benda.
6. Ray (2004) – Rej Čarls
„Ray“ je film o jednom od najpoznatijih američkih soul pevača, Reju Čarlsu. Zbog velikog broja muzičkih deonica i dramskih elemenata biografije slavnog muzičara ovaj film je žanrovski određen kao muzička drama. Ono što film „Ray“ izdvaja od drugih biografskih ostvarenja je originalan razvoj priče. Razdvajajući privatnu i poslovnu sferu u životu Reja Čarlsa, producent i koscenarista Tejlor Hekford uspeo je da izbegne linearnost zapleta. Glavni glumac Džejmi Foks, koji tumači Čarlsa, je za ulogu u ovom filmu dobio Oskara u kategoriji za najboljeg glumca.
5. Walk The Line (2005) – Džoni Keš
„Walk The Line“ je izašao dve godine nakon smrti poznatog američkog kantri pevača Džonija Keša. Film prati Kešov život od njegovih skromnih početaka, kada je radio kao berač pamuka, pa do vrtoglavog uspeha na muzičkoj sceni. U fokusu su ranije godine u stvaralaštvu kultnog muzičara i njegova veza sa Džun Karter Keš.
„Walk The Line“ režirao je Džejms Mengold, a glavne uloge tumače Hoakin Finiks i Riz Viderspun. Hoakin i Riz su samostalno snimili sve pevačke deonice i pokazali neočekivan muzički talenat. Film je osvojio tri Zlatna globusa u kategorijama za najbolji film, najbolju glumicu i najboljeg glumca.
4. Im Not There (2007) – Bob Dilan
Pristup u realizaciji biografije jednog od najvećih kantautora 20. veka, Boba Dilana, je vrlo nekonvencionalan i originalan. Jedinstvenost filma „Im not There“ ogleda se u izboru samih interpretatora slavnog muzičara. Šest različitih imena iz sveta glume predstavljaju razvojne stadijume Dilanove ličnosti i karijere kroz brojne vidove njegovog ispoljavanja: Vudi – mladi Dilan, Džek – buntovni i razočarani folk muzičar Dilan, Robi – Dilan kao zvezda u centru medijske pažnje, Džud – Dilan kao rok zvezda, Artur – Dilan kao pesnik i Bili – Dilan kao Billy The Kid.
Film „I’m Not There“ je od svoje prve projekcije stekao veliku popularnost i zabeležio visoku gledanost. Našao se na spiskovima top-lista najboljih filmova magazina kao što su Vilidž vojs, Entertejment vikli, Salon, Boston Gloub.
3. Control (2007) – Ian Kurtis
Film „Control“ režirao je poznati fotograf i reditelj muzičkih spotova Anton Korbin bazirajući priču na knjizi supruge pevača grupe Džoj divižn (Joy Division), Debre Kurtis. „Control“ prati život pevača benda Jana Kurtisa (Ian Curtis) koji je bio jedan od utemeljivača novog talasa, muzičkog žanra nastalog iz pank roka kao reakcija na popularnu muziku iz sedamdesetih. U filmu je predstavljen i Kurtisov brak, ljubavne afere, ali i razvoj bolesti – učestali epileptični napadi zbog kojih je izvršio samoubistvo neposredno pred prvu američku turneju grupe.
Biografski film o poznatom muzičaru pohvalili su i članovi benda Piter Huk i Stiven Moris. Nakon premijere u Kanu, Piter je rekao: „Film traje dva sata, a za vreme prikazivanja samo dvoje ljudi je izašlo na pauzu i to bivši član benda Bernand i jedna sedamdesetogodišnja starica“.
Ipak film je doživeo kritike jer je posmatran iz ugla Janove supruge. Prema njima bolji film je „Joy Division“ koji hronološki prati bend.
2. The Pianist (2002) – Wladislaw „Vladek“ Špilman
Film Romana Polanskog, „The Pianis“ snimljen je po biografiji čuvenog poljskog kompozitora i pijaniste Vladislava Špilmana koji je jedva preživeo kada su mu nacisti deportovali porodicu u koncentracioni logor. Radnja se odvija na ulicama Varšave za vreme Drugog svetskog rata. Špilmanovu karijeru prekida rat, a film prati njegovu borbu za opstanak u okupiranoj Poljskoj.
„The Pianist“ je osvojio tri Oskara i nagradu za najbolju mušku ulogu koja je dodeljena Edrijenu Brodiju.
1. Amadeus (1984) – Volfgang Amadeus Mocart
Dodelu Oskara 1984. godine obeležila je biografska drama reditelja Miloša Formana o jednom od najvećih muzičkih genija svih vremena – Volfgangu Amadeusu Mocartu. Film „Amadeus“ dobio je jedanaest nominacija za Oskara i sedam nagrada. Predstavlja jedno od najznačajnih kinematografskih ostvarenja 20. veka. Scenario je adaptacija pozorišnog komada koji je Piter Šafer objavio 1979. godine, a priča je zasnovana na životima Mocarta i Antonia Salijera, dvojice kompozitora koji su živelu u Beču tokom druge polovine 18. veka.
Iako scenario izvrće pojedine istorijske detalje i činjenice, „Amadeus“ je osvojio brojne nagrade i postigao velki komercijalni uspeh i pozitivne komentare brojnih filmskih kritičara.
Izvor: Happynovisad.com