
„Mitroviću, o tome ćemo posle“: Na sastanku Vučica sa privrednicima najduže trajalo izlaganje Miroslava Miškovića!
Na pre dva dana održanom sastanku premijera Srbije Aleksandra Vučića sa privrednicima, pojavili su se i oni čije firme već duže imaju velike probleme.
Sastanku sa premijerom Vučićem, prema najavi, mogli su da prisustvuju samo direktori, odnosno vlasnici preduzeća koja uredno plaćaju porez.
Mnogi su se, međutim, iznenadili kada su se na sastanku sa premijerom i njegovim saradnicima pojavili i neki od privrednika čije firme već neko vreme imaju velike probleme u poslovanju, poput Gorana Perčevića, direktora „Interkomerca” ili Dragana Tomića, prvog čoveka vranjanskog „Simpa”.
Inače, nekoliko domaćih privrednika se na sastanku sa Vučićem javilo za reč. To je najpre učinio Željko Mitrović, direktor televizije Pink, koji je govorio o svojim poslovima, ali ga je kako kaže naš sagovornik koji je bio tamo, Vučić prekinuo i rekao:
„Dobro, dobro, to ćemo drugi put”.
O ekonomskoj situaciji su govorili i Milan Beko i Branislav Grujić, ali je najduže trajalo izlaganje Miroslava Miškovića, vlasnika „Delte”. On je najpre detaljno govorio o poljoprivrednoj proizvodnji. Rekao je da time treba da se bave individualni proizvođači i manja gazdinstva, a velike kompanije da budu organizatori proizvodnje, tako što bi im obezbedile sadnice vrhunskog kvaliteta, tehnologiju rada i petnaestogodišnji ugovor o otkupu.
Po podacima od pre desetak dana, „Interkomerc” je bio u blokadi duže od 5 meseci i to za iznos veći od 7,5 milijardi dinara. Blokada računa još traje.
„Simpo” je već dugo na državnim jaslama i jedan je od najvećih poreskih dužnika u Srbiji.
Pre svega mesec dana Poreska uprava je objavila i da Luka „Beograd”, u vlasništvu Milana Beka, za porez duguje 685 miliona dinara, a i on je takođe, bio na ovom skupu.
Inače, privrednici su veoma ozbiljno shvatili sastanak i većina onih koju su se pojavili na višečasovnim razgovorima u Palati Srbija navode da su spremni da se angažuju u zajedničkom poslu kako bi se oporavila naša posrnula ekonomija.
Zato su neki od njih već juče, svega dan posle sastanka uputili pisma premijeru i detaljnije izložili probleme o kojima su pričali na sastanku.
Tako je generalni direktor „Vipa” Dejan Turk juče poslao Vučiću dopis, u kojem je detaljnije predstavio proces preraspodele frekvencija koje se ne koriste, o čemu je govorio pre dva dana, a smatra se važnim za razvoj ove privredne grane.
„Ukazali smo da puna primena te preraspodele i principa tehnološke neutralnosti idu u korist države, operatera i korisnika, jer obezbeđuju bolju pokrivenost signalom i kvalitetnije i brže usluge. Pošto smo od premijera dobili obećanje da će nam nadležni odgovoriti u roku od sedam dana, cilj dopisa je podrška stručnim službama da celovito sagledaju ovu problematiku“, kaže Turk.
I Jelena Pavlović, generalni direktor „Filip Morisa” u Srbiji, kaže da daje podršku najavljenim merama za oporavak privrede, a pre svega aktivnostima na suzbijanju crnog tržišta.
„Iskustvo je pokazalo da je za državu sprovođenje zakona kompleksniji i teži zadatak nego uspostavljanje pravnog okvira. Borba protiv sive ekonomije je težak, ali neophodan poduhvat i mi zato pozdravljamo najavljene aktivnosti i pružamo svesrdnu podršku“, navodi Jelena Pavlović.
Izvor: Politika
Foto: Tanjug