

Casa Sussana: „Sigurna kuća“ za transvestite iz 50-ih i 60-ih godina
Fotografski arhiv iz zbirke fotografija Roberta Svoupa i Majkla Hrsta je prikazan na aukciji 30. oktobra u Njujorku.
Kolekcija od 340 fotografija pruža uvid u vreme i mesto otkrivajući svetu šta se dešavalo 50-ih i 60-ih godine u „Casa Sussana“.
„Casa Susanna“ u Njujorku je bila utočište za transvestite. Osnovala ju je Suzana ili Tito Valenti kako se zapravo zvao.
Ovo odmaralište je bilo namenjeno muškarcima koji su obučeni kao žene, pružajući sigurno utočište za istraživanje rodnih uloga u vreme kada nije bilo uobičajeno da se razgovara o tome.
Tito Valenti je osnovao „Casa Sussana“ zajedno sa suprugom Mari, koja je vodila prodavnicu perika na Petoj aveniji u Nujorku. Ugostili bi muškarce, a s njima su dolazile devojke. U sigurnim prostorijama muškarci su oblačili razne kostime.
Fotografije su pronađene u Nujorku na buvljaku kod pionirskih sakupljača. Fotografije iz „Casa Susanna“ su bile inspiracija da se uradi tvrdi povez knjiga sa fotografijama.
„Fotografije su značajne jer nisu upadljive ili nepristojne. Muškarci su jednostavno uživali slobodu da sami istraže svoju ličnost“, objavljeno je u „Los Angeles Timesu“.
Fotografije su nadahnule Harvija Firstina da uradi predstavu pod nazivom „Casa Valentina“.