svet

april 9, 2013 00:40

By

Oni je nisu voleli: Poslušajte deset pank-rok pesama posvećenih Margaret Tačer!

Juče je, u 88. godini preminula bivša britanska premijerka Margaret Tačer koja je na toj funkciji bila od 1979.do 1990. godine. I dok Čelićnu Lejdi mnogi političari nazivaju „šampionkom slobode“ i o njoj govore pozitivno, na muzičkoj sceni premijerka nije uživala popularnost.
Štaviše, Margaret Tačer mnogim se rokerima našla „na nišanu“, dok su neki njenu smrt slavili i godinama ranije.
Razlog njene nepopularnosti među mlađom populacijom svakako je konzervativna politika, a budući da se njen boravak na mestu premijerke poklopio s buđenjem punk pokreta u Velikoj Britaniji, tadašnji su rokeri žestoko kritikovali njene političke poteze.
Nezadovoljstvo Engleskom Margaret Tačer postala je tema mnogih pesama, a muzičari su se bavili svime od visoke nezaposlenosti pa sve do Foklandskog rata. Lista se pojavila na Buzzfeedu, a mi vam prenosimo neke od najzanimljivijih primeraka muzičkog bunta protiv britanske premijerke.

1. The English Beat, „Stand Down Margaret“ (1980)

Britanske ska legende The English Beat među prvima su se kritično osvrnule na njenu vladavinu i osudile Margaret Tačer na albumu „I Just Can’t Stop It“.

2. The Specials, „Ghost Town“ (1981)

Još jedan ska klasik o Margaret Tačer dolazi od poznate grupe The Specials koja je u svojoj „Ghost Town“ progovorila o gradovima koji se pretvaraju u gradove duhova, nezaposlenosti i nasilju, a pojavila se baš u vreme nereda u mnogim britanskim gradovima.

3. Newtown Neurotics, „Kick Out The Tories“ (1982)

Iako je reč o prilično zanemarenom trećem singlu engleskog punk rock benda, mnogi su ga se setili baš na jučerašnji dan zbog prilično jasne poruke usmerene protiv premijerke. Bend i inače poznat po pesmama koje se bave političkim temama, ovog se puta pozabavio problemima radničke klase u Engleskoj pod vladavinom Čelične Lejdi.

4. Pink Floyd, „The Fletcher Memorial Home“ (1983)

Reč je o pesmi Rodžera Votersa koja se pojavila na albumu „The Final Cut“. Iako se samo jednim delom bavi britanskom premijerkom, Voters je odlučio kritikovati sve svetske vođe nakon Drugog svetskog rata. Margaret Tačer tako se našla u društvo Ronalda Regana, Leonida Brežnjeva, Džozefa Mekartija i Ričarda Niksona. Voters ih naziva „velikom decom“ i „neizlečivim tiranima“ koje u pesmi skuplja u veliki dom za penzionere.

5. The Varukers, „Thatcher’s Fortress“ (1984)

Brzi i žestoki, britanski hardcore punk band u još jednoj anarhističkoj punk himni odlučio se obračunati i s britanskom premijerkom.

6. The Larks, „Maggie Maggie Maggie (Out Out Out) (1985)

Poruka punk banda The Larks prilično je jasna. „Maggie Maggie Maggie (Out Out Out)“ inspirisana je protestnom pesmom britanskih rudara „Maggie Out“, a pojavila se na njihovom albumu „Here We Go“.



7. Crass, „How Does It Feel?“ (1986)

Legende punka Crass poznate su po neprestanoj kritici režima Margaret Tačer, a pesma s albuma „Best Before 1984“ je jedan od najboljih primera. Reči „kako se osećate kao majka hiljade mrtvih“ govore dovoljno.

8. Morrissey, „Margaret on the Guillotine“ (1988)

Nije tajna da Morrisej nije tih kada se radi o kritici britanskog društva (ili kraljevske porodice), a već se na svom prvom albumu „Viva Hate“ odlučio obračunati s premijerkom tako što je pozivao na smaknuće i tražio njenu smrt. Naravno, njegova poruka je naterala britansku policiju da pokrene istragu i proveri koliko je pevač ozbiljan.

9. Elvis Costello, „Tramp The Dirt Down“ (1989)

Elvis Kostelo u ovoj je laganoj pesmi maštao o tome kako gazi grob britanske premijerke. Pesma se našla na njegovom albumu „Spike“ i brzo naišla na oštru kritiku onih koji su smatrali da je preterao.

10. Sinead O’ Connor, „Black Boys on Mopeds“ (1990)

Odličan album Šinejd O’Konor „I Do Not Want What I Haven’t Got“ izrodio je mnoge hitove, a jedan od njih bio je i „Black Boys on Mopeds“ gdje pevačica na samom početku spominje premijerku i nastavlja pesmu posvećenu Kolinu Roču, 21-godišnjem mladiću kojeg je 1983. usmrtila policija i pokušala zataškati ubistvo. Ipak, pesma je inspirisana i slučajem Nikolasa Brambla, još jednog mladića čiju je smrt skrivila britanska policija i na kraju je opisala kao „nesretan slučaj“. Bilo kako bilo,pevačica je odlučila da vlasti optuži za rasizam.

Izvor: Index.hr
Foto: Tanjug