
Lepotica belog sporta: Kamila Đorđi na vrlo bizaran način dolazi do uspeha
Tenis – sport privilegovanih i dobrostojećih slojeva društva, jedna je od prvih asocijacija većine nas na isti.
Pa opet, kako za reket i loptice treba izdvojiti oko 150 evra, a broj javnih terena širom sveta u porastu, na prvi pogled nije baš najjasnije koji su to „veliki troškovi“ koji sprečavaju veliki broj talentovane dece da se i dalje bave ovim sportom. Odgovor leži u nastojanju da se postane profesionalac. Velika je suma novca koju treba izdvojiti kako za trenera, tako i za stalna putovanja koja tenis iziskuje.
Priča koja sledi upravo je o tome, a njen glavni akter je Kamila Đorđi, lepuškasta Italijanka velikog talenta, koja kao i mnoge druge igračice sanja da se upiše u istoriju „belog sporta“. Ono što je sprečava ili bolje rečeno sprečavalo da ispuni svoj san jeste novac, a način na koji je stigla do njega da bi uplivala u profesionalne vode je krajnje bizaran.
Većina se sa mladom Kamilom Đorđi upoznala 2013. godine i to na US openu kada je u trećoj rundi malo poznata Italijanka izbacila tadašnju treću igračicu sveta Karolinu Voznijacki. „Ženski Andre Agasi“ kako još nazivaju zbog izuzetne defanzivne igre, sa jakim udarcima sa osnovne linije, svoj talenat je pokazala u ranim godinama života.
Kao devetogodišnjakinju, njen teniski talenat primetio je poznati teniski trener Nik Boletjeri koji ju je pozvao da dođe u njegovu akademiju i trenira sedam meseci i to sve o njegovom trošku. Ova čast pripala je još samo Marjiji Šarapovoj, što već pomaže da se nasluti o kakvom je talentu bila reč. Posle nekoliko osvojenih turnira u juniorskoj konkurenciji, sa 14 godina postaje profesionalac, a novac za put pribavlja njen otac Serđo koji je radio i više poslova zarad karijere svoje ćerke. Međutim, taj novac nije bio dovoljan.
Sa 18 godina porodica Đorđi dobila je zanimljivu ponudu. Sandi Mitlman, dugogodišnji trener mnogih akademija, pa tako i Bolitelijeve, bio je u potrazi za mladim, perspektivnim igračima kojima bi plaćao trening, a zauzvrat bi dobijao samo jedno: da kada jednom postanu uspešni i slavni – podižu ugled akademije u kojoj su trenirali.
Kamilin otac Serđo je zajedno sa Miltmanom došao na još bolju ideju i to da se nađu privatni sponzori koji će plaćati trening kao i putovanja njegovoj ćerci, a zauzvrat bi ti sponzori dobijali procenat novca od osvojenih nagrada. Ali ono što sponzori nisu mogli da znaju ni pretpostave jeste da od novca neće videti ni najmanju moguću sumu, ispostaviće se na kraju.
Prvi u nizu prevarenih bila je porodica iz Konektikata, voljna da pomogne mladoj, perspektivnoj teniserki na početku karijere. Dve godine turnirskih troškova bili su plaćeni. Kamila i njen otac su se čak i preselili u Konektikat kako bi bili bliži porodici. Međutim novac je uskoro presušio, a potreba za istim bila je i dalje velika. Ugovor koji je na početku potpisan između porodice i Serđa nije bio obavezujući, stoga i nisu morali da sponzorima, jednom bračnom paru, vrate uloženi novac. Uvidevši način kako da dođu do finansijskih sredstava, a da pri tom da ne moraju da ih vrate, nastavili su sa istim receptom.
Ubeđivačka moć oca Serđa i Kamilin talenat koji je pokazivala na terenu bili su dovoljni da svaki put iznova dobiju novac koji bi „vratili kada se jednom mlada italijanka probije na vrh“. Naravno da od toga nije bilo ništa – Đordijevi su misteriozno nestajali kao da ih nikada nije ni bilo, pišu specijalizovani strani teniski sajtovi, pa i čuveni američki „Sports Ilustrejted“ koji je naveo i listu ljudi kojima ova teniska porodica nije rekla ni „hvala“ posle finansijske pomoći.
Cilj Đorđijevih se polako ostvaruje, Kamila ulazi u društvo najboljih (trenutno je 54. na WTA listi, bila je na kratko i u top 50), ali način na koji je došla dotle, dugo će je pratiti kao mrlja u karijeri. Mrlja na koju možda i nije mogla da utiče kao devojčurak.
Sada taj devojčurak, koji mami uzdahe širom planete, ima 22 godine, na startu turnira u Rimu uspela je da iznenadi daleko poznatiju i iskusniju Cibulkovu, najavivši da kreće ka vrhu. Samo od početka ove sezone zaradila je 128.890 dolara, uvećavši svoje prihode od teniskih nastupa na 797.372 – a njen „početni kapital“ je, najblaže rečeno, zasenio njen talenat i lepotu.
Srećom, talenat služi da se uvećava, pa je Kamila Đorđi u prilici da čitavu ovu bizarnu priču o avanturi kroz teniske vode učini lepšom – svojim rezultatima. A samo u ovoj godini, već je uspela da pobedi ne samo Cibulkovu, već i Andreu Petković, Karlu Suarez Navaro, Robertu Vinči, Mariju Šarapovu…
Izvor: blic.rs
Foto: AP