svet

januar 9, 2015 18:27

By

„Dodirni i oseti“: Izložba namenjena slepim i slabovidima u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog

Dodirni  i oseti u Spomen-zbirci

U Spomen-zbirci Pavla Beljanskog u toku je taktilna izložba „Dodirni i oseti: deset umetničkih dela iz kolekcije Pavla Beljanskog“, namenjena slepim i slabovidim osobama.

U želji da osobama sa stečenim ili urođenim nedostatkom čula pruži uvid u deo kolekcije koju je Pavle Beljanski zaveštao 1957. godine, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog je realizovala taktilnu postavku u saradnji sa Školom za osnovno i srednje obrazovanje Milan Petrović iz Novog Sada. Projekat „Dodirni i osteti“, prateći primere dobre prakse kako u svetskim okvirima tako i u našem okruženju, zamišljen je kao pokušaj popularizacije muzeja kod osoba s invaliditetom, ali i širenja svesti unutar muzejskih struktura o potrebi prilagođavanja muzejskih prostora i programa netipičnoj publici.

Tim povodom prilikom otvaranja izložbe održan je Okrugli sto na temu Umetnost kao put socijalizacije osoba sa invaliditetom, posvećen unapređenju života slepih i slabovidih osoba, razmeni iskustava stručnjaka iz različitih oblasti (defektologa, pedagoga, muzealaca itd) i edukaciji zaposlenih u muzejima. Učestvovali su: Snežana Nikolić (ŠOSO „Milan Petrović“, Novi Sad), Branka Brkić (Savez slepih Srbije, Beograd) i Ivan Kručičan (Narodni muzej u Beogradu).

Taktilna galerija „Dodirni i oseti“ koncipirana je po najvišim standardima zasnovanim na iskustvima drugih u kontaktu sa slepim i slabovidima, te njihovom specifičnom doživljaju i izgrađivanju odnosa prema umetnosti. Postavka od deset umetničkih dela iz Kolekcije, tri taktilna dijagrama i sedam gipsanih odlivaka, menja pristup klasičnog izlaganja i doživljaja muzejskih eksponata. Tiflo-staza, taktilni dijagrami, legende na Brajevom pismu, gipsane kopije skulptura, kao i audio-vodiči na dejzi-fleš plejerima, omogućuju u sadržajnom i oblikovnom smislu da se slika doživi, skulptura oseti. Rezultat je „čulna“ postavka u kojoj pored videće publike, slepe i slabovide osobe mogu bez uobičajenih ograničenja, pre svega dodirom spoznati umetničko delo u njegovoj osobenosti.

Pojedini delovi, taktilni dijagrami slika Jovana Bijelića, Jefte Perića i Vlaha Bukovca izlagani su ranije, van matične kuće, u okviru izložbi Kolekcija Pavla Beljanskog: ponovo u Beogradu 2011. godine i Velika Iza Vlaha Bukovca 2013. godine, prikazanih u Domu vojske Srbije, gde su veoma dobro prihvaćeni. Tokom trajanja izložbe u Novom Sadu, biće organizovani treninzi za zaposlene u muzejima, kao i posete za članove Saveza slepih Vojvodine i Srbije.

Svojom idejom, izložba „Dodirni i oseti“ kao i postavke drugih muzeja u regionu, ukazuju na razne mogućnosti koje nude inkluzivni programi unutar kulturnih institucija.

Projekat je podržan od Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, Sekretarijata za kulturu i javno informisanje Vlade AP Vojvodine i Uprave za kulturu Grada Novog Sada. Rukovodilac projekta je Milica Orlović Čobanov.

Dodirni  i oseti_10 umetickih dela iz kolekcije P. Beljanskog

Autor: Life Content
Foto: Promo