svet

april 28, 2014 18:40

By

Kompozicija „Zodijak“ Aleksandra Simića sutra zatvara NOMUS

aleksandar-simic-sa-orkestrom-foto-promo

Novosadske muzičke svečanosti, 34. po redu, biće svečano zatvorene sutra uveče u novosadskoj Sinagogi koncertom pod nazivom „Odiseja u svemiru“ Vojvođanskog simfonijskog orkestra pod dirigentskom upravom Berislava Skenderovića.

Ovogodišnji Nomus svečano je otvoren 24. aprila u novosadskoj Sinagogi, koncertom Beogradske filharmonije i slavnog violiniste i dirigenta Dmitrija Sitkovjeckog u Sinagogi a sutra uveče biće zatvoren neobičnim muzičko scenskim putovanjem „Odiseja u svemiru“.

Vojvođanski simfonijski orkestar izvešće orkestarske kompozicije „Zodijak“ za klavir i orkestar savremenog srpskog kompozitora Aleksandra Simića i popularnu simfonijsku poemu ““Tako je govorio Zaratustra”“, Riharda Štrausa.

U izvođenju Simićevog dela kao solista nastupiće poznata pijanistkinja i ugledni pedagog Rita Kinka, a posebnost ovog dela je da samu muziku, 12 karakternih komada, prati i video instalacija koja je nastala u saradnji sa američkom agencijom za istraživanje svemira NASA.

Kako je Tanjugu najavio kompozitor, uz projektovanje animacija nastalih na osnovu slika koje su na zemlju stigle putem Vojadžera i Habla, scena novosadske Sinagoge sutra uveče biće pretvorena u svojevrsnu otvorenu palubu svemirskog broda, a publika povedena na jedno uzbudljivo intergalaktičko muzičko-scensko putovanje.Video instalacije su poklon NASA i američkog Stejt Dipartmenta.

Prema rečima autora kompozicija „Zodijak’ je zbirka minijatura, obogaćena simfonijskim orkestrom, 12 arhetipskih psiholoških modela ličnosti. Znakovi u ciklusu poredjani su od Riba, koje uvode pojam i atmosferu beskrajnog kosmičkog okeana, do Vodolije koji kao jedan od sinkretičkih znakova savršeno igra ulogu finalnog stava.

„Bilo je interesantno i uzbudljvo učiti o zodijaku, beležiti sve ono što je moguće izraziti muzikom, poput elemenata, vladalaca, karakternih osobina i unutrašnjih kontroverzi. Često su se muzička resenja i sama nametala, kao recimo u Škorpiji, koja pleše tango sa sopstvenim repom, i tango kao forma i škorpija kao znak, predstavljaju savršeni spoj erosa i tanatosa, tako da tu nije bilo nikakve dileme“, naveo je Simić.

Izvor: Tanjug
Foto: Promo