
Ko je sve u Srbiji naseo na vest da je Dobrica Ćosić dobio Nobelovu nagradu!
Lažna vest da je Dobrica Ćosić ovogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za književnost izazvala je danas pometnju u srpskoj javnosti. Pojedini mediji su ovu vest objavili, ali su je ubrzo povukli kad su uvideli da su bili meta smicalice zasad nepoznatih šaljivdžija. Ovogodišnji dobitnik Nobelove nagrade, kako je zvanično objavljeno u 13 časova, je švedski pesnik Tomas Transtromer.
Vest o tome da je Dobrica Ćosić laureat prestižne nagrade prvo se oko 11 časova pojavila na društvenoj mreži Tviter. Kao dokaz je pušten link sa sajta NobelPrizeLiterature.org, koji izgleda identično kao i sajt NobelPrize.org, zvanični sajt Nobelove nagrade. Ubrzo se na RTS, javnom servisu, koji radi pod sloganom "Vaše pravo da znate sve" pojavio kajron, u kom je stajalo da je Dobrica Ćosić ovogodišnji dobitnik Nobelove nagrade. Zbog ovog žestokog propusta, možda bi trebalo da razmisle o tome da taj slogan promene.
Ćosić se na lažnom sajtu opisuje kao "poslednji disident 20. veka", te "svedok jedne ere na zalasku, ali i jedne nove koja je tek u povoju". Međutim, na zvaničnom sajtu je istovremeno i dalje stajala samo vest da će u 13 časova zvanično saopštiti ime nagrađenog za književnost, a Ćosićevo ime se uopšte nije spominjalo. Proverom je utvrđeno da je sajt koji je objavio da je Ćosić dobitnik Nobelove nagrade za književnost registrovan juče, 5. oktobra, na ime izvesnog Gjorda Halvorsena iz Osla. Zvanični sajt postoji još 1998. godine i registovan je na Nobelovu fondaciju. Brojni sajtovi koji su preneli vest ubrzo su je povukli – Guardian, Wikipedia, RTS, B92, Trojka i mnogi drugi, a njuz.net objavio je satiričnu vest da "Dobrica Ćosić nije dobio Nobelovu nagradu". Čini se kao da je jedino sajt koji objavljuje "vesti u ogledalu" jedini imao pravu informaciju.
Sam "laureat", Dobrica Ćosić, kada su ga novinari pozvali za komentar, rekao je da ne veruje da je dobio Nobelovu nagradu, jer ga o tome niko nije obavestio, te dodao da tu nagradu "niti treba da dobije, niti ga ona interesuje".
Nakon čitave zbrke, javili su se i vlasnici sajta na kom je lažna vest prvo objavljena, sledećim saopštenjem: "Mi smo grupa neplaćenih, samoorganizovanih web aktivista. Cilj naše akcije je da skrenemo pažnju srpske javnosti na opasan uticaj političara i pisca Dobrice Ćosića, koji je i ove godine, u domaćoj javnosti, pominjan kao ozbiljan kandidat za Nobelovu nagradu. Dobrica Ćosić je autor, javna i politička ličnost, koja deluje decenijama, uvek pri samom vrhu vlasti i najbližim krugovima moći, od Komunističke Partije bivše SFR Jugoslavije, preko inspiratora manifesta srpskog nacionalizma – zloglasnog Memoranduma SANU, zatim na položaju Miloševićevog predsednika ratne SR Jugoslavije, do današnje bliskosti namračnijim i najopasnijim pseudodemokratskim krugovima u Srbiji novog veka. Domen ovog očigledno lažnog sajta registrovali smo 5. oktobra 2011. godine, kao simbolično podsećanje na dan kada je naša zemlja propustila istorijsku priliku da stvori jedan drugačiji i bolji svet. Srbija se danas ponovo okreće ratu, strahu, smrtonosnom kiču devedesetih, nasilju prema različitostima, nacionalističkom konzervativizmu i neiskrenom pravoslavlju. Verujemo da su misli i političko delovanje Dobrice Ćosića duboko isprepletene sa tim opasnim sistemom vrednosti, koji ne prestaje da nam preti. Takođe verujemo da strahovite posledice višedecenijskog političkog, literarnog i javnog delovanja Dobrice Ćosića njegova zemlja i čitav region osećaju snažno i danas. Dobrica Ćosić nije dobitnik Nobelove nagrade, iako su srpska javnost, pa i on sam, u to verovali punih petnaest minuta. Od te činjenice nam je ipak malo lakše"
Izvor: Blic