svet

jun 4, 2013 10:39

By

Prvi put u Srbiji: Dva pacijenta dobila „veštačko srce“!

vestacko srce
Milošu Gajiću (38) i Imeru Hamdiji (49), koji su imali teške srčane slabosti, u Kliničkoj centru Srbije ugrađene su veštačke pumpe, kako bi se premostio period do transplantacije.
Ugradnju pumpi je obavio tim hirurga, dr Svetozar Putnik i dr Aleksandar Đorđević, predvođeni prof. dr Miljkom Ristićem, direktorom ove ustanove.
„Celu noć sam proveo pored njih i Miloš Gajić je stabilan, ali sa drugim pacijentom smo imali tešku borbu celu noć. On je nestabilan,ima mnogo drugih bolesti organa, ali se nadam da će se oporaviti i dočekati transplantaciju srca“, rekao je prof. Ristić Tanjugu.
On je naglasio da je srčanja snaga Imeri Hamdije bila svega 10 posto, da je imao osam litara vode u trbuhu, da nije mogao da sedi, kao i da ima cirozu jetre, hroničnu opstruktivnu bolest pluća.
Prof. Ristić je ukazao da je ugradnjom ovih pumpi otvorena nova era kardiohirurgije u Srbiji. Veštačke pumpe se, kako kaže, ugrađuju pacijentima koji imaju srčanu slabost i čekaju na transplantaciju ovog organa.
„Donora nema, godišnje se u svetu uradi oko 5.000 transplantacija srca, a potreba je za 50.000. Onih 45.000 su osuđeni da čekaju i većina njih na žalost umre i ne stigne da dobije srce“, naglasio je Ristić.
On je rekao da je medicina našla rešenje za pacijente koji čekaju transplantaciju srca, a to su veštačke pumpe koje pomažu da se život produži i da se dočeka dan kada će biti urađena transplantacija.
Postoji, kako kaže, nekoliko vrsta pumpi, ima i onih sa kojima pacijent može da živi desetak godina.
One se primenjuju zadnjih tridesetak godina, samo što su, kako objašnjava prof. Ristić, ranije bile kabaste, pacijent je morao da leži u bolnici, aparati su bili pored kreveta, kao frižider.
„Danas se pumpe ugrađuju u grudni koš, pacijenti šetaju, žive normalan život, sa baterijama koje nose u torbi, koje su teške oko tri kilograma. Moraju samo da vode računa da uvek imaju rezervne baterije“, zaključio je Ristić.

Izvor i foto: Tanjug