
Deset najskupljih igrica na svetu
Industrija video igara je trenutno najprofitabilnija grana zabave sa godišnjim obrtom koji se meri u milijardama dolara. Nije retko da kompanije ulažu ogromne sume kako bi napravile što atraktivniji naslov. Naravno, u ukupnu cenu ulaze produkcija i marketing. Ovo su najskuplje video igre:
Red Dead Redemption
Iz kompanije Rockstar pre pet godina stigla igra koja je pokupila brojne nagrade i po mnogima proglašena kao najbolja za 2010. Ipak, trebalo je šest godina da se izradi.
Cena: 100 miliona dolara
GTA 4
Ista kompanija proizvela je i devetu najskupljuju igru na svetu. Gotovo da su svi upoznati sa ovom franšizom koja ima milionsku publiku širom sveta, pa ne čudi veliko ulaganje u nju.
Cena: 100 miliona dolara
Max Payne 3
Još jedna veoma uspešna franšiza doživela je i to da se snimi film po njoj. Nažalost, nije uspela da povrati uloženi novac u nju, uprkos jakoj marketinškoj kampanji.
Cena: 105 miliona dolara
Too Human
Osim što je bilo potrebno deset godina da doživi premijeru, igra je više puta menjala platformu i na kraju se pojavila u verziji za Xbox. Nikad nije doživela planiranu triologiju.
Cena: 108 miliona dolara
Shenmue II
Igru su kritičari izuzetno pozitivno ocenili, ali se publika očigledno nije uspela saglasiti sa njihovim viđenjem igre, jer nikada nije povratila uloženi novac u nju.
Cena: 110 miliona dolara
Star Wars: The Old Republic
Ogroman budžet, dobra priča i agresivni marketing nisu uspeli da načine ovu igru najpopularnijom na svetu, ali je u svojoj franšizi i dalje najpopularnija. Od pre nekoliko meseci je besplatna.
Cena: 200 miliona dolara
Final Fantasy VII
Jedna od najdugotrajnijih franšiza na svetu već decenijama dobija velike sume novca za izradu. Ovaj deo je imao odličan „prolaz“ kod gejmera.
Cena: 210 miliona dolara
GTA 5
Verzija za PC još uvek nije dostupna, tako da se ne može predvideti konačna zarada ovog planetarnog hita.
Cena: 260 miliona dolara
Call of Duty: Modern Warfare 2
CoD franšiza ima izuzetno jaku bazu fanova, pa ne treba da čudi novac uložen u svaki novi nastavak.
Cena: 270 miliona
Destiny
Dokaz da pozitivna kritika nije ključna za uspeh same igre. Iako su je loše ocenili, ona je samo za jedan dan prodaje povratila uložen novac u nju.
Cena: 500 miliona dolara