

Danas je Dan mrmota: Saznajte zašto Amerikanci pitaju glodara kako će biti vreme
Danas je Dan mrmota, koji se u Sjedinjenim Američkim Državama obeležava svake godine, uvek 2. februara, i bazira se na verovanju da na taj dan mrmot izlazi iz svoje jazbine da predvidi vreme.
Predanje kaže da ako glodar vidi svoju senku na 2. februar, uplašiće se i vratiti u brlog, što znači da će zima potrajati još šest nedelja. Ako je ne vidi, proleće je na putu.
Danas je mrmot izašao iz jazbine u 7,25 minuta po lokalnom vremenu, pa se ubrzo ponovo zavukao u svoju „kućicu“, što znači da će zima u SAD još potrajati.
Iako većima američkih država uzgaja svoje mrmote za ovaj praznik, samo jedan je onaj pravi: Panksatoni Fil (na slici) koji živi u Panksatoni, gradiću u Pensilvaniji, koga smo videli u filmu „Dan mrmota“ (drugi deo imena, Fil, dobio je po kralju Filipu).
Svake godine hiljade turista (na slici) se sjati u to mesto kako bi učestvovali u posebnom prazničnom programu. Uz novinare, članove kluba Panksatoni mrmota, meštane i turiste, zabavi mrmota Fila odaziva se čak i guverner Pensilvanije.
A kako je sve počelo?
Pre više hiljada godina, kada su animalizam i obožavanje prirode bili jedine religije, pojedini Evropljani verovali su da jazavac ima moć da predvidi dolazak proleća.
Mnogo vekova kasnije Nemci su se doselili na američko tlo i tamo posejali tu tradiciju. Pošto u Pensilvaniji tada nije bilo jazavaca, mrmot je poslužio kao dostojan zamenik.
Iako su Fil i njegovi brojni prethodnici u proteklih 129 godina kraj zime tačno predvideli samo 17 puta, ovaj događaj lokalnoj zajednici donosi oko milion dolara prihoda, a tog dana se čak i škole zatvaraju kako bi deca mogla da skoknu do Filove jazbine.
Izvor: N1
Foto: Facebook