svet

јун 30, 2015 12:29

By

Evropska unija ukida roming

roming

Dobra vest dolazi iz EU. Naime, od 2017. godine biće ukinut roming. To znači da bi zvanje i slanje poruka mobilnim telefonom u drugim zemljama Evropske unije trebalo da košta jednako kao i u matičnoj zemlji.

Prihvaćena je i odluka kojom se podupire neutralnost interneta, što znači da će se sav saobraćaj na internetu tretirati ravnopravno, bez obzira na izvor sadržaja. Ove odluke mora još da potvrdi Evropski parlament.

EU je već znatno ograničio troškove rominga od 2007. Kao rezultat evropskih mera za ograničavanje troškova rominga potrošači danas plaćaju 80 posto jeftinije pozive i SMS-e, te 91 posto jeftiniji prenos podataka nego što su ih plaćali 2007. Uprkos tome 28 posto putnika unutar EU-a i dalje isključuje mobilne uređaje dok su u drugoj državi članici, potvrdila je anketa Evropske komisije.


IZVOR: HRT

FOTO: guliver/thinkstock