
Ekskluzivno: Uhapšen Dragan Đurić, Tihomir Trišić i Milan Divljak
Dragan Đurić, vlasnik „Zekstre“ i predsednik UO Veterinarski zavod, Tihomir Trišić, vlasnik i direktor DOO „Akter“ i Milan Divljak vlasnik DOO „Staša“ uhapšeni su zbog sumnje da su u poslovima sa regresiranim đubrivom oštetili pančevačku „Azotaru“ za sedam i po miliona evra.
Oni su uhapšeni zbog sumnje da su malverzacijama prilikom prodaje đurbiva oštetili pančevačku „Azotaru“ za 7,5 miliona evra.
U toku je njihovo saslušanje. Osumnjičeno je ukupno sedam osoba.
Tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević je rekao da je Uprava kriminalističke policije podnela Tužilaštvu za organizovani kriminal krivičnu prijavu protiv sedam osumnjičenih da su prilikom ugovaranja i prodaje mineralnih đubriva u Azotara Pančevo u od 2009. godine do 2012. godine privrednim društvima iz Novog Sada, Beograda, Zemuna, Sombora i Pančeva Staša, Akter, 1.oktobar, Gradska pekara i Vetarinarski zavod Zemun pribavili protivpravnu imovinsku korist u iznosu od više od 750 miliona dinara odnosno 7,5 miliona evra.
– Dvojica osumnjičenih nisu pronađeni na poznatim adresama, dok su prema osumnjičenima Radosavu Vujačiću, bivšem predsedniku Upravnog odbora Azotare Radosavu Vujačiću, zameniku generalnog direktora Azotare Mihajlu Grujiću već primenjene mere za obezbeđenje njihovog prisustva u krivičnom postupku koji se protiv njih vodi, takođe zbog prodaje mineralnih đubriva u Azotari – naveo je Radisavljević.
Akciju hapšenja su izveli pripadnici Minsitarstva unutrašnjih poslova u saradnji sa Tužilaštvom za organizovani kriminal, a u nastavku rasvetljavanja zloupotreba u 24 sporne privatizacije.
U saopštenju Ministrstva unutrašnjih poslova navodi se da se traga za B. M. (54) i G. M. (52) iz Sombora, odgovornim licima „1. oktobar“ a.d. i „Gradska pekara“ a.d.
Krivičnom prijavom biće obuhvaćeni i R.V. (62) i M.G. (47) iz Novog Sada, odgovorna lica „HIP Azotare“ Pančevo.
Sumnja se da su R. V. i M. G. u periodu 2010 -2012. godine organizovali i prodali 16.638 tona raznog neregresiranog mineralnog đubriva i 6.744,75 tona regresiranog mineralnog đubriva preduzećima: „Staša“ Beograd, „1. oktobar“ Sombor, „Akter risrč“ Novi Sad i „Veterinarski zavod Zemun“, a da ovu prodaju nisu obezbedili adekvatnim sredstvima naplate, dozvolivši da pored nastalog i dospelog potraživanja na naplatu, odobre dalju isporuku veštačkog đubriva ovim preduzećima.
Na taj način su „HIP Azotari“ Pančevo naneli štetu u uznosu od 753.253.640 dinara, a budžetu Republike Srbije, nezakonitom naplatom regresa štetu u iznosu od 52.447.000 dinara.
Osumnjičeni Tihomir Tršić je za „Akter risrč“ nabavio od „HIP Azotare“ Pančevo krajem 2010. godine neregresirano mineralno đubrivo u količini od 3.500 tona, koje je dalje prodao, naplatio i sredstva prebacivao na račun „Akter Media grup“.
U dogovoru sa R. V. platio je „HIP Azotari“ samo iznos u vrednosti PDV, čime je sebi i preduzećima „Akter risrč“ i „Akter Media grup“ pribavio protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 81.541.841 dinara.
Osumnjičeni Milan Divljak je u periodu 2010 – 2012. godine, za „Staša“ od „HIP Azotare“ nabavio 8.138 tona neregresiranog mineralnog đubriva, koje je prodao i naplatio.
Sredstva sa računa podizao je na svoje ime i imena više fizičkih lica, a u dogovoru sa R.V. platio „HIP Azotari“ samo iznos PDV, preuzevši i dug četiri druga privredna subjekta koji takođe nije platio „HIP Azotari“, čime je sebi i svom preduzeću pribavio protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 365.066.004 dinara.
Osumnjičeni B.M. i G. M. su u periodu 2010 – 2012. godine za „1. oktobar“ Sombor od „HIP Azotare“ nabavili 5.000 tona neregresiranog mineralnog đubriva i 1.000 tona regresiranog mineralnog đubriva.
Đubriva su prodali i naplatili, sredstva sa računa podizali na ime B. M, a po dogovoru sa R.V. platili su „HIP Azotari“ samo iznos PDV, čime su sebi i preduzeću pribavili protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 174.834.252 dinara.
Osumnjičeni Dragan Đurić je u 2010. godini od „HIP Azotare“ nabavio regresirano đubrivo u količini od 5.744,75 tona prema uredbama Vlade Republike Srbije o regresiranju mineralnog đubriva za prolećnu i jesenju setvu 2010. godine, iako njegovo preduzeće na to nije imalo pravo, čime je omogućio nabavku veštačkog đubriva po nižoj ceni za iznos regresa u ukupnom iznosu od 52.447.000,00 dinara, oštetivši budžet Republike Srbije za navedeni iznos.
Takođe, obavezu „Veterinarskog zavoda Zemun“ za preuzeto đubrivo, u iznosu od 131.753.640 dinara, prema „HIP Azotari“ Pančevo, nije izmirio, čime je svom preduzeću pribavio protivpravnu imovinsku korist u ukupnom iznosu od 184.200.640 dinara, a „HIP Azotaru“ oštetio za iznos od 131.753.640 dinara, navedeno je u saopštenju MUP-a.
Đurić je, podsećamo, hapšen i 13. januara, zbog privatizacije Veterinarskog zatvora. Pušten je iz pritvora 23. januara, pošto je položio jemstvo od dva miliona evra, a uhapšen je zbog krivične prijave koju je protiv njega podnela policija u vezi sa privatizacijom Veterinarskog zavoda.
Tužilaštvo je pokrenulo istragu protiv Đurića u vezi sa privatizacijom „Veterinarskog zavoda“ zbog postojanja osnovane sumnje da je izvršio krivično delo zloupotrebe položaja odgovornog lica. On se tereti da je u postupku privatizacije za konzorcijum pravnih lica „Zekstra“ d.o.o i „Bankom“ d.o.o. pribavio protivpravnu imovinsku korist u iznosu većem od 207 miliona dinara. Veterinarski zavod je privatizovan 2005. godine kada ga je kupila kompanija „Zekstra“. To je jedna od 24 sporne privatizacije, koje je kao takve označio Savet za borbu protiv korupcije
– Mnogo afera se vezuje za Đurića, zato što je on mnogo preduzeća kupio u privatizaciji i to su uglavnom bile sporne privatizacije. Uvek je bilo to da je u pitanju dobro preduzeće, da je dobra lokacija, ali je istovremeno na čudan način dolazio do tih preduzeća, uz pomoć nekih malverzacija, odnosno na ponovljenim tenderima. Kod svakog preduzeća koje je privatizovao bilo je problema – kaže Radojka Nikolić, ekonomska analitičarka.
S obzirom na to da je uvek privatizovao uspešne firme, čiji se objekti i prodajna mesta nalaze na ekskluzivnim lokacijama, Radojka Nikolić smatra da to nije mogao da radi bez političke podrške.
Dragan Đurić poseduje nekoliko nekada uspešnih preduzeća u Srbiji i Republici Srpskoj. Vlasnik kompanije „Zekstra“, tokom privatizacije kupio je Veterinarski zavod u Zemunu, izdavačku kuću „Nolit“, trgovinska preduzeća „Savremena“ i „Šumadija“, fabriku jestivog ulja u Gradištu, ali i Robnu kuću „Boska“ u Banjaluci.
Partija demokratskog progresa pozvala je Vladu RS da objavi sporni ugovor o privatizaciji i da javno pozove pravosuđe RS da istraži slučaj ‘Boska’, kao i druge poslove Dragana Đurića u RS.
Posle Đurićevog puštanja iz pritvora početkom godine, tadašnji ministar zadužen za evropske integracije i predsednik izvršnog odbora SPS, Branko Ružić izjavio je da veruje u njegovu nevinost.
Odmah je usledila reakcija tadašnjeg prvog potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića, koji je Ružiću poručio da, ako mu se ne sviđa kako radi država, može da izađe iz vlade.
Izvor: Tanjug/Beta/b92.net
Foto: partizan.co.rs