

Performansi internacionalne umetnice Marte Jovanović u Beogradu
Internacionalna umetnica performansa, Marta Jovanović, rodom Beograđanka, koja živi na relaciji Rim-Njujork, uskoro će ponovo posetiti rodni grad. Naime, posle dva veoma uspešna događaja: pereformansa „25. Maj“ (2011).i izložbe „Ovo je moje telo“ (2013) koje je predstavila domaćoj umentičkoj javnosti, Marta će u narednom periodu imati tri događaja u Beogradu.
Prvi je u okviru grupne izložbe „Please Kill The Mainstream“ koju organizuje „Largo Baracche“. U pitanju je projekat iz Napulja, koji je premijeru imao krajem prošle godine, a ovog leta ide i put Londona. Marta se predstavlja fotografijom „Pionirka“ koju je uradio Petar Vujanić 2011. godine. Ideja ove fotografije je bila skinuti uniformu, biti drugačiji, svoj, bez obzira na sistem ili mainstream. Izložba će biti otvorena 28. aprila u galeriji Zečevic, Cara Uroša 11.
Nakon toga, 9. maja u 19 časova Marta će učestvovati u grupnoj izložbi „Nevidljivo nasilje“, u Salonu muzeja Savremene Umetnosti u Beogradu, gde će izvesti performans „Untitled“ after „Cut Piece by Yoko Ono“. Publika će biti u prilici da iseče komad njene garderobe, odnosno uniforme i zadrži ga za sebe kao suvenir. Poruka koju nosi ovaj perfomans je: „Ja sam svet – svet je ja.“ I ponavlja se ista poruka, skini uniformu, budi drugačiji, budi svoj bez obzira na sistem. To je Martina poruka za mir.
Treći susret sa Martom Jovanović biće na promociji monografije „Performing The Self“, 13.maja u galeriji „G12HUB“ u 19 časova, koju je o Martinom radu napisala Kathy Battista, renominari internacionalni istoričar umetnosti. Knjiga je objavljena 2013. godine za City University of New York, a promocija je održana u i Njujorku u galeriji „Bosi Contemporary“. Beogradska promocija je osmišljena kao interaktivna radionica, okrugli sto, gde će publika moći da učestvuje direktno u razgovoru sa umetnicom, kustosem Milicom Pekić, a kao specijalni gost očekuje se dolazak Kathy Battista.
Autor: Life Content
Foto: Promo/Adriana Echavarria-Eisenhower