svet

april 9, 2014 17:15

By

Da li je nemački Stratikom za Merkur treća sreća ili bolje išta nego ništa?!

Bild1

Nemački Stratikom ponudio je Srbiji da za Merkur iz Bačke Palanke plati jedan evro, uloži pola miliona evra i zaposli 500 radnika do 2016.

Pregovori sa Stratikom počeli su pre više od godine, a nemački partner poslao je ponudu koju je potpisao direktor i vlasnik Patrik Velš, a na adrese Vlade Srbije, Agencije za privatizaciju i Bačkopalanačke opštine.

Nemačka kompanija bi kupila trećinu fabrike u stečaju, odnosno, kako sami kažu, kako bi im se ustupila imovina.

„Posao sa Stratikom je u završnoj fazi i po mom mišljenju nema prepreka da se on uspešno okonča“, kaže Bojan Radman, zamenik predsednika opštine i čovek koji vodi pregovore. Istekao je rok za restituciju, što je za Stratik bilo bitno, a objekti Merkura nisu predmet restitucije.

Procenjena vrednost Merkura je 207 miliona dinara, a vrednost objekata za koje je partner zainteresovan je oko 63 miliona dinara, pa ostaje 144 miliona dinara za naplatu poverilaca.

Budući da su u Odboru poverilaca od tri člana dva predstavnici opštine Bačka Palanka i jedan predstavnik radnika (traže zaostale plate i povezivanje staža), može se zaključiti da je dogovor oko prodaje imovine moguć i ulazak Stratika u posed Merkura.

Radman, između ostalog, kaže da Zakon o strečaju poznaje tri načina unovčavanja stečajne mase (objašnjenje zbog tvrdnji nekih da je ponuda „Stratika“ (ne)pristojna), a jedan od njih je neposredna pogodba…

Kada jedna opština sa oko 57.000 stanovnika godinama ima oko 9.000 nezaposlenih, onda se svi slažu da je velika svetska kompanija kao što je nemački Stratik (jedna od tri najveća svetska proizvođača galanterije od kože i drugih materijala) dobro došla u Bačku Palanku.

Merkur je do vremena privatizacije i tranzicije bio je cenjen proizvođač tašni, kofera i druge galanterije i to u evropskim razmerama, a u pogonima ove fabrike svojevremeno je radilo i po hiljadu majstora.

Usledile su dve privatizacije koje su poništene, a potom i stečaj, pa je danas ovo fabrika bez radnika, s imovinom koja je procenjena na oko dva miliona evra (Centar za veštačenje i procene), ali bez radnika, odnosno sa stečajnim upravnikom i nekolicinom radnika obezbeđenja.

Izvor: Dnevnik

Foto: Straticom