

Fjordovi u Norveškoj: Prizori koji će vas ostaviti bez daha!
Fjordovi se smatraju nekim od najlepših čuda prirode: uzani, krivudavi, usecaju se duboko u kopno…
Ovi morski zalivi smešteni su između oštrih stena koje ponekad dostižu visinu i do 1000 metara. Mogu se videti svuda po svetu, od Čilea do Rusije, ali nisu oni poznati svima. Kada pomenete fjordove, većina ljudi pomisli na Norvešku, kako se najveći broj fjordova, a i neki od najlepših fjordova na svetu nalaze baš tamo.
Fjord se formira tako što glečer useca dolinu u oliku slova u segregacijom leda i abrazijom okolnih stena. Većina fjordova ima veću dubinu od obližnjih mora. Sognefjord u Norveškoj ima dubinu koja ide do 1.300 metara ispod nivoa mora.
Ne treba napomenuti da je svaki prirodni fjord jedinstven i predivan na svoj način. Fjordovi Geirangerfjorden i Nærøyfjord koji su pod zaštitom Uneska su najvažnija obeležja Norveške. Svi norveški fjordovi su lepi na svoj čudan način, a zbog te lepote su dospeli na listu Svetske Baštine.
U Norveškoj postoji muzej posvećen fjordovima u blizini Geirangerfjordea, a Nærøyfjord je najuži fjord ove zemlje. Dugačak je 17 kilometara, a širok samo 300 u svom najužem delu. Druge bitne karakteristike ovog fjorda su strme stene koje se izdižu i do 1.400 metara u visinu iznad Norveškog mora. Brojni vodopadi vidljivi sun a ovim stenama, a tu je i nekoliko brzih reka koje teku kroz šume i glečerska jezera iznad njih. Zbog znatiželjnih turista i ljubitelja prirode postoje mnoge platform za posmatranje poznatih norveških fjordova.
Pored Geirangerfjordena, Nordfjorden je najseverniji fjord u zapadnom delu zemlje. Dugačak je 110 kilometara, proteže se od Jostedalsbreen glečera pa sve do okeana i doseže do 565 metara ispod nivoa mora.
Jostedalsbreen je najveći glečer u Evropi. Zauzima površinu od 487 kvadratnih kilometara, mereći 600 metara u svom najdebljem delu i 60 kilometara dužine. U Nordfjorden regiji, “jezici” glečera spuštaju se tako nisko sa planina da ih možete dodirnuti. Ipak, ovo nije najinteresantniji prizor ove regije – tu je i Hornidalsvatnet, odnosno najdublje jezero Evrope sa dubinom od 514 metara.
Hardangerfjorden sa dužinom od 179 kilometara je treći najduži fjord sveta, a drugi po dužini u ovoj zemlji. Često ga nazivaju “Norveškom baštom”, a najbolje vreme za posetu je kada cvetaju brojni voćnjaci koji su u njegovoj blizini. Veličanstveni vodopadi teku niz Hardangerfjorden, uključujući i 145 metara visoki Vøringsfossen. Obližnji Nacionalni Park Folgefonna kreiran je kako bi se zaštitio glečer dugačak 207 metara. Još jedno interesantno mesto je najmanji zamak u Skandinaviji, koji je u 17.veku sagradio Baron Ludvig Rosenkrantz.
Fjord koji obara sve rekorde je Sognefjorden. Proteže se 204 kilometra i 1.308 metara ispod nivoa mora. To ga čini ne samo najvećim fjordom u Norveškoj, već i najdubljim u Evropi. Poznat je po svojoj tituli “Kralj Fjordova”.
Manji, ali ne manje spektakularni norveški fjordovi granaju se od Sognefjordena. O njima se može dosta reći, ali se teško može dočarati njihova prava vrednost koju uvidite kada ih ugledate.
Bilo bi pogrešno razmišljati o norveškim fjordovima, samo zbog njihove dužine i dubine. Ovi prirodni spomenici oduzeće vam dah svojom veličanstvenošću, neverovatnom kombinacijom jedinstvenosti i harmonije, prirodnom lepotom koja nije iskvarena napretkom civilizacije, čistom vodom neverovatnih boja i mnogim drugim elementima…
Izvor: Luxlife