

Kako da tokom praznika ne dobijete koji kilogram viška
Balkanci obično važe za velike gurmane. Poznati smo po tome da volimo da uživamo u ukusnoj hrani i retko kada, reči “umerenost” i “klopa” izgovaramo u istoj rečenici. Posebno kada dođe vreme praznika. Uostalom, da li postoji neko ko može odoleti raskošnoj prazničnoj trpezi?
Kada na stolu zamirišu ukusne đakonije od mesa i kada osetimo miris domaće supe, lako je zaboraviti na odluke koje smo doneli da ćemo u narednoj godini manje jesti i više vežbati. U prilog tome govore i navike korisnika najvećeg regionalnog servisa za naručivanje hrane Donesi.com.
Možda će zvučati neverovatno, ali naručivanje hrane tokom prethodnih godina, pa i tokom praznika pokazalo se kao izuzetno popularno. Naravno, prva na listi je pica, a potom slede ćevapi i pljeskavice, hamburgeri i ostala slasna jela.
I pored ukusne hrane koja nas mirisima mami tokom praznika, postoje načini da upijemo praznični duh, a da, nakon što praznična euforija prođe, ne trčimo u kupovinu odeće veće za jedan broj. U nastavku pogledajte deset malih trikova koji vam mogu pomoći u tome.
Pre početka gozbe
1. Potrudite se da što više budete u pokretu. Povremene šetnje uticaće pozitivno, ne samo na vašu kondiciju, već vam mogu pomoći da lakše svarite svu tu prazničnu hranu.
2. Unositi do 1,5l tečnosti dnevno. Preporučuje se mineralna voda, ali u ovom slučaju dobar izbor može biti i ledeni čaj. Umesto šećera čaj zasladite medom.
3. Osim prijatnog mirisa, poznato je da cimet ima i lekovito dejstvo. Ovaj začin utiče na opadanje nivoa masti i lošeg holesterola. Stoga, postarajte se da obezbedite što više prazničnih kolača sa cimetom i neka vam uvek budu na dohvatu ruke. Verujte, ne samo vaš stomak, već i vaša nepca će vam biti jako zahvalna.
4. Pre praznika većina nas je u velikoj gužvi i često nam ponestane vremena da obavimo sve potrebne poslove u vezi priprema za slavlje, Ako, usled praznične “panike” i euforije nemate vremena za kuvanje, jednostavno, naručite hranu. Najlakše je da to uradite putem Interneta, a zašto da ne, povedite računa o ishrani i odlučite se za nešto zdravije, ali podjednako ukusne obroke, kao što su riba, obrok salate ili ukusne supe od povrća.
5. Uz izgovor da će se klopa pojesti u danima koji slede, za praznični ručak ili večeru uvek pripremite više hrane nego što možete pojesti tokom tog jednog dana? Deset vrsti torti i kolača, kao i šest različitih jela za praznike zvuči preukusno, ali koliko je to zaista zdravo. Setite se koja ste to jela jeli danima nakon praznika, tokom prethodnih godina i odlučite da ih ove godine pripremite u manjoj količini.
Život čine male stvari
1. Praznici ne mogu proći bez pića, međutim znamo da alkohol sadrži i veliki broj kalorija. Ali, jedan mali trik može vam pomoći da izbegenete preteranu konzumaciju i preteran unos kalorija. Čaše koje ste specijalno odvojili za ovu priliku napunite ledom ili piće razblažite voćnim sokom ili ledenim čajem. Zbog ove odluke, narednog dana, bićete veoma srećni.
2. Žvaćite polako i jedite lagano i sa užitkom. Uz ovaj način konzumicije, lakše ćete svariti hranu koju unosite u organizam.
3. Pored ukusnih jela od mesa, ruske salate i ostalih prazničnih đakonija, servirajte i nešto laganiju hranu, kao što je povrće pripremljeno na pari ili grilovano povrće.
4. Nekih dva, do tri sata pre nego što konačno odete na spavanje, nemojte jesti. Dajte vremena svom stomaku da lagano svari svu hranu i sebi da se opustite i uživate.
5. Nakon prazničkog ručka ili večere, umesto da se izležavate, predložite najmilijima da ovaj put izađete na svež vazduh i krenite u jednu lepu i laganu porodičnu šetnju.