
Ginisov rekorder se preselio u legendu: Preminuo Neven Vrgoč
Renomirani dizajner kravata, multidisciplinarni umetnik i građanin sveta, „jedan od poslednjih gradskih trubadura“ – Neven Vrgoč, preminuo je u Beogradu.
Vizionar i jedna od poslednjih umetničkih ikona naše prestonice, poslednji intervju za Radio-televiziju Srbije dao je u decembru prošle godine, povodom promocije njegove prve knjige poezije „Pesme muzi“, u emisiji Žikina šarenica.
– Kravata ima milion i jedno značenje. Ona je ulaznica, poziv na večeru, izmirenje… Stoji na najosteljivijem delu tela i štiti dušu! – govorio je Vrgoč.
Misiju da svojim svilenim, ručno oslikanim kravatama osvoji svet, započeo je davne 1978. godine. I pre legendarne radnje u Čika Ljubinoj broj 15, išao je po gradu sa koferom punim kravata, u susret svojim budućim poštovaocima „ne samo iz puke želje da preživi u velegradskoj džungli“.
– Žene su pravi kupci kravata, muškarci najčešće ne znaju šta kupuju. One imaju ideju, kupuju ih muževima, momcima, ljubavnicima sa željom da ih vežu za sebe – objašnjavao je Neven Vrgoč.
– Kravata je najbolji poklon muškarcu u službi zavođenja! Kad ti žena iste večeri zaveže, a potom razveže kravatu – to je najerotičniji čin!
Neven Vrgoč rođen je 12. februara 1945. godine u Splitu, ali je najveći deo detinjstva i života proveo u Zemunu. Dizajnom i oslikavanjem unikatnih kravata bavio se gotovo 40 godina. Kreacije „Neven“ iz Beograda stizale su i do najpoznatijih ličnosti planete poput Žan-Pola Belmonda, Henrija Kisindžera, Emanuela Ungara, Žaka Širaka, Iv Sen lorana, Pjera Kardena, Džordža Buša, ali su ih jednako ponosno nosili oko vrata i najuglednije ličnosti kulturnog i javnog života bivše Jugoslavije i regiona… Vlasnik je čak tri sertifikata Ginisove knjige rekorda – za najdužu i najkraću kravatu i najbrže vezivanje kravate.
Osim karijere primenjenog umetnika, Neven se oprobao sa mnogo uspeha čak i kao bodi bilder (finalista izbora za „Mistera Jugoslavije“), akviziter- komercijalista, maneken, rukometni golman, bokser (kod čuvenog trenera Tome Hladnog).
Svih ovih godina, važio je za umetnika eruptivne energije i nepresušnih ideja, smelog i odvažnog, viteškog srca, filantropa i vizionara.
Preminuo je 24. aprila 2014. godine u Beogradu. Za sobom je ostavio tri sina ali i srca puna ljubavi i istinske dobrote svima koji su ga poznavali.
Tokom umetničke karijere duge gotovo četiri decenije, Neven je istrajavao i uspevao da bude inovativan i drugačiji – organizovao je prvi beogradski modni karneval a ovdašnji modni znalci i Nevenovi poštovaoci pamtiće i izložbe njegovih kreacija u Narodnom muzeju, reviju u Parizu (1994), u beogradskom hotelu „Hajat“ (1996), knjigu u kojoj je sublimirao svoja iskustva „Misli o modi“.
Godine 2000. predstavljena je nova specijalna kravata „Neven“, pod imenom „Od Isusa do kompjutera“, potom i „Specijalna muška kravata“ (vezivala se oko struka), a osam godina kasnije Neven je predstavio i spomenik ženi-kupcu i osvajaču, u obliku kravate…
Na pojedinim kravatama Neven je umesto etikete ispisivao i poruku:
– Ako vas tri puta ne pitaju gde ste kupili ovu kravatu, slobodno je vratite!
U svaku kravatu, unosio je i delić svoje umetničke duše, bilo da ih je ukrašavao biserima, inicijalima budućeg vlasnika, izrezivao im „rupe, progorele od ljubavnog žara“, ispisivao drevna proročanstva…
izvor: RTS