

Dinosaurusi su konzumirali opojne droge?
Dinosauri su izgleda povremeno voleli da uživaju u opojnim drogama, pokazalo je novo istraživanje.
Ključni dokaz za tu pretpostavku naučnici su pronašli u komadu fosilizovanog ćilibara u Mjanmaru. Uzorak je star između 97 i 110 miliona godina i sadrži do sada najranije dokumentovane dokaze prisustva trave.
Međutim, na vrhu pronađenog busena nalazi se takođe fosilizovan gljivični parazit koji neodoljivo podseća na savremenu pečurku iz grupe ergota.
Takve gljivice korišćene su nekada davno kao lek, otrov i halucinogen. Štaviše, od nje je napravljena droga LSD, a sastojak je i mnogih drugih narkotika.
Na njene psihoaktivne supstance osetljive su čak i životinje, pa može da predstavlja problem uzgajivačima stoke.
Naučnici na osnovu pronađenog fosila i dosadašnjih dokumentovanih upotreba ove gljive pretpostavljaju da su je, jedući travu, verovatno unosili i dinosauri.
Vođa studije Džordž Poinar, paleoentomolog sa Univerziteta u Oregonu, s timom je izolovao DNK iz fosila, ali se nije usudio da prerano donosi zaključke o tome kako su gljivice uticale na dinosaure.
“Da li im se vrtelo u glavi, ili je gljivica na drugi način uticala na njih, ne mogu s preciznošću da kažem. Ipak, poznato je da reptili koji pojedu etgotu mogu imati ozbiljne vaskularne spazme koji dovode do nekroze udova. Kod ptica, pak, dovode do atrofije i deformacije lica, nogu, prstiju i očnih kapaka”, kaže Poinar.
Da li su i džinovski dinosauri iz doba krede imali takve simptome ne možemo saznati. Ipak, ovo je redak uvid u jedan izgubljeni svet, koji nam je omogućila ćilibarska vremenska kapsula.
Izvor: B92
Foto: Flickr/Mauricio