
Prvi sisari: Mali i žilavi
Iako im nije bilo lako deliti životni prostor sa džinovskim dinosaurusima i letećim reptilima, sisari su ipak uspeli da ostave svoj pečat tokom perioda Jure.
Naučnici koji su poručavali fosile dva mala stvorenja, predstavnika najstarijih poznatih penjača i kopača medju sisarima, pokazali su da su i prvi sisari bili veoma raznovrsni.
Agilodocodon scansorius, svaštojed koji je živeo pre oko 165 miliona godina, imao je zakrivljene kandže, pogodne za penjanje kao i fleksibilne zglobove koji su mu omogućavali da se lako uzvere uz drveće.
Imao je oštre prednje zube, nalik zubima današnjih majmuna, s kojima je mogao da zagrize koru drveta.
Docofošer, bubojed sličan krtici koji je živeo pre 160 miliona godina, imao je šape poput lopata za kopanje, zube slične kasnijim fosorijalnim sisarima i izdužene prste koji su mu omogućavali nesmetano kretanje kroz podlogu.
Paleontolog Če Si Luo sa Univerziteta u Čikagu, uporedio je ovo stvorenje sa današnjom afričkom zlatnom krticom.
Prsti docofošora su tako slični prstima ove krtice da istraživači sumnjaju da imaju iste gene iako pripadaju različitim granama porodičnog stabla, a razdvaja ih 160 miliona godina.
Veruje se da su se prvi sisari pojavili pre oko 200 miliona godina, u doba Mezozoika, kada su zemljom vladali dinosaurusi, a nebom leteći pterosauri.
„Još donedavno se mislilo da medju sisarima u doba mezozoika nije bilo većeg diverziteta s obzirom da su ekosistemom dominirali dinosaurusi„, kazao je Luo, prenosi Rojters.
Nedavno otkriveni fosili brojnih sisara iz mezozoika pokazali su, medjutim, da su već u to doba ove životinje razvile razne sposobnosti – za plivanje, penjanje i kopanje.
„Daleki preci savremenih sisara istraživali su brojne ekološke niše koje se po svojoj raznolikosti mogu meriti sa današnjim„, naveo je Luo.
Agilodocodon i Docofošor pripadali su davno izumrlom redu sisara pod nazivom docodonti.
Castorocauda je bio još jedan docodont koji je živeo u istom periodu Jure, a čiji je fosil pronadjen 2006. u Kini. Sličan dabru imao je osobine koje su mu omogućavale život u vodi.
Izvor: Tanjug
Foto: Elcomercio