

Berlin: Grad izgrađen na temeljima strašne prošlosti!
Činjenica da je 1945. godine Berlin bio potpuno razoren grad, a da je danas jedna od najlepših prestonica, dovoljno govori o upornosti Nemaca da izgrade moderan život na temeljima prošlosti.
U gradu su i dalje sveža sećanja na Drugi svetski i Hladni rat, kada je Berlin bio srušen i potom podeljen. Stranim turistima Nemci pokazuju srušenu katedralu u centru kao spomenik poraza, ali i ostatke Berlinskog zida koji ih je četiri decenije delio.
Nemci su obnovili dvadeset najvećih zdanja, simbola svoje prestonice, kao što su Brandenburška kapija, Bundestag, Crvena kuća i Aleksanderplac, ali su, mimo arhitektonskog pravila da zidaju zgradu u visini šestog sprata, dozvolili da na Potsdamer placu niknu američki i japanski soliteri.
Ovo je centralni prostor u kome se kreće većina turista prilikom posete Berlinu, kojim dominira veliki toranj, podignut u inat SSSR-u i DDR-u, da bi se zapadni Nemci prikazali uspešnijim i bogatijim.
Aleksanderplac je privlačan i izgleda kao veliko vašarište na kome su smešteni mali dućani na otvorenom, velika metro-stanica s restoranima brze hrane i bogata robna kuća „Galerija“. Potsdamer plac je umetnički rejon filmskog sveta, gde se održava čuveni festival. Ovaj plac je simbol tehnološkog napretka.
Iako Berlin liči na grad duhova prošlosti, uspeo je da sačuva ono malo duše iz 5. veka, kada je začet kao naselje Slovena. U centru, iza Crvene kuće, nekada su se nalazila dva naselja i pijace Slovena, koja su s vremenom pripala Germanima. Tu, oko Crkve Svetog Nikolaja i malenog trga sa spomenikom Svetom Georgiju koji ubija aždahu, na kaldrmi počiva drevni Berlin.
Stari grad podseća na Skadarliju i Monmartr istovremeno, jer je „okićen“ muzejima, bibliotekama i starim restoranima. Samo u tim restoranima mogu da se pojedu slavne nemačke kobasice i kolenice s kupusom i popije pivo iz krigle, kako to nemački običaji nalažu.
Berlin godišnje poseti deset miliona turista, koji se dive arhitekturi, parkovima i uživaju u nemačkim kobasicama i pivu. Grad ima četiri vrste prevoza: autobuse, metro, voz i bicikle, kojih ima najmanje milion.
Mana je to što na kartama grada brojevi ovih linija nisu najjasnije ispisani, ali treba znati da većina njih vodi do Aleksanderplaca, Brandenburške kapije i Hauptbanofa, odnosno železničke stanice. U Berlinu, sa 150 muzeja, pozorišta, koncertnih dvorana i bioskopa, neće vam sigurno biti dosadno.
Evo šta je potrebno i poželjno da znate ukoliko planirate da posetite Berlin:
– Ulaz u muzeje nedeljom i praznicima je besplatan
– Autobuska i metro karta košta 2,60 evra
– Ulaznica u toranj 13 evra
– Velika krigla piva 2,5 evra
– Velika nemačka kobasica 1,53 evra
– Iznajmljivanje bicikla na dan 12 evra
– Panoramski autobus 18 evra
– Vožnja brodom 20 evra
Izvor: B92
Foto: Sipa