svet

avgust 13, 2012 01:07

By

~OLIMPIJSKI BLOG LONDON 2012.~ Završene Igre, počelo odbrojavanje do Rija 2016!

 

Ponedeljak, 13. avgust 2012. 01:07 OI London

Na kraju muzičkog programa i zatvaranja grupa „Who“ izvela je miks četiri pesme.
To bi bilo to što se tiče Olimpijskih igara u Londonu.

Za četiri godine domaćin Igara biće brazilski grad Rio de Žaneiro i želimo našim sportistima da nadmaše uspeh iz Londona.
Ponedeljak, 13. avgust 2012. 00:50 OI London

Pre nego što se ugasi olimpijski plamen, sa pesmom „Rule the World“ nastupila je i grupa „Take That“, koja je harala sredinom 90-ih godina.

Ponedeljak, 13. avgust 2012. 00:40 OI London

Predsednik organizacionog odbora Sebastijan Kou rekao je da su Igre u Londonu bile igre „svih nas“.
„Zapalili smo plamen i obasjali svet. Po treći put u istoriji London je dobio poverenje i pokazali da smo poverenje zaslužili. Ovo je možda kraj predivnih 17 dana u Londonu, ali olimpijski duh inspirisaće narednu generaciju“, rekao je Kou.
„kada je naše vreme došlo, Britanijo uradili smo sve kako treba“, tim je rečima Kou završio govor.
Reč je preuzeo Žak Rog i pohvalio organizaciju.
„Nikada nećemo zaboraviti osmehe i ljubaznost volontera, istinskih heroja Igara. Pokazali ste svetu najbolje od Britanije“, rekao je Rog i proglasio Igre završenim.

Ponedeljak, 13. avgust 2012. 00:31 OI London

Kada je predato domaćinstvo Brazilu, usledio je osmominutni performans njihovih plesača. Sve to nije moglo da protekne bez legende svetskog fudbala, Pelea. 

Ponedeljak, 13. avgust 2012. 00:27 OI London

Gradonačelnik Londona Boris Džonson četiri puta je zavrteo zastavu Olimpijskih igara i predao Žaku Rogu, predsedniku MOK-a koji je učinio isto, a onda i Eduardo Paes, gradonačelnik Rija de Žaneira, čime je brazilskom gradu predato domaćinstvo Igara 2016. godine.
Nakon toga, čula se i himna Brazila, čija je zastava podignuta na jarbol zajedno sa Grčkom.

Ponedeljak, 13. avgust 2012. 00:24 OI London

Bliži se kraj ceremonije zatvaranja Igara u Londonu, pa je intonirana himna Grčke uz pratnju londonske filharmonije, a onda je usledila i himna Igara.

Ponedeljak, 13. avgust 2012. 00:15 OI London

Na velikim video bimovima pojavio se lik Fredija Merkjurija sa koncerta grupe „Kvin“ iz 1986. godine na Vembliju, koji je Bi-bi-si proglasio za najbolji koncert u istoriji roka. Uz Merkjurija zapevao ceo stadion.
Članovi „Kvina“ Brajan Mej i Rodžer Tejlor su uz pratnju Džesi Džej izveli hit iz 1974. „Brighton Rock“, a onda i „We Will Rock You“.

Ponedeljak, 13. avgust 2012. 00:13 OI London

Nakon Erika Ajdla na scenu je izašao bend „Mjuz“ koji je izveo zvaničnu himnu Igara u Londou „‘Survival“ili „Preživeti“.

Ponedeljak, 13. avgust 2012. 00:08 OI London

Komičar Erik Ajdl nas je na montipajtonovski način podsetio na uvek na svet gledamo sa vedrije strane, dok su iza njega stajali „Viktorijini anđeli“.

 

Ponedeljak, 13. avgust 2012. 00:03 OI London

Čuveni Lijam Galager, frontmen Oejzisa, nastavio je mužički program velikim hitom iz 90-ih „Vondervol“.

 

 

 

Nedelja, 12. avgust 2012. 23:56 OI London

Gromoglasan aplauz zaparao je ceo London kada su se čuvene „Spajsice“ izašle iz pet taksija i pojavile na stadionu.
One su se okupile posle četiri godine pauze (od turneje u Torontu 2008.) specijalno za zatvaranje Igara u Londonu.
Imena Mel Bi, Ema Banton, Mel Si, Viktorija Bekam i Geri Halivel ostale su svima u sećanju.

 

 

Nedelja, 12. avgust 2012. 23:46 OI London

Da se zadrži odlična atmosfera pobrinula se Džesi Džej koja se provozala u belom kabrioletu, zapalila sve prisutne i podigla ih na noge, koji su horski sa njom otpevali veliki hit „Price Tag“.
Pored nje su išla još dva kabrioleta – iz jednog je izašao Tini Tempa, a iz drugog Tajo Kruz, pa je žurka nastavljena, a Kruz je britanski muzičar koji sarađuje sa Dejvidom Getom, Dženifer Lopez i Ašerom.

Nedelja, 12. avgust 2012. 23:44 OI London

Čuveni DJ Fetboj Slim razmrdao je sve prisutne na Nacionalnom olimpijskom stadionu i napravio sjajnu žurku, uz veliki broj plesača na bini.

Nedelja, 12. avgust 2012. 23:37 OI London

Za sve ljubitelje Pink Flojda, pevač Ed Širan izveo je njihov hit „Voleo bih da si ovde – Wish You Were Here.“

Nedelja, 12. avgust 2012. 23:33 OI London

Nastavljen je muzički program na Olimpijskom stadionu u Londonu, pa je za mikrofonom bila Eni Lenoks sa svojim hitom iz 1993. godine „Little bird“. Inače, Eni Lenoks je prodala više od 80 miliona ploča.

Nedelja, 12. avgust 2012. 23:20 OI London

Džordž Majkl je prepustio scenu bendu „Kajzer Čifs“ koji je izveo hit grupe „Who“ – Pinball Wizardiz 1969. godine.
Nakon ikona britanske muzike, usledio je nastup Džordža Majkla koji je otpevao hitove „Freedom i „White Light“ i obratio su svima na tribinama.

 

 

„Zapamtite, sada ste centar sveta“, rekao je Džordž Majkl. Posle njih na redu je pesma Dejvida Bouvija „Fešn“ i za to vreme stadionom defiluje ogroman pano sa slikama lepotica, među kojima su Naomi Kembel, Kejt Mos, Lili Donaldson, Vivijen Vestvud, Viktorija Bekam i druge, a neke od njih su zatim prodefilovale i imrovizovanom modnom pistom.

 

 

Nedelja, 12. avgust 2012. 23:10 OI London

Glas Fredija Merkjurija odjeknuo je na stadionu i veliki hit „Bohemian Rhapsody“. „Imagine“, veliki hit Bitlsa otpevao je hor iz Liverpula, grada u kojem je rođen Džon Lenon.
„Imagine“, veliki hit Bitlsa otpevao je hor iz Liverpula, grada u kojem je rođen Džon Lenon. Članovi hora, njih 101, složilo je iz 101 dela lik Džona Lenona tokom pesme.

 

Nedelja, 12. avgust 2012. 23:01 OI London

Na redu je dodela medalja maratoncima, koji je danas bio na programu od 12 časova.
Bronza je pripala Vilsonu Kiprotiču, srebro Kenijcu Abelu Kiruiju, a zlato Stivenu Kiprotiču iz Ugande koji je imao čast da se poslednji popne na pobedničko postolje na Igrama u Londonu.

Nedelja, 12. avgust 2012. 22:46 OI London


Ulazak sportista na stadion gde se održava ceremonija zatvaranja i dalje traje, a muzička scena opet pripada grupi „Madness“.

U toku je defile sportista koji su učestvovali na Igrama, svaku od 204 zemlje učesnice sa zastavom predstavlja neko od sportista, a ta čast ispred Srbije pripala je osvajačici zlatne medalje u tekvondou, Milici Mandić.
Naravno nisu svi prisutni jer su se mnogi vratili svojim redovnim obavezama, i ovaj deo traje mnogo kraće od onog na otvaranju, jer izlaze svi istovremeno. Dok sportisti kruže stadionom, veselo pozirajuću foto-reporterima sa svojim zastavama, grupa „Elbow“ je na sceni.

 

Na red je došao izlazak Reja Dejvisa iz crnog taksija, koji je potom otpevao numeru „Waterloo Sunset“, da bi scenu prepustio opet Emili Sande koja je očarala sve svojim glasovnim sposobnostima dok je ponovo izvodila pesmu „Read All About It“.
Za to vreme, numera je praćena emotivnim slikama olimpijskih prvaka, odnosno njihovim rekacijama na postolju i posle osvajanja medalja.


Nakon grupe „Mednes“, na stadionu se pojavila i grupa „The Pet Shop Boys“ koja je izvela pesmu „West End Girls“, kao i grupa „One direction“ koja je publici predstavila pesmom „What Makes You Beautiful“.
Grupa „Mednes“ je otpevala svoj veliki hit „Our house“, a pre njih se na stadionu pojavila replika trotočkaša iz čuvene serije „Mućke“, koja je „eksplodirala“, a iz njesu izašli „Delboj“ i „Rodni“ obučeni u Betmena i Robina.

Princ Henri od Velsa je ušao u ložu olimpijskog stadiona u pratnji predsednika Međunarodnog olimpijskog komiteta, Žaka Roga, nakon čega je intonirana himna Velike Britanije.

Nakon što je okončano odbrojavanje sa čuvenog Big Bena, program je otvorila škotska pevačica Emili Sande pesmom „Read all about it“, sa temom „Jutarnje novine“.
Posle nje, usledio je nastup simfonijskog orkestra, a stadion, na čijim tribinama ima 80.000 ljudi, je pretvoren u ulice Londona, kojima krstare automobili.

 

Nedelja, 12. avgust 2012. 22:00 OI London

Nakon 16 dana takimičenja 30. letnje Olimpijske igre u Londonu se završavaju. Večerašnja ceremonija sastoji se od 12 celina i trajaće skoro tri sata.

 

Nedelja, 12. avgust 2012. 21:31 OI London

Iza nas je dve fantastične olimpijske nedelje, a videli smo tačno 302 događaja i podeljeno je čak 858 medalja.

Početak zvanične ceremonije Igara zakazan je za 22 časa, zato ostanite uz Blicsport.rs i zajedno sa nama ispratite poslednje trenutke najveće sportske smotre.

Nedelja, 12. avgust 2012. 21:11 OI London

Na ceremoniji zatvaranja Igara trebalo bi da se pojavi oko 4.000 učesnika, a među njima će biti i mnoge muzičke zvezde, s obzirom da će ceo događaj proteći pod nazivom „Simfonija britanske muzike“.

Očekuju se nastupi Džordža Majkla, članica bivše grupe „Spajs girls“, „Pet šop bojs“ i Džesi Džej.

Nedelja, 12. avgust 2012. 20:52 OI London

Rusija je potvrdila dominaciju u ritmičkoj gimnastici, pobedama u višeboju i ekipnoj konkurenciji.

Ruskinja Jevgenija Kanajeva je prva ritmičarka koja je odbranila titulu u višeboju na Igrama. Ona je do zlatne medalje osvojila 116.900 bodova, druga je bila Ruskinja Darija Dmitrijeva, a treća Ljubov Čarkašina iz Belorusije.

Nedelja, 12. avgust 2012. 20:27 OI London

Olimpijska šampionka u tekvondou Milica Mandić rekla je danas da još nije svesna šta je uradila u Londonu, da zbog zlatne medalje nije spavala prethodne noći i otkrila da voli da bije samo na tatamiju.

„Ne, naravno, u privatnom životu sam potpuno drugačija nego kada se borim. U glavu udaram samo na terenu“, rekla je Mandićeva novinarima u Londonu.

Ona je ponovila da je ponosna zbog zlata i zahvalila se svima na fenomenalnom dočeku u olimpijskom selu.

„Kada sam se vratila u selo, dočekali su me svi naši sportisti. Bilo je sjajno, pevali smo, plesali i proslavili moje zlato“, kazala je ona.

Mandićeva je još jednom rekla da uživa u tekvondou i navela da planira da nastavi u istom stilu.

Njen trener Dragan Jović otkrio je novinarima šta joj je rekao uoči finala.

„Kazao sam joj: ‘Milice, uživaj. Šta god da uradiš, život ide dalje i bićeš, bez obzira koju medalju osvojiš, šampionka za nas’. Ona je pokazala sjajan karakter, pogotovo psihološki, ali ne planiramo na ovome da se zaustavimo„, istakao je on.

Nedelja, 12. avgust 2012. 20:26 OI London

Predsednik vlade Srbije Ivica Dačić čestitao je vaterpolistima Srbije na osvajanju bronzane medalje na Igrama i ocenio da je njihova borbenost i srčanost primer kako se bori za svoju zemlju.

„Posle vaterpolo utakmice kojoj sam prisustvovao, izrazio sam divljenje našoj vaterpolo reprezentaciji zbog njene borbenosti i srčanosti, koja je dala primer svima, po najmanje sportistima, kako se bori za svoju zemlju i kako se nikada ne treba predavati“, izjavio je Dačić.

Znam da su najbolji na svetu i da im bronza izgleda manje sjajno, ali u ime Srbije divim im se i najsrdačnije im čestitam“, rekao je premijer.

Nedelja, 12. avgust 2012. 19:59 OI London

Na ceromoniji svečanog zatvaranja Olimpijskih igara zastavu Srbije nosiće Milica Mandić, osvajačica jedine zlatne medalje u Londonu. I zaslužila je.

Nedelja, 12. avgust 2012. 19:48 OI London

Sportisti Srbije su na Igrama u Londonu osvojili četiri medalje – zlatnu, srebrnu i dve bronzana i na osnovu tih medalja naša zemlja se nalazi na 42. mestu od 79 zemalja koliko ih je osvajalo medalje.

Na 42. mestu se nalazi i Slovenija, koja je osvojila iste medalje kao i Srbija, dok je Hrvatska na 26. mestu sa šest medalja (tri zlatne, jedna srebrna i dve bronzane).Ispred Srbije su čak Kazahtan (13 medalja) i Iran (12 medalja).

Ubedljivo na prvom mestu po broju osvojenih medalja je SAD, čak 104, od čega 46 zlatne i po 29 srebrne i bronzane.

Nedelja, 12. avgust 2012. 19:34 OI London

Predsednik Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) Žak Rog pozdravio je danas anti-doping napore da Igre u Londonu budu čiste.

Rog je rekao da je to „znak da sistem funkcioniše“, jer je samo jedan sportista bio pozitivan na zabranjene supstance, a još sedam je „uhvaćeno“ na doping kontrolama neposredno pre početka Igara.

Predsednik MOK-a istakao je da je 117 sportista bilo pozitivno od aprila, tako da je sprečeno njihovo učešće u Londonu, ali i dodao da taj broj ne sme da zavara, jer se uzorci nekih sportista koji su se takmičili na OI još analiziraju.

Nedelja, 12. avgust 2012. 19:11 OI London

U najbolju sedmorku rukometnog turnira izabrani su: za najboljeg golmana Francuz Tijeri Omeje, zatim Nikola Karabatić, Šveđanin Kim Anderson, Islanđanin Aron Palmarson, pivotmen turnira je Španac Hulen Aguinagalde, dok su najbolja krila Šveđanin Jonas Kalman i Hrvat Ivan Čupić.

Nedelja, 12. avgust 2012. 18:29 OI London

Košarkaši SAD došli su u London po zlato i na kraju se okitili najsjajnijim odličjem, do kog su čistili sve pred sobom, a jedino su Španci u finalu uspeli da im pruže kakav takav otpor – 107:100.

Nedelja, 12. avgust 2012. 18:10 OI London

Vaterpolisti Hrvatske osvojili su zlatnu medalju u Londonu pošto su u finalu savladali Italiju sa 8:6 (1:2, 2:0, 2:1, 3:3).

Najefikasniji pojedinac bio je Maro Joković sa tri gola, dok je Miho Bošković postigao dva. Kod Italijana, Mauricio Felugo bio je strelac tri pogotka.

Nedelja, 12. avgust 2012. 17:51 OI London

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić čestitao je vaterpolistima Srbije i Vaterpolo savezu Srbije na uspehu koji su za Srbiju ostvarili na Olimpijskim igrama u Londonu, gde su danas osvojili bronzanu medalju.

„Bronza kojom ste obasjali našu otadžbinu dokazuje da, ma kolike bile prepreke i poteškoće, vredan rad i istrajnost na kraju moraju dovesti do uspeha. Hvala vam što ste još jednom obradovali naše građane i ubeđen sam da ćete to uraditi još mnogo puta u karijeri“, poručio je predsednik Nikolić.

Nedelja, 12. avgust 2012. 17:36 OI London

Rukometaši Francuske osvojili su zlatnu medalju na olimpijskom turniru pošto su u finalu pobedili Švedsku sa 22:21 (10:8).

Nedelja, 12. avgust 2012. 17:04 OI London

Vaterpolo reprezentacija Srbije uspela je da se okiti bronzom pobedom nad Crnom Gorom 12:11, a kapiten Vanja Udovičić smatra da su „delfini“ dokazali snagu posle poraza u polufinalu.

„Nijedna medalja ne može da se osvoji bez drame. Drago mi je što smo i sa lošijom partijom uspeli da dođemo do bronze i upravo je to pravi pokazatelj naše snage. Hoću da se zahvalim stručnom štabu, trenerima i svima koji su bili uz nas od prvog dana, svim saigračima što su ostavili srce i pokazali kakvi su sportisti posle izgubljenog polufinala“, rekao je, skoro u dahu, kapiten „delfina“ Vanja Udovičić.

 

Predvodnik srpskih vaterpolista smatra da su on i saigrači bili jači od svih protivnika, kao i da im je najteže bilo da se vrate posle poraza od Italije.

„Nije lako igrati kada se izgubi polufinale, dići se iz tog pepela. Bez obzira na suđenje i sve, bili smo jači od svih protivnika i zato smo tu gde jesmo. Kad se

završi utakmica, sve se zaboravlja, hvala svim navijačima, koji su verovali u nas i posle polufinala i onima koji su došli u London da nas bodre. Već od sutra kreće novi olimpijski ciklus“, zaključio je Vanja.

Nedelja, 12. avgust 2012. 17:01 OI London

Selektor vaterpolo reprezentacije Srbije Dejan Udovičić nekako je došao do daha po završetku neverovatnog meča sa Crnom Gorom (12:11) istakavši da će sva isključenja, a bilo ih je previše, biti zaboravljena kada se bronzana medalja nađe oko vrata ekipe.

„Mnogo je bilo teško. Čestitam igračima, VSS, mislim da smo zaslužili medalju. Zahtevna, teška utakmica, mislim da je ovo bila sramota od suđenja, time mi je draža medalja. Nismo poklekli nijednog trenutka. Mnogo je bilo teško na „-3″, ostajali smo bez igrača. Ako sam zaslužio crveni u četvrtoj četvrtini, onda je klupa Crne Gore zaslužila isto to u prvoj“, rekao je Udovičić po završetku meča.

Nedelja 12.avgust 2012. 16:48 OI London

Vaterpolisti Srbije pobedili su Crnu Goru sa 12:11 u meču za bronzanu medalju na OI u Londonu.

PRVA ČETVRTINA:

Prvi napad Srbije propao je posle nedosuđenog prekršaja nad Rađenom. Crnogorci posle isključenja Vanje Udovičića prilično lako su preko Borisa Zlokovića poveli sa 1:0. „Delfini“ su u drugom minutu meča iznudili peterac a siguran izvođač bio je Prlainović. Nakon što je Aleksić „skinuo“ loptu s ruke Zlokovića u narednoj akciji Crne Gore, Srbija nije umela da iskoristi kontru.

Na sreću, Crnogorci još jednom nisu realizovali napad, ali je na drugoj strani nažalost sviran kontra-faul.Posle isključenja Filipovića, Brguljan je ponovo doneo prednost Crnoj Gori. Ponovo odlična akcija sa igračem više. Odlična asistencija Aleksića omogućila je Nikiću da sa dva metra, na 4:42 pre kraja matira Šćepanovića – 2:2. Ni dva isključena igrača Srbije, Nikić i Aleksić nisu donela Crnoj Gori vođstvo, odbranili smo se. Potom je isključen Antonio Petrović a Stefan Mitrović po prvi put je Srbiju doveo u poziciju da vodi. Još jednom su „delfini“ uspešno odbranili gol, a na drugoj strani Vanja Udovičić nije umeo da iskoristi bežanje Jokiću. U naredna dva minuta propala su po tri napada sa obe strane.

DRUGA ČETVRTINA:

Pijetlović nije iskoristio asistenciju, Ivović mu je uzeo loptu, a Zloković je na drugoj strani postigao drugi gol na utakmici – 3:3. Sudije su po treći put od početka meča svirale kontra-faul Srbije, Crna Gora na sreću nije realizovala napad. Nakon isključenja Radovića, Gocić je doneo Srbiji prednost. Filipović je po drugi put isključen, što je umeo da realizuje Ivović – 4:4. U poslednjim sekundama napada, na 4:14 pre kraja, Mandić je pogodio prečku. Samo da ne krene kao protiv Italije sa udarcima u okvir gola. Slaba odbrana Srbije, Crna Gora preko Mlađana Janovića ima 5:4. Još dva loša napada „delfina“ koji neočekivano slabo igraju ovu četvrtinu. Na sreću, na golu je raspoloženi Soro koji je sprečio Janovića da Crnoj Gori donese „+2“. Srbija se konačno odbranila sa igračem manje, ali su „ajkule“ imale novi napad – Zloković je sa dva metra promašio zicer. Nikola Janović je isključen, Mitrovićev šut sa jednog metra iskosa sa leve strane zaustavio je Šćepanović. Četvrti kontra-faul Srbije posle loše akcije Crne Gore.

TREĆA ČETVRTINA:

Srbija je treću četvrtinu otvorila petim (!) kontra-faulom. Sreća na drugoj strani, Crnogorci se nisu snašli pred Sorom. Neverovatno, ali sudije su po šesti put zaustavile „delfine“ dosuđivanjem kontra-faula. Ivović nije uspeo na drugoj strani, Filipović je neprecizan u napadu Srbije. Njegov prvi šut na utakmici. Jokić je pet minuta pre kraja postigao prvi gol, 6:4 za Crnu Goru. Duško Pijetlović je konačno pronašao put do mreže Crne Gore, lakše se diše. Loš napad Crne Gore kaznio je Nikola Rađen prvim pogotkom, izjednačenje posle jako slabog perioda igre Srbije u drugoj četvrtini. Peterac za „ajkule“, Ivović bolji od Sora, Crna Gora ponovo ima prednost. I na drugoj strani peterac, Jokić je pregrubo zaustavio Rađena. Filipović je precizan, 7:7. Posle isključenja Aleksića kompletna odbrana Srbije ostala je u raskoraku i Jokić je ostao potpuno sam pred Sorom – 7:8. Na drugoj strani je isključen Ivović, Pijetlović je ponovo bio sjajan – nerešeno. Konačno odbrana sa igračem manje (Rađen), ali sedmi kontra-faul Srbije! Rađen je uz Udovičića ponovo isključen, trajno, kao i Gocić. Crnoj Gori sa dva igrača više nije bilo teško da preko Nikole Janovića povede sa 9:8.

ČETVRTA ČETVRTINA:

Udarac Gojkovića zaustavio je Soro ali je ponovo prednost igrača više za Srbiju na drugoj strani nedovoljno značila. Zloković je u narednom napadu imao loptu na ruci, novi peterac za Crnu Goru, i za Aleksića je završen meč. Ivović je ponovo bio precizan, Crna Gora po prvi put ima tri gola prednosti. Drugi gol Filipovića, 11:9 na 5:53 pre kraja. Soro je sačuvao gol, ali su sudije ponovo, po deveti put svirale kontra-faul! I Crnogorcima ista odluka delilaca pravde, Prlainovićev šut brani Šćepanović, ali je Nikić lepo reagovao pred njim – 11:10.

Ivovićev udarac zaustavila je prečka, a po deseti put kontra-faul je zaustavio napad Srbije, 3:37 do kraja. Neverovatno ali po 11. put je dosuđen kontra-faul.

Sudija Stavridis isključio je do kraja duela Pijetlovića, četvrti igrač Srbije van terena. Na sreću, kontra-faul i Crne Gore. Mandić pogađa prečku.

Stavridis isključuje trajno i Mitrovića, SKANDALOZNO SUĐENJE. Filipović lobom iz snova dva minuta pre kraja postiže gol za izjednačenje! Odbranjen je gol, Srbija ima napad, GOOOOL, Vanja 12:11. Crveni karton i za Dejana Udovičića, posle pet isključenja igrača, skandalozno suđenje. Filipovićev udarac je izblokiran, čini se da je požurio posle isključenja Petrovića. Crna Gora je dobila priliku da posle prekršaja Šaponjića putem peterca dođe do „+2“ – Janović ponovo pogađa. Dve sekunde pre kraja dva puta je Srbija pogodila prečku, Crna Gora pred poslednju četvrtinu odlazi sa većom prednošću.

Nedelja 12.avgust 2012. 15:30 OI London

 

Srpski vaterpolisti u 15:30 kreću u napad na bronzu. Naš tim odlučujući duel u borbi za medalju igra sa reprezentacijom Crne Gore. Biće to repriza meča za bronzu iz Pekinga pre četiri godine, kada su izabranici Dejana Udovičića slavili sa 6:4

Nedelja, 12. avgust 2012. 09:17  OI London

Kako se polako bliži kraj Olimpijskih igara u Londonu danas smo za Vas pripremili nekoliko zanimljivosti vezanih za najveće sportsko takmičenje. Pa krenimo redom…

1. Zvanična zastava Olimpijskih igara je delo Pjera de Kubetena, francuskog istoričara i osnivača Međunarodnog olimpijskog komiteta. Zastava se sastoji međusobno povezanih krugova koji se nalaza na beloj podlozi. Svaki krug simbolizuje jedan kontinet dok njihova međusobna povezanost simbolizuje prijateljstva koja se stiču na ovoj manifestaciji. Boje ovih krugova sleva na desno: plava, žuta, crrna, zelena i crvena izabrane su jer svaka država sveta ima na svojoj nacionaloj zastavi bar jednu od tih boja.

Čuveni olimpijski krugovi su prvi put predstavljani na Olimpijskim igrama u Antverpenu 1920.

2. Latinski izraz (Citius, Altius, Fortius) iliti  brže, više, jače, koje je  postalo moto Olimpijskih igara ne povodi poreklo iz antičkog doba. Ove reči je izgovorio prijatelj Pjera de Kubertena, dominikanac, otac Henri Martin Didon.

3. Pjer de Kuberten je napisao i Olimpijsku zakletvu. Za vreme ceremonije otvaranja jedan sportista, u ime svih učesnika, polaže zakletvu koji glavi ovako „U ime svih takmičara, obećavam da ćemo učestvovati u ovim Olimpijskim igrama, poštujući i sprovodeći pravila koja vladaju njima, dajući sebe sportu bez dopinga i droge, u istinskom sportskom duhu, za slavu sporta i čast naših ekipa.“  Prilikom otvaranja Olimpijskih igara u Antverpenu 1920.  čast da prvi položi ovu zakletvu imao je belgijski mačevalac Viktor Boin.

4.Utešno geslo „Nije važno pobediti, važno je učestvovati“, koje se pogrešno pripiisuje samo de Kubertenu, ustvari je «delo» još jednog sveštenika, pensilvanijskog biskupa Etelberta Talbota. On je ove reči izgovorio na misi za učesnike Olimpijskih igare, koje su se takođe odigrale u Londonu daleke 1908.

5. Olimpijski plamen vodi poreklo iz antičkog doba. Danas se on pali u grčkoj Olimpiji sunčevom svetlošću uz pomoć konkavnog ogledala. Tako nastali plamen se uz pomoć hiljade trkača, štafetno, prenosi na čuvenoj olimpijskoj baklji, preko svih kontinenata do grada u kojem će se OI održati. Na kraju se plamen donosi do istaknutog mesta na olimpijskom stadionu i tu će goreti do kraja Olimpijskih igara.

6. Olimpijska himna koja se intonira za vreme podizanja Olimpijske zastave je delo grčkog kompozitora Spirosa Samarasa, a reči je dodao Kostis Palmas. Olimpijska himna je prvi put svirana na Olimpijskim igrama u Atini 1896, ali je MOK proglašava zvaničnom tek 1957.

7. Prave zlatne medalje, u potpunosti izrađene od zlata, su zadnji put dodeljene 1912.

8. Olimpijske medalje su specijalno dizajnirane za svake Olimpijske igre od strane olimpijskog komiteta koji organizuje OI. Svaka medalja mora biti najmanje tri milimetra debela i mora imati šestdeset milimetara prečnika. Pored toga, zlatna i srebrna medalja moraju biti napravljene od 92,5 posto srebra, dok zlatna mora biti pokrivena i sa šest grama zlata.

9. Prva ceremonija otvaranja je održana prilikom otvaranja Olimpijskih igara u Londonu 1908.

10. Prilikom ceremonija otvaranja sportiste uvek predvodi grčki tim, praćen ostalim timovima poređanim po abecednom redu, osim zadnjeg tima koji uvek predstavlja zemlju u kojoj se održavaju Olimpijske igre.

11. Prilikom odabira mesta održavanja Olimpijskih igara, MOK posebnu čast domaćinstva ukazuje gradu a ne zemlji.

12. Kako bi MOK saćuvali nezavisnom organizacijom, članovi MOK-a se ne smatraju diplomatama svojih zemalja u MOK-u, već pre diplomatama MOK-a u zemljama iz kojih dolaze.

13. Amerikanac Džejms B. Konoli se smatra prvim šampionom modernih OI. On je 1896. pobedio u disciplini troskok, koja je bila prvi finalni događaj tih Olimpijskih igara.

14. Maraton takođe vodi poreklo iz antičkog doba. Grčki vojnik Fidipid je 460. pre nove ere trčao 42 kilometra i 192 metra od Maratona do Atine  kako bi obavestio Atinjane o pobedi koju je grčka vojska izvojevala u bici sa Persijskom. Put od Maratonskog polja do Atina je bio pun brda i raznih drugih prepreka, tako da je Fidpid u Atinu stigao iznuren i krvavih stopala. Nakon što je narodu Atine saopštio radosne vesti pao je na zemlju i umro. Na prvim modernim OI, 1896. u časti Filipida je organizovana trka približno iste dužine koju je nesretni grčki vojnik pretrčao.

15. Tokom nekoliko prvih OI dužina maratona se uvek približno određivala. Na OI u Londonu 1908. britanska kraljevska porodica je tražila da početak maratona bude kod Windsorskog dvorca kako bi deca mogla da prisustvuju samom startu. Dužina od Windsorskog dvorca do Olimpijskog stadiona je bile 42 kilometra i 195 metara. Tek 1924. ta dužina postaje standardna na OI.

16. Žene su dobile pravo da učestvuju na drugim OI. 1900.

17. Zimske Olimpijske igre su prvi put održane 1924. U početku su održavane par meseci pre lenjih i u drugom gradu. Od 1994.  zimske OI se održavaju sa dve godine razmaka u odnosu na letnje.

18. Zbog Prvog i Drugog svetskog rata Olimpijske igre nisu održane 1916, 1940 kao ni 1944.

19. Tenis se igrao na OI do 1924. Potom je bio izbačen sa OI., ali se vratio u olimpijske sportove 1988.

20. Iako je poslala nekoliko takmičara 1908. i 1912. Rusija se nije takmičila do 1952.

21. Voznja motornim čamcem je bila olimpijski sport 1908.

22. Polo se igrao na OI. 1900,1908,1920, 1924 i 1936 godine.

23. U antičkoj grčkoj olimpijada predstavlja razdoblje između dveju OI. Olimpijske igre „slave“ taj period od četiri godine.  Za moderne OI, prvo „slavljenje“ se dogodilo 1896. U period slavlja olimpijade su ubrojane i one OI koje nisu bile održane, tako da su Olimpijske igre u Londonu 27. iako je zvaničan naziv « Igre XXX Olimpijade».

24. Domaćin grčka je osvojila najviše zlatnih medalja (47) na prvim OI. 1896.

25. Norveška je osvojila najvše medalja (263) na zimskim OI.

26. SAD su osvojile najviše medalja (2189) na letnjim OI.

27. Tri kontinetna, Afrika, Južna Amerika i Antarktik nikad do sad nisu bili domaćini OI. Ovo će se promeniti tokom sledećih Olimpijskih igara. Kao što Vam je poznao domaćin sledićih Igara biće Rio.

28. Najviše zemalja (202) su učestvovale na OI. u Atini 2004.

29. Samo je četvoro sportista uspelo da osvoji medalje i na zimskim i na letnjim OI. Edi Igan (SAD), Jakob Tulin Tams ( Norveška), Krista Luding-Rotenbruger (Istočna Nemačka) i Klara Hjuz (Kanada).

 

Nedelja, 12.avgust 2012. 08:45 OI London

Poslednjeg dana na Olimpijskim igrama Srbija će imati predstavnike u dva sporta – atletici i vaterpolu, a „delfini“ će imati priliku da donesu 102. medalju za našu zemlju, odnosno četvrtu iz Londona. Prvi će nastupiti Darko Živanović koji će se od 12 časova takmičiti u maratonskoj trci.

Mnogo veće šanse da Srbiji donesu novu medalju imaće vaterpolisti, koji od 15:30 igraju meč za treće mesto protiv Crne Gore.Srbija je u borbi za finale izgubila od selekcije Italije (9:7), dok je Hrvatska bila bolja od Crne Gore sa 7:5. Biće to repriza meča za bronzu iz Pekinga pre četiri godine, kada su izabranici Dejana Udovičića slavili sa 6:4. Zanimljivo je da je čak šestorica igrača iz ove generacije (Vanja Udovičić, Prlainović, Pijetlović, Rađen, Filipović i Gocić) i tada bilo u reprezentaciji, dok će Denis Šefik sada biti u timu Crne Gore.

Od ostalih sportova, na programu je finale i utakmica za treće mesto na košarkaškom turniru. Od 12 sati na parket londonske „O2“ arene istrčaće igrači Argentine i Brazila, dok se u repriaza finala iz Pekinga 2008. sastaju SAD i Španija (16h). Na programu je i završnica odbojkaškog turnira u muškoj konkurenciji. U meču za bronzu sastaju se Bugarska i Italija (10:30), dok za zlato igraju Rusija i Brazil (14h).

Rukometaši Hrtvatske i Mađarske od 12 sati igraju meč za treće mesto, dok će o pobedniku olimpijskog turnira odlučiti meč Francuska – Švedska (16h).

 

Subota, 11. avgust 2012. 23:31 OI London 

Svaka čast Milice! Srpska olimpijka Milica Mandić osvojila je zlatnu medalju na Igrama u Londonu, pošto je u finalu tekvondo takmičenja u kategoriji preko 67 kilograma bila bolja od En-Karolin Graf, evropske i svetske prvakinje, sa 9:7.

 

Mandićeva je u Londonu osvojila treće odličje za Srbiju, ukupno 101. medalju za našu zemlju na Olimpijskim igrama. Na ovogodišnjim igrama prethodno su medalje osvojili strelci Andrija Zlatić (bronza) i Ivana Maksimović (srebro).

Na putu do fantastičnog uspeha 20. godišnja srpska tekvondistkinja prethodno je pobedila Talitigu Kroli iz Samoe (16:2), Meksikanku Mariju del Rosario Espinosu (6:4) i u polufinalu Ruskinju Anastasju Barišnjikovu (11:3).

Kakav uspeh 20-godišnje Milice Mandić! Na svom debiju na Olimpijskim igrama, uspela je da se okiti zlatnom medaljo, obraduje naciju i samo njenom zaslugom će se himna Srbije „Bože pravde“ intonirati u Londonu, a prvi put u istoriji!

Mandićeva je već bila napravila ogroman uspeh, jer je osigurala srebro, a u finalu ju je čekala svetska i evropska prvakinja. Dosta obazrivo su ušle u borbu i jedna i druga, prva je zapretila Francuskinja rukom u oklop, da bi odmah izvratila naša Milica i izjednačila na 1:1.

U istom ritmu nastavilo se i u drugoj rundi, pa jedan poen pripao je prvo Mandićevoj, pa Grafovoj, da bi onda Milica posle udarca nogom u glavu povela sa 5:2 i možda stekla ključnu prednost.

Uspela je Francuskinja potom da osvoji poen i pred sam ulazak u poslednja dva minuta smanji zaostatak na 4:5.

 

Prva do poena u odlučujućoj, trećoj rundi došla je naša tekvondistkinja, ali je Graf uzvratila i izjednačila na 6:6, nakon čega je usledila prava drama.

Opet je Milica povela sjajnim potezom, ali je brzim udarcem uzvratila Francuskinja (7:7), da bi Mandićeva 25 sekundi pre kraja došla do vođstva od 8:7. Usledio je tada protest trenera evropske i svetske prvakinje, koji sudije nisu uvažile jer nije bilo osnova.

Na te pokušaje da se poremeti, Milica je uzvratila na najbolji mogući način, novim udarcem za 9:7, veliki trijumf i zlatnu medalju oko vrata, prvu za Srbiju na ovim Igrama, a 101. odličje u istoriji!

Subota, 11. avgust 2012. 23:17 OI London 

Srpska tekvodistkinja Milica Mandić bori se u finalu protiv En-Karolin Graf, evropske i svetske prvakinje.

Subota, 11. avgust 2012. 22:56 OI London 

 

Roditelji Milice Mandić, Predrag i Vesna, pratili su polufinalni nastup svoje ćerke u tekvondo klubu „Galeb“, čiji je Milica član.

Subota, 11. avgust 2012. 19:44 OI London

Srpska tekvondo reprezentativka Milica Mandić rekla je da je bila sigurna u sebe u polufinalnom meču protiv Ruskinje Anastazije Barišnjikove, kao i da očekuje da će uspeti da kontroliše emocije u finalu Olimpijskih igara u Londonu.

Barišnjikova je tražila čelendž za četiri poena pri rezultatu 0:0, ali su sudije to odbacile, a Mandićeva je jako brzo napravila seriju i povela sa 5:0 u polufinalu kategorije od 67 kilograma.

„Bio je to (čelendž) jako neizvestan momenat. Sam je početak borbe, u prvih 10 sekundi da se stekne tolika razlika protiv tako dobre protivnice. Od nje sam izgubila na Evropskom prvenstvu, tako da mi je borba bila još napetija. Posle toga sam bila sigurna u sebe i nisam želela da joj dam bilo kakav poen, da napravi bilo kakavu akciju“, rekla je Mandićeva posle trijumfa 11:3.

Posle prvih 5:0 bilo je i 9:0, a Mandićeva ni u jednom trenutku nije gubila prisustvo duha. Ona je kazala da su joj emocije pod kontrolom.

„Nisam pomislila da je gotovo (pri 9:0), jer moj trener kaže da nije gotovo dok sudija ne kaže ‘kraj’… Hvala Bogu, nisam euforična kao što je to bilo u kvalifikacijama. Moram još malo da se smirim i biće u redu za finale“, rekla je Milica Mandić.

Protivnica u finalu (23:15) biće aktuelna svetska i evropska prvakinja, An Karolin Graf.

„Dobra je, sadašnja je svetska i evropska prvakinja, ali videćemo. Napravićemo taktiku za nju“, kazala je srpska reprezentativka.

Na primedbu novinara da je i Grafova agresivna, a da je Mandićeva prethodne dve borbe dobila na kontre i da će joj možda njen stil odgovarati, 21-godišnja Beograđanka se široko osmehnula i rekla: „Mora tako da bude“.

Kada se Milica Mandić posle meča pojavila u miks zoni, nekolicina srpskih izveštača je počela da joj aplaudira, a aplauzu su se priključili i strani novinari, a zatim i osoblje hale, posle čega je došlo do grljenja i čestitanja, a srpska tekvondoka je stiskala pesnicu u znak trijumfa.

Subota, 11. avgust 2012. 18:58 OI London

Srpska reprezentativka u tekvondu Milica Mandić napravila je još jedan ogroman korak ka zlatnoj medalji u Londonu, jer se pobedom nad Anastasijom Barišnjikovom 11:3 plasirala u finale u kategoriji preko 67 kilograma.Tada je krenula Mandićeva kao furija, sa dva udarca u telo povela sa 2:0, a onda i sa 5:0 posle fantastičnog udarca nogom u glavu za televizijske špice.

Udarac na startu druge runde doneo je Milici još jedan poen, a onda novi sjajan potez nogom u glavu za vođstvo od 9:0, kada je debakl Ruskinje već mogao da se nasluti. Ona je samo uspela da pred poslednja dva minuta osvoji prva dva poena.

Posednju, treću rundu otvorila je Milica, povela sa 11:2 i tako osigurala veliki trijumf i srebrnu medalju za Srbiju.

U finalu će se za najsjanije odličje na Olimpijskim igrama boriti sa Francuskinjom En-Karolin Grafi od 23 časa i 15 minuta po našem vremenu.

 

Subota, 11. avgust 2012. 18:51 OI London

U polufinalu je izašla na megdan Ruskinji  Barišnjikovoj, koja je krenula odmah agresivno i iz okreta samo okrznula nogom u glavu našu Milicu, nakon čega je usledio protest njenog trenera, ali je odlukom sudija ostala bez četiri poena, što je umnogome odredilo dalji tok borbe.

Reprezentativka Srbije u tekvondou Milica Mandić rekla je da je taktički bila spremna za četvrtfinalni meč protiv branioca titule Marije del Rosario Espinose i smatra da će biti spremna za polufinale Olimpijskih igara u Londonu.

Mandićeva je kontrolisala tempo i uglavnom je bila u defanzivi, te kontranapadima protiv Espinose koja je presirala na tehnička dva poena.

„To je njena specijalka, to često radi, ali ja sam to znala, bila sam spremna za to i za kontru koju ću da radim. Tako da sam ja bila ta koja je kontrolisala taj deo, mada je ipak bilo oscilacija“, rekla je Mandićeva.

Ova 20-godišnja Beograđanka dva puta je vodila, ali je iskusna Meksikanka pretekla i povela sa 4:3, kada je Mandićeva zabeležila udarac u glavu i preokrenula na 6:4. Espinosa je uložila prigovor, ali su sudije odlučile da je udarac ispravan. Srpska reprezentativka bila je sve vreme smirena.Uskoro sledi polufinalni meč.

„Spremna sam, sada ću da se malo odmorim, onda zagrevanje, pa polufinale“, rekla je Milica Mandić.

Subota, 11. avgust 2012. 17:57 OI London

Srpska tekvondistkinja Milica Mandić napravila je veliki uspeh plasmanom u polufinale, pošto je u četvrtfinalu bila bolja od olimpijske prvakinje Marije del Rosario Espinoze sa 6:4!

Subota, 11. avgust 2012. 17:46 OI London

Predstavnica Srbije u tekvondu Milica Mandić počela je borbu protiv Marijom del Rosario Espinozom, Meksikankom koja brani olimpijsku titulu iz Pekinga i vodi posle prve runde sa 1:0!

Subota, 11. avgust 2012. 15:29 OI London

Reprezentativac Srbije u kajaku jednosedu na 200 metara Marko Novaković rekao je da je sedmo mesto na Olimpijskim igrama u Londonu njegov trenutni maksimum.

Subota, 11. avgust 2012. 14:27 OI London

Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić izjavio je da mu je žao sto je Srbija do sada na Olimpijskim igrama osvojila samo dve medalje i najavio analizu rada sportskih saveza.

Subota, 11. avgust 2012. 14:00 OI London

Srpska olimpijka Milica Mandić plasirala se u drugo kolo nadmetanja u tekvondou za takmičarke preko 67 kilograma, a u narednoj rundi čeka je duel sa braniocem titule iz Pekinga.

Subota, 11. avgust 2012. 12:47 OI London

Srpski atletičar Nenad Filipović odustao je tokom olimpijske trke brzih hodača na 50 kilometara.

Subota, 11. avgust 2012. 12:00 OI London

Srpski kajakaš Marko Novaković nije uspeo da osvoji medalju u finalu discipline sprint jednoseda na 200 metara, zauzevši sedmo mesto. U jakoj konkurenciji, Novaković je od starta bio u zaostatku iza najboljih na planeti, a ni reputacija sa kojom je došao u London, kao aktuelni prvak Evrope, nije mu pomogla da se umeša u borbu za medalju.

Britanac Ed Mekiver je, kao svetski šampion, osvojio zlato, Španac Kravioto bio je drugi, a Kanađanin De Jong treći.

Rezultat Marka Novakovića bio je 37,094, a da je ponovio ostvarenje iz kvalifikacija (35,212) bio bi ubedljivo prvi, jer je Mekiver osvojio zlato sa 36,246 sekunde. Novakovićevo vreme iz polufinala (36,293) donelo bi mu srebro, da ga je ostvario u finalu, piše „Blic“.

Subota, 11. avgust 2012. 11:20 OI London

Srpska kajakašica Nikolina Moldovan zauzela je treće mesto u „B“ finalu nadmetanja jednoseda u sprintu na 200 metara. Nikolina je u subotu dala sve od sebe da se nađe u borbi za medalje, no četvrto mesto u njenoj grupi, odakle su dva najbolje prolazile dalje, uslovile su da nastupi u „utešnom finalu“.

U njemu je 22-godišnja kajakašica iz Srbije imala jako loš start, činilo se kao da je zakasnila sa polaskom ali je sjajnom završnicom dospela do trećeg mesta.

Prvo mesto zauzela je u „B“ finalu Finkinja Mikonen sa rezultatom 44,643 sekunde, druga je bila Ponomarenko Janić iz Slovenije sa 44,953, a Molodvan je bila treća sa 45,064.

Taj njen rezultat bio je bolji od dva koja su donela medalje: prvo mesto u „A“ finalu i zlatnu medalju na Igrama u Londonu osvojila je Novozelanđanka Lisa Karington, koja trku završila za 44,638, srebro je pripalo Ukrajinki Ini Osipenko-Radomskoj (45,053), a bronza Nataši Janjić (45,128), Srpkinji koja nastupa za Mađarsku, prenosi „Blic“.

Subota, 11. avgust 2012. 10:00 OI London

Ove subote, pretposlednjeg dana na Olimpijskim igrama u Londonu, čast Srbije braniće atletičar Nenad Filipović, reprezentativka u tekvondou Milica Mandić i veslač Marko Novaković.

Prvi nastupa Filipović, koji se od 10 sati takmiči u brzom hodanju na 50 kilometara.

U isto vreme reprezentativka Srbije u tekvondu Milica Mandić počinje kvalifikacije u kategoriji preko 67 kilograma protiv Talitige Kroli iz Samoe. Šansu da osvoji 101. medalju za Srbiju na Igrama imaće Marko Novaković, koji od 10.30 vesla u finalnoj trci kajaka jednoseda na 200 metara.

Novaković je danas u prvom polufinalu zauzeo treće mesto u vremenu 36,293 sekundi i sa šestim rezultatom plasirao se u finale.

Druga naša predstavnica u toj disiciplini Nikolina Moldovan od 11.14 takmičiće se u B finalu.

Od ostalih sportova, na programu je finalna utakmica fudbalskog turnira u kojoj se od 16 sati sastaju reprezentacije Brazila i Meksika, prenosi „Blic“.

Petak, 10. avgust 2012. 22:00 OI London

Vaterpolisti Srbije nisu uspeli da se plasiraju u finale Olimpijskih igara pošto su u polufinalu doživeli poraz od Italije rezultatom 7:9 (2:4, 2:2, 1:2, 2:1). „Delfinima“, kao i u Pekingu pre četiri godine, ostaje borba za bronzanu medalju u kojoj će se sastati sa reprezentacijom Crne Gore. Od prvog trenutka postalo je jasno da će Srbiji pored neugodne Italije, rivali biti i sudije, ali ako su svih ovih godina šampioni na to i navikli, sigurno nisu mislili i da će okvir gola skoro pa dvocifren broj puta biti uz „azure“.

Prvo isključenje na meču Valentino Galo je pretvorio u pogodak za 1:0, a na isti način odgovorio je Andrija Prlainović, pa potom i Vanja Udovičić – 2:1. Ispostavilo se da je to bilo jedino vođstvo na meču za Srbiju pošto je Italija preko Đorđetija izjednačila, a onda je fortuna počela naglo da okreće leđa „delfinima“, prenosi „Blic“.

Prvo je Gocić pogodio prvu prečku u nizu, a onda su Feluga i Galo postigli dva srećna pogotka pošto je lopta na putu ka golu Slobodana Sora promenila pravac dovoljno da prevari sjajnog čuvara mreže. Sa dva gola zaostatka ušlo se u drugu četvrtinu (2:4), a okvir gola je nastavio da biva veran saveznik Italijanima pošto ga je prvo pogodio Prlainović, pa Udovičić.

Usledila je nova kazna preko Feluge (2:5), a seriju od četiri gola Italijana prekinuo je Milan Aleksić nakon izgrađene akcije i asistencije Filipa Filipovića. Stativa koju je pogodio najbolji igrač sveta u sledećem napadu nastavila je da frustrira „delfine“ koje su i sudije sve češće terale da igraju sa igračem manje.

Slobodan Nikić je smanjio na 5:4 na minut pre kraja druge četvrtine, ali Galo je trećim pogotkom na meču vratio prednost od dva gola Italijanima. Trend pogađanja okvira gola nastavio se kada je pet sekundi pre poluvremena Prlainović pogodio stativu.

Kada je Udovičić smanjio na 6:5, a Pijetlović se praktično prvi put na meču okrenuo ka golu, verovalo se da ćemo stići do novog izjednačenja, ali sjajno je reagovao Tempesti. Sreća je praktično prvi put pogledala Srbiju kada su Italijani sa igračem više pogodili prečku, a lopta se odbila i na imaginarnoj gol liniji igrala dok je Soro nije pokupio.

Srbija je u tim trenucima bila najbliža izjednačenju, ali su Italijani odgovorili golom Kristijana Prešutija za 7:5. Agoniji nije bilo kraja jer je Stefan Mitrović sa igračem više dva puta pogodio prečku i naterao selektora Udovičića da se, kao i svi širom Srbije, ponovo hvataju za glavu.

Četvrtina koja je lepo krenula, loše se završila pošto je Danijel Premuš savladao Sora okrenut leđima (8:5) i tim golom praktično otvorio vrata finala.

Nervozno su ušli „delfini“ u poslednju četvrtinu, ali je Filip Filipović smanjio tenziju kada je pogodio za 8:6. Ipak, ništa se nije promenilo u bazenu, bezidejno su delovali napadi Srbije, često se završavali isforsiranim šutem, pa se sa dva gola zaostatka ušlo i u poslednja dva minuta. Još jedan isforsiran šut Prlainovića, Italija je overila finale golom za 9:6, a Udovičić zatim postigao prvi pogodak za Srbiju kada nije imala igrača više i postavio konačnih 9:7.

Petak, 10. avgust 2012. 20:00 OI London

Američki atletičar Manteo Mičel (25) junak je Olimpijskih igara u Londonu. Prvi „trkač“ u štafeti 4×400 metara istrčao je svoju deonicu u kvalifikacijama sa polomljenom nogom jer mu je glavni cilj predati štafetu – i uspeo je prvih 400 metara pretrčao je sa drugim najboljim vremenom. Posle završene trke u kojoj je selekcija Sjedinjenih Američkih država izborila plasman u finale Mičel se prisećao neverovatnog spleta okolnosti: „Krenuo sam sporo, a posle 100 metara sam osetio da nešto nije u redu. Na 200 metara sam osetio neverovatan bol, kao da mi je neko presekao nogu. Odmah sam znao sam da je došlo do preloma. Osetio sam kada je pukla. Nisam hteo da ostavim drugove na cedilu pa sam istrčao do kraja. Vrištao sam od bolova, ali publika je pravila toliku buku pa se nisam čuo. Isplatilo se jer sam uspeo da istrčim ispod 45 sekundi.“

Mičel je po završetku trke hitno prevezen u bolnicu gde mu je konstatovan lom potkolenice, prenose „Novosti“.

Petak, 10. avgust 2012. 13:20 OI London

Srpski kajakaš Marko Novaković zauzeo je drugo mesto u svojoj kvalifikacionoj grupi u trci K1 na 200 metara i plasirao se u finale. Reprezentativac Srbije u kajaku rekao je da mu je bilo teško u polufinalnoj trci na 200 metara, ali da je želeo da pokaže da nije slučajno došao na Olimpijske igre u Londonu, kao i da u finalu neće posustajati do poslednjeg zaveslaja.

 

Petak, 10. avgust 2012. 13:10 OI London

Srpska olimpijka Nikolina Moldovan nije uspela da se plasira u finale Olimpijskih igara u trci kajakašica na 200 metara.

Petak, 10. avgust 2012. 11:44 OI London

U polufinale trke na 200 metara plasirala se i kajakašica Srbije Nikolina Moldovan, koja je bila treća u drugoj kvalifikacionoj grupi. Polufinale je danas u 12.51.

 

Petak, 10. avgust 2012. 10:45 OI London

Srbija će danas, 14. dana na Olimpijskim igrama u Londonu, imati predstavnike u dva sporta – kajaku i vaterpolu. Vaterpolisti Srbije od 20.50 igraju protiv selekcije Italije utakmicu polufinala olimpijskog turnira.

Četvrtak, 9. avgust 2012. 17:00 OI London

Reprezentativac Srbije u tekvondu Damir Fejzić poražen je od Britanca Martina Stampera u četvrtfinalu olimpijskog turnira u kategoriji do 68 kilograma. On je savladao Fejzića sa 8:3 u poenima. Protivnik Stampera u polufinalu biće turski reprezentativac Servet Tazegul. Ova borba na programu je u 18.15 po našem vremenu. Ako Stamper uđe u finale, Fejzić će dobiti šansu da se kroz repesaž bori za bronzu.

U prvom kolu Fejzić je bio bolji od Petera Lopesa Santosa iz Perua rezultatom 5:3.

Četvrtak, 9. avgust 2012. 14:00 OI London

Reprezentativac Srbije u tekvondou Damir Fejzić rekao je da nema utisaka posle svog debija na Olimpijskim igrama, ali će ih sve sumirati kada osvoji zlatnu medalju u Londonu, u kategoriji do 68 kilograma.

„Nemam još neki utisak, kad budem osvojio zlato, onda ćemo da vidimo kako će da bude. Još jedna borba pa polufinale sa Servetom Tazegulom, koji je sada najpoznatiji na planeti“, rekao je Fejzić.

Fejzić je u prvom kolu pobedio iskusnog i višestruko nagrađivanog Peruanca Pitera Lopeza Santosa sa 5:3, a u četvrtfinalu se bori protiv domaćeg Martina Stempera. Uz to što je bio samouveren, 18-godišnji tekvondoista delovao je smireno i opušteno.

„Odlično se osećam sad posle borbe. Prvu borbu uvek loše radim. Ono, dok se noge naviknu, ovo-ono. Sve će lakše sada da ide“, dodao je Fejzić.

On je sve vreme kontrolisao borbu, a pobeda bi bila ubedljivija da mu posle „čelendža“ nisu oduzeta tri boda zbog, kako je ocenjeno, nepravilnog udarca u glavu.

„Ne mogu da procenim šta se desilo jer sam ga možda udario ne glavnim delom stopala, koji se boduje, nego delom lista, pa možda zato. Ali, bila je glava sigurno, nečim sam ga udario… Svaku borbu ja tako radim, neko se bolje snađe, neko ne. Videćemo šta dalje. Neko me ‘provali’, neko ne, ali imam ja i druge tehnike“, rekao je Fejzić.

Četvrtak, 9. avgust 2012. 11:30 OI London

Kapiten vaterpolista Srbije Vanja Udovičić posle teške pobede protiv Australije (11:8) i plasmana u polufinale Olimpijskih igara u Londonu pozvao je srpsku javnost da skine opterećenje sa njih.

„Molim sve ljude i celokupnu javnost da skine opterećenje sa nas, jer niko ovde nije došao da se izležava, nego da na pravi način prezentuje Srbiju. Molim da prestanete da pričate o lakim mečevima na Olimpijadi, da prestanete da pričate kako su vaterpolisti jedini koji su ovde došli s razlogom. Verujte, i svi drugi došli su ovde sa velikim razlogom, svako daje svoj maksimum, a ja molim da nas pustite sve dok ne završimo takmičenje“, u dahu je posle meča ispričao Udovičić.

Sa kapitenom se složio i selektor Dejan Udovičić.

„Ovo nije humano, stvarno nije fer prema momcima. Svih 500 ljudi koji su ovde došli već nas vide kao šampione, kao nekog ko treba da iskupi sve druge. Nije fer, delom je i rezultat toga preterana nervoza u prvom delu, ne pravdam nikog, ali vaterpolsiti najmanje zaslužuju takav tretman. Molio sam igrače da isključe telefone i televizore, nije zlonamerno, ne mislim ništa loše, ali biću nasjsrećniji kada svi ovi koji su ispali prekosutra odu za Beograd i skinu nam taj pritisak“, poručio je Dejan Udovičić.

Mihail Dudaš odustao je od daljeg takmičenja u desetoboju. On je juče zbog jake glavobolje završio u bolnici, te je propustio trku na 400 metara i nakon toga rešio da se ne takmiči dalje, iako je bio na sjajnom 10. mestu. Srpski desetobojac pušten je iz bolnice u Londonu, gde je proveo noć na posmatranju nakon odustajanja od takmičenja na Olimpijskim igrama zbog glavobolje i vrtoglavice. Po povratku u Beograd, olimpijac Srbije će biti podvrgnut detaljnijim pregledima.

Sestre Moldovan finale u kajaku su završile na 8. mestu.

Četvrtak, 9. avgust 2012. 00:55 OI London

Srpska atletičarka Ivana Španović izjavila je večeras da nije mala stvar osvojiti 11. mesto na Olimpijskim igrama, pogotovo u skoku u dalj, ali da ostaje žal što u finalu nije ostvarila bolji rezultat.

„Juče sam odradila pola posla, danas je trebalo da završim na jedan drugi način, ali nisam uspela. Može sad neko da priča da li je to sreća ili ne, ali ja sam među 12 najboljih na svetu i to je veliko dostignuće. Žao mi je što nisam skočila bolje, ali na kraju sam zadovoljna osvajanjem 11. mesta“, rekla je Španovićeva novinarima u Londonu, prenosi Tanjug.

Ona je dodala da joj je cela sezona bila turbulenta zbog problema sa povredom butine, da joj je to još sveže u glavi, ali da je u London stigla spremna.

„Daleko od toga da nisma spremna, ali potrebno je mnoge kockice da se poslože da bih skočila rezultat koji sam skakala do prošle godine. Nažalost, trening i takmičenje nisu isto, svejedno je da li sam 11. sa 6, 40 ili 6,70. Naravno, više bih volela da sam skočila 6,80 nego 6,35“, poručila je Španovićeva.

Sreda, 8. avgust 2012. 18:00 OI London

Vaterpolo reprezentacija Srbije igra meč četvrtfinala na Olimpijskim igrama u Londonu protiv selekcije Australije. „Delfini“ su u grupi B zauzeli prvo mesto, jer su pobedili Mađarsku (14:10), Veliku Britaniju (21:7), SAD (11:6) i Rumunije (12:4), a nerešno su odigrali sa Crnom Gorom (11:11). Australija je u četvrtfinale ušla kao četvrta uz grupe A, gde je u odlučujućem meču savladala Grčku sa 13:8.

Vrlo raspoložen na početku meča bio je Živko Gocić, koji je prvo realizova kontru, a potom i iskoristio igrača više za 2:0 posle nepuna četiri minuta igre. Pored njega nismo imali nekog ko bi povukao u prvoj četvrtini, što je rival znao da iskoristi i napravi preokret. Uspeli smo da se odbranimo sa dva igrača manje, ali kada nam se vratio jedan igrač, mreža Sora se zatresla prvi put u četvrtfinalu.

Usledio je pad u igri izabranika Dejana Udovičića, pa je Bedsvort izjednačio na 2:2, a Houden iz kontre doveo „kengure“ u vođstvo. Nije dobro krenulo po naše vaterpoliste ni u drugoj deonici. Odmah su „delfini“ ostali sa igračem manje, pa je Australija povela sa 4:2, a kada smo imali brojčanu prednost, Andrija Prlainović je poslao loptu preko gola. „Crna rupa“ se nastavila, te su „kenguri“ vezali i peti gol, dok srpski vaterpolisti nisu zatresli mrežu čak sedam minuta, sve dok Filip Filipović nije prekinuo seriju rivala i smanjio na 3:5.

Australijanci su igrali odlično u odbrani, gotovo bez greške, samo je Filipović još jednom uspeo da pronađe put do mreže do kraja poluvremena, dok je Riči Kempbel zadavao mnogo muka „delfinima“ i naterao Sora da kapitulira još dva puta – 4:7.

Delfini su morali što pre da zaborave prvo poluvreme i zaigraju kako umeju u nastavku, ali im i dalje ništa nije za rukom sve što su hteli. Na gol je stao Gojko Pjetlović i donekle uspeo da umiri napade „kengura“, a samo ga je Miler nadmudrio. Probudili su se Vanja Udovičić i Andrija Prlainović, smanjili na 6:8, iako je srpskim vaterpolistima dosuđen kontra-faul u prva dva napada. Pronašli su „delfini“ rešenje da zaustave napade rivala, ali ne i za njihovog čuvara mreže Denerlija.

 

Utorak, 07. avgust 2012. 21:25 OI London

Srpska atletičarka Ivana Španović napravila je veliki uspeh plasmanom u finale skoka u dalj na debiju na Olimpijskim igrama. Ona nije uspela je da ispuni normu od 6,70 metara za plaman u finale skoka u dalj, ali se u borbi za medalje našla 11. rezultatom u kvalifikacijama. Španovićeva je prestupila u prvoj seriji, nakon čega je imala još dve šanse da se domogne finala, za koje je norma bila skok od 6,70 metara.

U drugoj seriji je skočila 6,21 metar, da bi u poslednjoj šansi popravila svoj učinak za 20 centimetara, što joj je na kraju donelo 11. mesto i ulazak u finale.

Kako je normu ispunilo samo četiri skakačice, Sara Proktor, Karin Mej Melis, Elena Sokolova i Dženi Deloa, preostalih osam mesto je popunjeno u skaldu sa najboljim rezultatima.

Ivana će tako imati šansu da se bori za medalju, a finale je zakazano za sredu od 21 čas i pet minuta, prenosi „Blic“.

Utorak, 7. avgust 2012. 16:30 OI London

Nakon što se u medijima pojavila se informacija o stavu našeg olimpijca Asmira Kolašinca u vezi sa pevanjem himne „Bože pravde“, bacač kugle je tim povodom izjavio: „Žao mi je što moj uspeh na Igama i rezultati postignuti pod obeležjima Srbije nisu dovoljna vest za pojedine medije. Ni u jednom trenutku nisam izjavio da neću da pevam himnu Srbije. Voleo bih da sam olimpijski šampion i da sam imao prilku da pevam himnu. Nadam se da ću u budućnosti kao pobednik nekog velikog takmičenja imati tu sreću. Molim medije u Srbiji da ne koriste moje ime u propagandne svrhe i ne kreiraju senzaciju tamo gde je nema“, preneo je Olimpijski komitet Srbije izjavu Asmira Kolašinca.

Sestre Nikolina i Olivera Moldovan su, nastupajući u kajaku dvosedu, prošle u finale Olimpijskih igara u trci na 500 metara.

Fantastično nadmetanje obeležilo je trku osam posada za četiri mesta koje vode u borbu za medalje, a naše olimpijke, šeste sa šampionata sveta u Poznanju, do cilja su došle kao četvrte, tik ispred Slovakinja.

Prve su bile Kineskinje sa 1:41,863, druge Austrijanke (1:42,317), treće Portugalke (1:43,305), a četvrte sestre Moldovan sa 1:43,586.

Finale je na programu u četvrtak u 11:35.

Utorak, 7. avgust 2012. 00:50 OI London

Fenomenalni Oskar Pistorijus nije uspeo da se plasira u finale trke na 400 metara na Igrama u Londonu, ali je atletičar iz Južne Afrike samim plasmanom u polufinale napravio ogroman uspeh i pri tom fascinirao svetskog prvaka Džejmsa Kiranija.

U drugoj polufinalnoj grupi nastupio je čudesni Oskar Pistorijus, pa iako je zauzeo poslednje mesto u paklenoj konkurenciji sa vremenom 46,54 sekundi, on je već pobedio time što se plasirao u polufinale, piše „Blic“.

Nakon te trke, viđena je fenomenalna scena, jer mu je Džejms Kirani (44,59), najbrži u Pistorijusovoj grupi i svetski prvak, tražio da zamene imena koja stoje sa prednje strane dresova, čime je pokazao koliko poštuje atletičara bez nogu.

U prvoj od tri polufinalne grupe najbrži je bio Laronda Gordon iz Trinidada i Tobago koje je 400 metara pretrčao za 44,58 sekundi. On se zajedno sa Demetrijusom Pinderom sa Bahama (44,94) plasirao u finale, a treći je bio Stiven Solomon (44,97).

***

Ponedeljak, 6. avgust 2012. 21:10 OI London

Stanovnike Londona su upozoravali na ogromne redove za sve živo tokom trajanja Olimpijskih igara. Ali, umesto toga, putevi su pusti, restorani prazni, a muzeji napušteni. Ovo je teško vreme za ekonomiju, ali je dobro za turiste, piše Patrik Kingsli za britanski „The Guardian“.

Posećenost londonskim turističkim atrakcijama ove nedelje niža je za 30% u odnosu na isti period prošle godine. Na zadnjem delu sladoledžijskog kamiona sa ružičastim krovom Džeja Ozborna stoji dobro poznat naziv: „Pazite na decu.“ Danas to upozorenje zvuči pomalo izlišno. Ovde, ispred Prirodnjačkog muzeja u Londonu, trećeg po popularnosti u zemlji, nema mnogo dece na koju bi trebalo obratiti pažnju. A nema ni mnogo odraslih. Tvrdnje da je London grad duhova pomalo su preterane, ali s obzirom na to da je sada sunčano avgustovsko jutro usred školskog raspusta, muzeji u južnom Kensingtonu neprirodno su tihi.

„Broj turista je prilično opao“, kaže Ozborn, koji prodaje sladoled već 40 godina. „Broj porodica je manji. Promet je mnogo manji.“

„Za koliko?“

„Za 50%. U najmanju ruku. Možete i sami da vidite“, kaže on i dodaje: „Stojim ovde i dangubim, usred turističke sezone.“

Pritužbe poput Ozbornove uobičajene su ove nedelje. Tokom priprema za Olimpijske igre, stanovnike Londona su upozoravali da očekuju turističku apokalipsu – jednočasovno čekanje u redu za metro, gužve u saobraćaju, stanarine koje će skočiti do neba – ali dalje od veslačkih čamaca i slaloma kanuom – nije bilo mnogo posetilaca.

Na osnovu procena trgovinskih asocijacija, posećenost tradicionalnih turističkih atrakcija opala je za 30% u odnosu na isti period prošle godine, restorana za 40%, a sličan procenat zabeležen je i pri upotrebi crnih taksija. Kraljevske palate, poput londonskog Tauera i Hempton Korta, ovo je naročito teško pogodilo, jer su privukli samo polovinu turista u odnosu na broj od prošle godine. Broj posetilaca u britanskom muzeju smanjio se sa četiri na jednog, a broj posetilaca Nacionalne galerije sa pet na dva, u proseku. I dok hotelima na istočnoj strani grada dobro ide, Britanska ugostiteljska asocijacija pisala je ove nedelje svojim članovima da ih upozori da će ukupan broj gostiju u avgustu možda biti manji nego inače.

„Potpuno je prazno“, sa čuđenjem konstatuje Nataša Rejnolds, dok jedina sedi za stolom u kafeu ispred Prirodnjačkog muzeja. Renoldsova je fotograf iz Eseksa i jutros je stigla ovde na odmor sa svojim drugom metalcem Endijem Betonijem.

„Očekivali smo da bude prepuno, ali nikada ranije nismo videli da je ovde toliko tiho. U ovo vreme prošle godine“, kaže Rejnoldsova i dodaje: „Ovde je bilo prepuno. Red se protezao sve do ćoška.“

Danas ovde nije potpuno prazno, ali možete da uđete unutra bez čekanja. Da biste ipak videli znake života, morate da odete do modela koji se kreće ukrug, a u pitanju je nešto što je mrtvo već 65 miliona godina – Tyrannosaurus rex.

Nekoliko metara dalje nalaze se stolovi za stoni tenis koji se mogu koristiti besplatno, ali se niko ne otima za rekete i loptice. Kada se prođe Exhibition Road (Izložbeni put),koji je pretvoren u pešačku zonu, jednako je tiho i u „Muzeju Viktorije i Alberta“, koji je fokusiran na dizajn i gde je posećenost opala za oko 10%.

„Kao da je Božić. Bila sam šokirana. Čak je bilo mesta za sedenje u metrou“, kaže Rejnoldsova.

To je tačno. Ni na putevima ni u podzemnoj železnici nema gužvi. Vožnja biciklom do južnog Kensingtona od Haknija, preko mirnog Hajd parka, obično traje 45 minuta tokom jutarnjeg špica. Jutros mi je trebalo svega 30. Jedino mesto na kojem ima zastoja je Park Lejn, u kojem odsedaju vrhunski olimpijci i gde su putevi zakrčeni njihovim ljubičastim kolima sa šoferima. Broj putnika u metrou porastao je za 275.000 – ali oko dve trećine tih pridošlica koristi Docklands Light Railway (Laka železnica kod dokova) oko olimpijskih stadiona u istočnom Londonu i ne dolazi na stanice u centru. Kada se ovome pridoda činjenica da se broj vozova u metrou povećao, to znači da se porast broja putnika ne oseća nigde osim u istočnom Londonu (iako su i za ovaj vikend predviđena kašnjenja). Od Kensingtona odlazim metroom do stanice Picadilly Circus, gde „Najk“ ima ogledalo sa sloganom „Veličina izgleda poput tebe“. Ironično je to što je, dok sam prolazio pored njega, u okolini bilo malo ljudi koji bi u njemu videli svoj odraz. Veličina ne liči ni na koga!

Kada sam ponovo izašao na površinu, trotoari su bili isto tako pusti. Statua Erosa obično je zagušena turistima, ali danas je oko nje samo manji broj ljudi. Bar jednom, najupadljivije osobe nisu turisti već dodatne policijske snage, kao i volonteri koji nose pink i ljubičaste boje Igara. Naravno, tu su i razni sakupljači dobrotvornih priloga.

„Zdravo!“, uzvikuje jedna od njih, 22-godišnja Išaman Mohamud, koja me je ščepala dok sam išao ka Lester skveru.

„Možemo li da razgovaramo o Crvenom krstu?“

Odbijam tu temu, pa umesto toga razgovaramo o turizmu.

„Nisam očekivala ovakav prizor u Londonu“, priznaje ona i nastavlja: „Mislila sam da će ovo biti jedna velika žurka.“ Pošto svakog dana stoji na ulicama, primetila je da se broj stranih turista verovatno nije promenio. Pošto su ih upozoravali na saobraćajni armagedon, zapravo su stanovnici Londona ti koji su napustili grad.

To je popularna teorija. U Prirodnjačkom muzeju, Endi Betoni, sa kosom ofarbanom u plavo, čiji je posao da pronalazi smeštaj za turiste u poslednjem trenutku, izrazio je sličan stav. Pokušaj nalaženja hotelskih soba za turiste u istočnom Londonu krajem jula „bio je prava noćna mora“. To možda znači da strani turisti i dalje dolaze, smatra on: „Možda su stanovnici Londona otišli. Ovo je kao masovni egzodus.“

Šta god da se desilo, poslovni svet ostao je zatečen. Uprava H&M-a u Oksford stritu planirala je da angažuje dodatno osoblje tokom održavanja Olimpijskih igara, ali je ipak morala da im otkaže smene. Tokom ručka u „Bajronu“, novom lancu restorana sa hamburgerima, načuo sam nešto slično. Iako je jedan popodne, restorani sa južne strane prelepo renoviranog Lester skvera i dalje su prazni.

„Nismo ovo očekivali“, uzdiše Eugenija, žalosni šef sale u „Pompiduu“, kafe-poslastičarnici i palačinkarnici.

„Uopšte nismo ovo očekivali.“

Konačno se pojavljuje i potencijalna mušterija.

„Mogu li da dobijem nešto za jelo?“, upitao je sićušan glasić osobe u visini njenih lakata. To je njena ćerka.

U Nacionalnoj galeriji, 200 metara dalje, broj posetilaca drastično je opao, pa sam iznenađen što bar jednom vidim redove. Ali za ovo postoji jednostavno objašnjenje: tokom trajanja Igara, galerija je angažovala obezbeđenje slično aerodromskom, pa se otprilike toliko čeka i u redu. To nije bio najmudriji potez tokom nedelje u kojoj već ima malo posetilaca. Međutim, bar u galerijama ima mesta, što je osvežavajući prizor. Ako želite da vidite neku pometnju, morali biste da se zadovoljite sa subjektima Ticijanove slike „Bah i Arijadna“, koja prikazuje gomilu goropadnih božanstava koja izlazi iz šume u stanju pijanstva. U jednom trenutku, dok sam stajao četiri ili pet soba dalje, imao sam nesmetan pogled ka Holbajnovim „Ambasadorima“. Ljudi mogu da posmatraju Velaskezovu „Veneru u ogledalu“, a da pritom ne moraju da izvijaju vrat.

Na drugoj strani Trafalgar skvera, velika gomila ljudi ide ka dvorištu konjičke garde, u kojem će gledati odbojkašice koje nose jedva malo više odeće od Venere na Velaskezovom aktu. Ali iako ovde ima malo više gužve nego na drugim mestima, to i nije tako neuobičajeno za najpoznatiji trg u Londonu. Jedina neobična stvar na njemu je to što je zastava drsko zakačena za Nelsonov šešir i što se čuju povremeni uzvici sa improvizovanog stadijuma. Zbog toga svakako nije neophodno imati pet-šest volontera koji treba da prevode turiste sa jednog pešačkog ostrva na drugo. Kad vidite ove timove u pink prslucima na raskrsnicama centralnog Londona, zapitate se koja je njihova svrha. Oni čine da se osećam kao razdragani sedokosi pripadnik bejbi bum generacije kada mu neko ponudi mesto u autobusu. Dirnut sam, ali smatram to podilaženjem.

Izgleda da se i ostali slično osećaju, pa nemarno prelaze ulicu pre nego što to odobre ovi u pink prslucima.

„Molim vas, prekinite da prelazite ulicu!“, bespomoćni, ali duhoviti Arsalan Ahmad, glavnokomandujući odreda pink prsluka, uzvikuje: „Suviše je opasno! Veoma nezgodno!“

 

Prelazim ulicu i odlazim na pešački most Hangerford sa kojeg se pruža lep pogled na reku i istočni deo Sitija, kao i na „Londonsko oko“. Na južnoj obali i dalje je živo – tri mladića igraju brejkdens i hip-hop i zaglušuju limeni gudački orkestar deset metara dalje – ali ne više nego inače. Mihaj, pantomimičar koji izgleda kao da levitira, kaže da su prihodi ili ostali isti ili da su se smanjili. Hejden Proser, koji svira džez na svom kontrabasu, nije ovde mnogo nastupao, ali je razočaran svojom zaradom od juče. Poznati džez klub „Roni Skot“ u kojem on takođe ima angažman, još je tiši. A Ali Islak, koji prodaje sladoled pored „Londonskog oka“, kaže da je zarada opala za 35%: „A rekli su da će porasti za 20%!“

A što se tiče samog „Londonskog oka“, redovi su minimalni. Pošto hoću da stignem i do muzeja voštanih figura „Madam Tiso“ pre nego što padne mrak, stajem u red u kojem se brže izdaju karte. Osoblje ne može da veruje.

„Da li ste sigurni?“, pita me žena za pultom: „Danas se u redu čeka svega deset minuta.“

„Koliko se obično čeka?“

„Jedan ili dva sata. Red se obično proteže čak donde“, ona pokazuje ka južnoj tački. Pola sata kasnije, našao sam se na visini od 40 m i gledao u zgradu opštine i Hejvardovu galeriju, zgradu u brutalističkom stilu.

Zatim sam nastavio ka „Madam Tiso“, gde su mi oni koji su upućeni u to rekli da su ovde redovi „uvek“ do ćoška. Pa, danas nisu. Ispred mene pred pultom stoji samo jedna osoba, a to je glumac Morgan Frimen. Kad sam se malo bolje zagledao, video sam da je to ipak voštana figura. Ni unutra nije bila veća gužva. Prva prostorija trebalo bi da evocira atmosferu holivudske žurke sa pripadnicima A-liste, ali nešto nije kako treba. Kao prvo, neko je pozvao Dejvida Bekama. A što je još problematičnije, unutra kao da je promaja. Voštanih figura ima skoro isto koliko i turista. Bavarac po imenu Tomas Hajdenrajh stoji pored Breda Pita i traži od mene da ih fotografišem. Pit se slaže, ali ne progovara, pa odlučujem da proćaskam sa Hajdenrajhom. On je došao u London da gleda Olimpijske igre, ali izuzev za teniske mečeve tokom ove nedelje, za drugo nije mogao da nađe karte. Ne postoji biletarnica koja fizički prodaje karte, jadikuje on, a pošto nema Viza karticu, ne može ništa da bukira preko interneta. Umesto toga, on posećuje ista mesta koja je video 2009. godine. Juče je obišao Parlament, a danas „Madam Tiso“. Pitam ga koliko je dugo čekao u redu. Konačno se oraspoložio. „Kad sam ovde bio 2009. godine, čekao sam dva ili tri sata da uđem,“ smeši se on i dodaje: „Ove godine čekao sam dva ili tri minuta!“

Da li je ikad postojalo bolje vreme za turiste u Londonu?

***

Ponedeljak, 6. avgust 2012. 16:15 OI London

Vaterpolo reprezentacija Srbije deklasirala je Rumuniju sa 12:4 u poslednjem kolu preliminarne faze olimpijskog turnira i plasirala se u četvrfinalu gde je čeka Australija.

Imajući u vidu da su naši vaterpolisti već obezbedili ne samo plasman u četvrtfinale, već i prvu poziciju u grupi, jasno je zašto su mogli da „manjim gasom“ pristupe ovom zadatku. Oni, međutim, nisu hteli da usporavaju ritam koji ih je izbacio u prvi plan na Igrama.

Najefikasniji u reprezentaciji Srbije bili su Stefan Mitrović i Slobodan Nikić sa po tri gola, dok je Prlainović postigao dva pogotka.

Ponedeljak, 6. avgust 2012. 14:30 OI London

Naša odbojkaška reprezentacija je izgubila od Rusije sa 3:0 i tako, uz jednu pobedu, četiri poraza (od čega dva u taj-brejku), izgubila i poslednju šansu da se nađe u četvrtfinalu.

Srpska atletičarka Marina Munćan nije uspela da se plasira u polufinale olimpijske trke na 1.500 metara, ali da se nadmetala u drugoj a ne u prvoj kvalifikacionoj grupi – prošla bi dalje.

 

Autor: Svet.rs / Tanjug / Blic / Novosti / Telegraf / Sportski Žurnal

Foto: Tviter, JLP, Tanjug, RTS, Fonet, Getty Images, PA, REUTERS, Miloš Nadaždin – Lepota&Zdravlje