svet

februar 28, 2014 14:24

By

Odrastanje jedne ptičice u slikama

spasena ptičica

Ovo je priča o maloj, tek ispileloj ptici koja je ispala iz gnezda. Njene slike pojavile su se na mreži Imgur. Ptića je pronašao jedan veterinar dok je trčao kroz park. Pošto nije znao odakle je ptica ispala, rešio je da je odgaji dok ne stasa.

Ovo je jedna lepa priča koja će vam sigurno izmamiti osmeh:

Dan 1: Ovo je ptičica prvog dana. Moj brat ju je našao pored puta dok je džogirao. Na sebi je još imala ostatke jajeta i sasušene opne. Pošto nismo uspeli da joj nađemo gnezdo odakle je ispala, poneli smo je kući.

Napomena: Ne radite ovo ako niste stručno lice i znate kako se ptice gaje. Ako nađete ptičicu koja je ispala iz gnezda, najbolje je da joj nađete gnezdo. Nije tačno da ptice odbijaju mladunce ako osete ljudski miris na njemu.

Dan 2: Zar nisu ptići slatki na neki ružnjikav način? Držali smo ptića u inkubatoru, vodeći računa o temperaturi i vlažnosti vazduha. Odlučili smo da je ženka (iako ne znamo to da odredimo) i nazvali smo je Knedlica. Svi ptići izgledaju vrlo slično, tako da nismo mogli da odredimo kojoj vrsti pripadala. Trebalo da  sačekamo i da vidiko koliko će porasti i kakvo će joj biti perje.

Dan 3: Ptić mnogo jede. Hranili smo je sa cvrčcima, larvama, crvima, insektima i tečnošću za piliće. Hranili smo je na svakih pola sata, 14 sati dnevno onim za šta smo mislili da bi dobijala i da živi u divljini. Zamislite kako tek odrasle ptice hrane svoje mlade? Mi imamo ovo jedno, a zamislite kada ih je više? Koliko im hrane treba? Ali pošto odrasle ptice ne hrane svoje mlede tokom noći, nismo ni mi.

Dan 4: Već se primećuje paperije po telu za samo nekoliko dana. To paperije će tek izgledati smešno kada malo poraste. Hranimo je na svakih 30 do 45 minuta. Zanimljivo zapažanje: Istikt je neverovatan kod ovih životinja. Tačno zna da dođe do ivice gnezda koji joj je predviđen za vršenje nužde da ne uđe u taj deo i da se ne uprlja.

Dan 5: Knedlica je počela da sedi na  grudima sa malo više stabilnosti. Počela je da liči na pticu. I oči su počele da joj se otvaraju, malo po malo.

Dan 6: Evo kako joj se perje razvija. Dobila je perje i na krilima i po ivici krila.

Dan 7: Tokom noći poraslo joj je perje i – dobili smo  pticu! Može se videti da ima savijenu levu nogu. Tu ne možemo mnogo da učinimo kada je ptica ovako mala. Za sad je to ne usporava.

Dan 8: NAHRANITE ME! Ona sada jede tri velika cvrčka i jednu larvu svaki dan.

Dan 9: Prestali smo da koristimo inkubator. Pošto joj je perje poraslo, počela je sama da reguliše telesnu temperaturu. Tako je pufnasta i ima ovaj prgav izraz lica koji je izuzetno smešan.

Dan 10: Prebacili smo je u kavez i dali joj priliku da istražuje. Bila je vrlo srećna, uprkos njenom izrazu lica.

Dan 11: Najzad, prvi put se uhvatila za držač u kavezu. Na dobrom smo putu. Nema još rep, pa joj je malo teže da balansira. A tu joj je i iskrivljena kandžica.

Dan 12: Postala je slatka ptičica. Sad je počela da nam se kači na prste. U pozadini slike je semenje prosa koje smo joj uveli u ishranu. Sada je hranimo na svakih sat, dva. Stavljamo joj crve u kavez da sama može da ih nađe.

Dan 13:  Prošlo je skoro dve nedelje od kad smo je uhvatili i ona sad lepo stoji  na držaljci. Lepo baansira i vidi se napredak u odnosu na 11. dan. Ovaj stav je u skladu sa pticom u starosti dve nedelje.

Dan 14: Već izgleda starije. Ona smešna ptičica je nestala. I sada je već dovoljno stara da ću početi da preskačem dane.

Dan 17: Sada je u većem kavezu i zahvalna nam je. Satvili smo joj razne grane da bi, kao i u prirodi mogla da skakuće sa jedne na drugu. Čak je počela i da leti.

Napomena: Ako imate pticu za ljubimca, veoma je važno da joj u kavez stavite razne veličine grana i držača na koje bi mogla da se kači.

Dan 22: Počeli smo da joj iznosimo kavez napolje da bi mogla da se socijalizuje i druži sa drugim pticama. Ptice su počele da dolaze i ona je počela da upoznaje društvo.

Dan 23: Ovo je jedna od njenih najlepših slika gde se lepo vidi boja njenog perja.  Po njenim šarama rekli bi zmo da je reč o nekoj vrsti vrapca i to onog koji spada u ptice selice. Mislili smo da je odgajimo dok ne bude spremna za put.

Dan 25: Sad joj se odlično vidi perje. Takvo perje joj omogućava da se dobro kamuflira.

Dan 27: Sada se potpuno sama hrani. Ne želi da jede cvrčke, već samo semenje i crve. Ne dozvoljava nam da je hranimo, što je dobar znak.

Dan 29: Obožava lišće i grane koje smo stavili tu za nju. Počela je da jede i pupoljke, tako da čim joj donesemo nove grane odmah počinje da ih traži.

Dan 33: U ovom trenutku je bila sposobna za osamostaljivanje, ali su najavili oluje narednih dana, pa ćemo je zadržati još koji dan duže.

Dan 36: Dan za slobodu. Posle oluje, osvanuo je divan dan. Idealan da pustimo Knedlicu na slobodu. Prema prognozi, biće lepo narednih dana, pa će ona moći fino da se snađe u divljini uz mnogo hrane i vode. Odveli smo je u blizini mesta gde smo je našli da bi mogla da nađe i ostale pripadnike svoje vrste.

Do viđenja Knedlice! Otvorili smo vrata kaveza i pustili je. Skočila je na drvo i počela da leprša sa grane na granu. Odmah je počela da jede ono što voli – pupoljke, da skače sa grane na granu i da istražuje kao da nikad nije živela u zarobljeništvu. Uskoro nestala nam je potpuno iz vida.

Odgajati jedu ružičastu, tek rođenu ptičicu do odrasle ptice je veliki uspeh i ovaj čovek je potvrdio da je dobar  kao veterinar. Činjenica da ovo nije mogao da uradi bilo ko već neko ko je stručnjak. U Americi se kažnjava držanje ptica selica bez određenih papira i dozvola.

Izvor: Viral Nova

Foto: Imgur