
„Panamska zaraza“ preti da „pojede“ sve banane!
Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (UNFAO) i stručnjaci upozorili su na izbijanje veoma štetne zaraze koje pogađa plantaže banana.
Zaraza bi mogla da se proširi u Latinskoj Americi, najvećem proizvođaču tog voća.
„Panamska zaraza“, kako se zove ova bolest, do sada je registrovana u Aziji, Africi i na Bliskom istoku, a javlja se u vidu veoma otporne gljivice koja napada drvo banane i smanjuje proizvodnju, iako ne utiče na jestivost ploda.
Širenje ove gljivične zaraze mogla bi da ima ozbiljne posledice za proizvođače i prodavce koji zavise od prodaje ovog voća, upozorili su stručnjaci FAO. Više od 100.000 hektara zaraženo je trenutno Panamskom zarazom, naveli su oni i dodali da zaraza pogađa pre svega sortu Kavendiš.
Panamska zaraza izazvala je ogromnu ekonomsku štetu, 50-ih godina prošlog veka (2,3 milijarde dolara) i 1992. (400 miliona dolara) kada je bila najrasprostranjenija, navodi specijalizovani sajt Panamadisease.org.
„Pitanje nije da li će Latinska Amerika biti pogođena, već kada“, upozorio je FAO.
Ne postoji sredstvo kojim ta zaraza može da se suzbije, a ona se svetom širi transportom.
Prema FAO, najbolji način borbe protiv te zaraze jeste sprečavanje širenja, primenjujući načine poput karantina i strože higijene, „povećanja kontrole na nivou države i inspekcije putnika koji dolaze iz pogođenih oblasti“.
Izvor: Beta
Foto: Freedigitalphotos.net