
Tamponi ili ulošci? Šta je zdravije?
Devojke češće koriste uloške jer su jednostavniji za upotrebu. Ipak, ima i onih žena koje koriste samo tampone. Za njih imamo lošu vest.
Prednosti uložaka su:
• preporučuju se ako imate problema s menstrualnim grčevima
• nema rizika od toksičnog sindroma
• dostupne su mnoge marke, veličine i vrste
• nema rizika da ćete zaboraviti da ih promenite
• nema bolova i neprijatnosti prilikom stavljanja i uklanjanja
• ne postoji mogućnost da se „zaglave“.
Ono što možda izaziva najveći strah kod žena koje koriste tampone je mogućnost pojave toksičnog šoka (TSS), koji može biti smrtonosan. Zbog toga, nikako nemojte imati isti tampon duže od osam sati.
Takođe, preporučuju se oni tamponi koji imaju manju moć upijanja, jer istraživanja su pokazala da postoji veći rizik od pojave TSS-a s većim tamponima (verovatno jer ih žene ređe menjaju). Ono što definitivno treba istaći je da je pojava toksičnog šoka kod žena izuzetno retka.
A šta je menstrualna čašica?
Kod nas nisu popularne kao na zapadu. Ove čašice (koje proizvodi nekoliko kompanija) jesu skuplje, ali se dugoročno više isplate jer je dovoljno da kupite jednu, pa da ona traje godinama ( istovremeno je ekološki prihvatljiva).
Čašica je napravljena od silikona koji ne iritira sluznicu, pa može da se koristi i kod osetljive kože, podložne gljivičnim bolestima, ekcemima ili alergijama. Čašica se umeće u vaginu gde ostane nameštena pomoću vakuuma i vaginalnih mišića, za razliku od tampona, koji moramo da gurnemo više u unutrašnjost vagine. Tako postavljena čašica sakuplja tečnost, a prosečno se prazni 2 – 4 puta na dan.
Posle pražnjenja, čašica treba pažljivo da se opere sapunom i vodom ili higijenskim dezinfekcionim maramicama.