svet

mart 8, 2015 10:10

By

Kakav vam računar treba da biste pokrenuli Windows 10?

PARIS. International digital innovation conference LE WEB.
Članovi Insider programa već neko vreme mogu da preuzimaju rane verzije Windows 10 operativnog sistema, a dok su utisci iz verzije u verziju sve bolji, polako valja početi sa razmišljanjem kakav računar će moći da po pokrene ovaj OS.

Problema ne bi smelo da bude, s obzirom na to da je Microsoft već objavio tehničke karakteristike računara potrebne za pokretanje sledeće generacije Windows OS. Naravno, treba imati na umu da Microsoft u svakom trenutku može da izmeni minimalne zahteve, jer je Windows 10 još uvek u Preview izdanju.

Potreban je, dakle, računar s procesorom od 1GHz ili više, 1GB radne memorije za 32-bitnu verziju OS ili 2GB radne memorije za 64-bitnu verziju, 16GB slobodnog prostora i grafičku karticu koja podržava DirectX 9 i poseduje odgovarajući WDDM upravljački program. Zvuči poznato? Vrlo verovatno, jer već nekoliko generacija Windows OS ima vrlo slične zahteve, a zahvaljujući optimizacijama, Windows 8.x se neretko ponaša i brže u radu od „sedmice“ na starim računarima.

Za razliku od samog minimalnog preporučenog hardvera, možda će najveći problem u priči biti upravljački programi (drajveri). Dok Windows 10 sasvim sigurno obećava veći nivo kompatibilnosti, postoji mogućnost da će drajveri jednostavno otkazati poslušnost za deo hardvera, bilo da je reč o osnovi ili periferiji.

S druge strane, alati za proveru kompatibilnosti su besplatni pa i preporučljivi, posebno za računare starije od desetak godina, a korisnici će pre nadogradnje uvek dobiti poruku za proveru i detaljnu analizu kompatibilnosti računara i softvera.

Stvari ipak nisu potpuno jednostavne, piše ZDNet. Dok su tražene tehničke karakteristike iste i za Windows 7, Windows 8.x i Windows 10 Technical preview, valja uočiti jedan detalj sa Windows 8.x stranice, a to je da ne može biti reč o bilo kakvom procesoru koji radi, eto, na 1GHz ili višem radnom taktu. Čip, naime, mora da podržava PAE, NX i SSE2, što je Microsoft detaljno objasnio na svojim internet stranama.

Kako stoji računar korisnika po tom pitanju najjednostavnije je proveriti alatom poput CPU-Z. I poslen pokretanja obratite pažnju na polja podržanih instrukcija. Ako u polju Instructions stoji SSE2, EM64T (podrška za PAE) i VT-d ili V-x (potrebno za NX podršku), procesor je kompatibilan i s novijim Windows OS. Takođe postoji mogućnost da, iako procesor podržava NX, treba posetiti BIOS i omogućiti opciju pre instalacije.


IZVOR: ZDNet

FOTO: sipa