Girl in swimsuit near swimming pool
svet

oktobar 18, 2015 11:39

By

Istraživanje u Srbiji: Devojčice stupaju u seksualne odnose već u 16. godini

Girl in swimsuit near swimming pool

U polne odnose mladi stupaju sve ranije. Najviše adolescenata postaje seksualno aktivno u 16. ili 17. godini, a prema podacima, prosečan uzrast prvog polnog odnosa za mladiće je 15,5, a za devojke 16,3 godine.  Istraživanja pokazuju da je 29 odsto mladih u Srbiji do 19. godine već stupilo u seksualne odnose, osnosno svaki treći, pišu “Novosti”.

Stručnjake naročito zabrinjava podatak da su tokom prvog polnog odnosa zaštitu koristile dve trećine mladića i 69 odsto devojaka. Stalna zaštita je značajno manja: oko 64 odsto mladića i 48 odsto devojaka. To je jedan od razloga što je najčešći razlog dolaska u savetovalište neki ginekološki problem. Samo šest odsto dolazi preventivno zbog kontracepcije, isto toliko da bi se testiralo na HIV, i šest odsto zbog trudnoće koja nije bila planirana.

„Mladi i zdravi, ako ne koriste kontracepciju, mogu da očekuju da će im se desiti trudnoća“, kaže u intervjuu za Novosti mr sc. med. dr Ilijana Mažibrada, ginekolog akušer Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta „Dr Vukan Čupić“. „Ako znamo da je u našoj sredini svaka peta devojka imala nezaštićeni seksualni odnos, jasno je da su one u povećanom riziku od neplanirane trudnoće. Rezultati nisu znatno bolji ni u Evropi. U Švedskoj, Danskoj i Italiji od 22 do 25 odsto devojaka je imalo nezaštićen prvi polni odnos. Kod nas je taj procenat oko 20 odsto, dok je recimo u Švajcarskoj, Velikoj Britaniji i Holandiji svega do 10 odsto“.

Koja se kontraceptivna metoda najčešće koristi?

„Kondom, ali ne redovno. Mnoge devojke su čule za hitnu kontracepciju u slučaju da gumica pukne, spadne i slično, i povremeno je uzimaju, ali ne uvek i ne na ispravan način“.

Kako najčešće reaguju devojke kada se desi neželjena trudnoća?

„Ukoliko devojka ima 18 godina, ne želi više da se školuje, ima dobru vezu i donese odluku da trudnoću iznese, lekar je intenzivnije prati tokom tih devet meseci, nego što je to slučaj kod „zrelijih“ trudnica. U ruralnim sredinama se devojke češće odlučuju za nastavak trudnoće, a u gradskim za prekid trudnoće. Oko pet odsto devojaka uzrasta do 19 godina, kod nas, svake godine uradi prekid trudnoće“.

Zbog čega su prekidi trudnoće u adolescenciji opasni?

„Trend u svetu i kod nas je smanjena plodnost žena svih uzrasta, osim u periodu adolscencije, do 19. godine. Ako devojke zatrudne u tom periodu, i odluče se za prekid, prolaze kroz proceduru koja nije ni bezopasna, ni jednostavna. To može da bude veoma bolno, uključujući i probleme sa porodicom, a često se javljaju depresija, osećaj manje vrednosti, samopovređivanje, ponekad i strah od gubitka plodnosti“.

Koja je procedura ako devojka ne želi da zadrži trudnoću?

„Naš zakon je prilično liberalan i omogućava devojkama starijim od 16 godina da same donesu odluku i, bez saglasnosti roditelja, mogu da prekinu trudnoću. U tom slučaju ulaze u proceduru, što uključuje određivanje krvne grupe, rh faktora, i mikrobiološko ispitivanje koje je veoma važno, naročito kod devojka koje su imale više partnera, a nisu koristile kondom“.

Do kada može da se radi prekid?

„Do 10. nedelje trudnoće. Nažalost, zasada nemamo mogućnost medikamentoznog prekida, samo hirurškog. Radi se različitim tehnikama u zavisnosti od starosti trudnoće i anatomskih karakteristika. Ukoliko je moguće, radi se jednokratnim kanilama koje su nežnije strukture i manjih promera što podrazumeva manju traumu samog grlića, ili se, ipak, radi klasična kiretaža“.

Da li se devojčicama predoče potencijalni rizici pre prekida?

„To je obaveza svakog ginekologa koji treba da objasni sve opcije i na koji način što bezbolnije i bezbednije devojka može da prođe kroz proceduru. To nam omogućava i da je pripremimo da nakon intervencije izabere neku sigurnu i bezbednu savremenu kontracepciju, kako se ne bi opet našla u ovakvoj situaciji“.

Šta možete da im ponudite?

„Kontracepcija za mlade ista je kao i za odrasle. U obzir dolazi čak i postavljanje spirale. Najvažnije je da se dobro proceni pacijentkinja i njene potrebe. Ako se, recimo, odluči da pije pilule, mora da ih uzima svakog dana. Važno je i da pilula ne sme da se uzima u različita vremena, jer se time povećava ili smanjuje koncentracija leka, a time i njena efikasnost. Uz neredovnu i nepravilnu upotrebu kontraceptivnih pilula takođe može de se desi trudnoća“.

Koje su još preporuke za uzimanje kontraceptivnih pilula?

„Devojke u našoj ustanovi dobiju broj telelefona gde mogu da dobiju informaciju šta da rade ako se desi nešto nepredviđeno. Recimo, ako su popile tabletu pa posle povraćale, ne sećaju se da li su uzele pilulu, uzimaju neki drugi lek zbog infekcije… Dobijaju savete kako bezbedno i efikasno da nastave sa uzimanjem kontraceptivne pilule. Imamo devojke koje vole da broje dane, ali i one koje to ne vole ili ih to opterećuje i zbunjuje. Njima dajemo pilulu koja se uzima kontinuirano, bez pauze, i završetkom terapije iz jedne kutije, narednog dana se uzima sledeće pakovanje“, zaključuje mr sc. med. dr Ilijana Mažibrada.


IZVOR: novosti.rs

FOTO: guliver/thinkstock