Foto: Instagram Screenshot
svet

januar 17, 2015 13:00

By

Nominacije za Oskara 2015: Deset najvećih iznenađenja

USA : Film "Birdman"

Ni ovogodišnje nominacije za Oskara nisu prošle bez iznenađenja. „Grand Budapest hotel“ izjednačen je sa „Čovekom pticom“ u broju nominacija (devet), što je samo po sebi neočekivano (mnogi su verovali da će „Čovek ptica“ predvoditi trku favorita samostalno), ali ne toliko kada se uporedi sa deset šokantnijih činjenica u listi koja sledi (da li su šokantno pozitivne ili negativne, stvar je ličnog ukusa).

1. Marion Kotijar ispred Dženifer Aniston

Film "Two Days One Night" (aka "Deux jours, une nuit")

Zahvaljujući početnim slovima njihovih prezimena, dva najveća šoka stigla su istovremeno kada je ime Marion Kotijar prvo pročitano u kategoriji najbolje glavne glumice. To je značilo:
a) da je Francuskinja ušla u najuži izbor za ulogu u filmu „Dva dana, jedna noć“ uprkos tome što su je i Udruženje filmskih glumaca i Udruženje stranih dopisnika u Holivudu (koje dodeljuje Globuse) izostavili u svom izboru.
b) da je Dženifer Aniston dobila „korpu“ za hvaljenu izvedbu u filmu „Cake“. Anistonova je vodila žestkoku kampanju za nominaciju i dobila je podršku mnogih iz filmske industrije. Ona je jedina osoba ove godine koja je nominovana za nagrade Udruženja filmskih glumaca, Izbor kritičara i Zlatni globus ali ne i za Oskara.

2. „Iščezla“ je nestala iz svih kategorija osim za najbolju glumicu

Oscar Nominations

Naslov filma Dejvida Finčera je, nažalost, bio veoma prikladan za scenaristkinju Gilijan Flin koja je svoje (očekivano) mesto u kategoriji adaptiranog scenarija ustupila filmovima „Inherent Vice“ i „American Sniper“. To je, pak, dovelo do veoma nesrećnog scenarija: među 15 osoba nominovanih u kategorijama adaptiranog i originalnog scenarija nema nijedne žene. „Iščezla“ je na kraju ostala samo sa jednom nominacijom – za Rozamund Pajk – pošto je, uprkos drugačijim prognozama, film izostavljen i iz kategorija za montažu, muziku i film.

3. Nije baš sve tako sjajno za „Lego“

USA : Film "The Lego Movie"

Najveće iznenađenje ipak se desilo u izboru za najbolji animirani film. Manje poznat studio GKIDS dobio je dve nominacije – za „Song of the Sea“ i „The Tale of Princess Kaguya“ – izbacivši iz trke „Lego“, kome su svi predviđali trijumf zbog velike popularnosti i odličnih ocena.

4. Benet Miler nominovan za režiju, ali „Foxcatcher“ nije za najbolji film

USA : Film "Foxcatcher"

Prvi put od kad je Akademija proširila svoju listu nominovanih filmova na preko pet naslova, na nju nije uvršten film jednog od nominovanih reditelja. Benet Miler je, inače, neočekivano prisutan u trci za reditelja, dok su Ejva Duvernej, Klint Istvud i Dejmijen Šazel ostali kratkih rukava. Miler nema razloga da žali; svaki igrani film koji je do sada režirao („Kapoti“, „Fomula uspeha“, „Foxcatcher“) nominovan je ili za najbolji film ili za režiju.

5. Lora Dern se ušunjala među sporedne glumice

Oscar Nominations

Šanse Lore Dern da bude nominovana za ulogu u filmu „Wild“ koliko u decembru su delovale nemoguće, pošto su je sva esnafska udruženja mimoišla u svojim izborima. Ali članovi Akademije su delali na svoju ruku, izbacivši Džesiku Častejn a uvrstivši Dernovu prvi put od 1991. (Rambling Rose). Ona je tako druga osoba sa liste nominovanih glumaca koja je, „ni kriva ni dužna“, ušla u trku za Oskara bez prethodnih priznanja od strane Udruženja glumaca, Globusa, Izbora kritike ili Bafte.

6. Bredli Kuper „nokautirao“ Džejka Džilenhala i Dejvida Ojelova

Film Review American Sniper

Druga osoba koja deli Lorinu sudbinu je Bredli Kuper. On je nominovan treći put zaredom, ovom prilikom za ulogu u „Snajperisti“ (American Sniper) Klinta Istvuda. Teško je, međutim, shvatiti kako je to Kuperova izvedba superiornija u odnosu na one Džejka Džilenhala (Nightcrawler), Dejvida Ojelova (Selma), Rejfa Fajnsa (Grand Budapets hotel) ili Timotija Spala (Mr. Turner), koje je Akademija zaobišla.

7. Glumačke nominacije su 100 odsto bele

Oscars Nominations

Tek drugi put za skoro 20 godina svi nominovani glumci su belci. Dejvid Ojelovo je bio jedina uzdanica da neće biti tako (tumačio je Martina Lutera Kinga u „Selmi“), ali njegovo izostavljanje već je pokrenulo brojna pitanja o rasnoj „neosetljivosti“ Akademije. Rediteljka „Selme“ Ejva Duvernej i direktor fotografije Bredford Jang takođe su (nepravedno) isključeni iz trke.

8. „Life Itself“ nije nominovan za najbolji dokumentarac

Članovi Akademije definitivno nisu naklonjeni Stivu Džejmsu. Dvadeset godina nakon što je njegov odličan film „Hoop Dreams“ na skandalozan način izostavljen iz nominacija (zbog promene sistema glasanja), sada je i „Life Itself“, dokumentarac o pokojnom filmskom kritičaru Rodžeru Ebertu, zadesila ista sudbina, iako su ga mnogi smatrali najvećom pretnjom favorizovanom „Citizenfour“ (o Edvardu Snoudenu).

9. Serijal „X-Men“ dobio prvu nominaciju

Nakon sedam filmova iz serijala „X-Men“ konačno je stigla jedna nominacija za Oskara. „Dani buduće prošlosti“ Brajana Singera nominovani su za najbolje vizuelne efekte.

10. Osam naslova nominovano je za najbolji film

Nakon tri godine sa devet nominovanih ostvarenja, ove smo dobili jedan film manje. Nominovani su: „American Sniper“ (Sanjperista), „Birdman“ (Čovek ptica), „Boyhood“ (Odrastanje), „The Grand Budapest Hotel“, „The Imitation Game“ (Igra kodova), „Selma“, „The Theory of Everything“ (Teorija svega) i „Whiplash“ (Ritam ludila). Iako nijedan film nije neočekivano na listi, izgleda da je ovim skraćenjem najviše pogođen „Nightcrawler“ Dena Gilroja.

Izvor: Blic
Foto: SIPA, Tanjug/AP